Anne Cathrine Holter, 17731831 (aged 58 years)

Birth 1773

Alias
Anne Cathrine Hylter og Anne Cathrine Petræus f. Holter

MarriageWesty PetræusView this family
January 18, 1799 (aged 26 years)

Birth of a sonWesty Martin Petræus
about September 1806 (aged 33 years)
Christening of a sonWesty Martin Petræus
September 28, 1806 (aged 33 years)
Death of a husbandWesty Petræus
September 16, 1828 (aged 55 years)

Death November 10, 1831 (aged 58 years)

Family with Westy Petræus
husband
17671828
Birth: about June 1767Lillemølle, Notmark, Als Sønder h.
Death: September 16, 1828
herself
Marriage MarriageJanuary 18, 1799
8 years
son
18061890
Birth: about September 1806 39 33Reykjavik, Island
Death: February 2, 1890Østerbrogade 40, Kbh.
Shared note

Anne Cathrine Holter

alias Anne Cathrine Hylter og Anne Cathrine Petræus f. Holter

Født: 1773

Gift 18-01-1799: Hr. Vesty Petræus, Island, enkemand og købmand gifter sig 18-01-1799 med jfr. Anne Cathrine Hylter i Vor Frelser kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 7, side 13. Vor Frelser. År 1793-1813. KB_047_1_027_K01-07-A.

Død: 10-11-1831, 58 år gl.

Se dødsannonce indrykket - kilde: Dødsfald i Danmark: Anna Petræus, f. Holter, Enke efter Westy Petræus 10.11.31, 58 Aar. A 266 Kilde: rosekamp.dk - V_Richter_All