Julie Thomsen, 18381867 (aged 29 years)

Birth October 23, 1838 31 24
Alias
Julie Petræus f. Thomsen

MarriagePeter Martin PetræusView this family
December 24, 1861 (aged 23 years)

Occupation
husmor

Birth of a sonVesty Edvard Petræus
May 15, 1865 (aged 26 years)
Christening of a sonVesty Edvard Petræus
July 23, 1865 (aged 26 years)
Birth of a sonPeter Christian Bertrand Petræus
August 1, 1866 (aged 27 years)
Christening of a sonPeter Christian Bertrand Petræus
September 16, 1866 (aged 27 years)
Death November 5, 1867 (aged 29 years)
Burial November 12, 1867 (7 days after death)
Family with parents
father
18071880
Birth: about 1807Nordborg, Als
Death: after 1880Vor Frue sogn, Kbh.
mother
18141880
Birth: about 1814Island
Death: before 1880Vor Frue sogn, Kbh.
Marriage Marriageabout 1832Island
7 years
herself
18381867
Birth: October 23, 1838 31 24Island
Death: November 5, 1867Vordingborg
Family with Peter Martin Petræus
husband
18381900
Birth: October 10, 1838 32 26Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: January 16, 1900Nibe
herself
18381867
Birth: October 23, 1838 31 24Island
Death: November 5, 1867Vordingborg
Marriage MarriageDecember 24, 1861
3 years
son
1865
Birth: May 15, 1865 26 26Vordingborg
Death:
15 months
son
1866
Birth: August 1, 1866 27 27Vordingborg
Peter Martin Petræus + Marie Christine Krarup
husband
18381900
Birth: October 10, 1838 32 26Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: January 16, 1900Nibe
partner’s partner
18441872
Birth: November 29, 1844 33 30Gerlev, Horns herred
Death: December 27, 1872Nordby, Fanø
Marriage MarriageOctober 4, 1868Lønborg kirke
Peter Martin Petræus + Johanne Lovise Dorthea Krarup
husband
18381900
Birth: October 10, 1838 32 26Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: January 16, 1900Nibe
partner’s partner
18551910
Birth: December 22, 1855 44 41Vium Præstegård, Vium sogn
Death: after 1910
Marriage MarriageJanuary 3, 1874Lønborg kirke
8 months
step-daughter
1874
Birth: August 29, 1874 35 18Nibe
Death:
5 years
step-daughter
1879
Birth: September 13, 1879 40 23Nibe
Death:
Shared note

Julie Thomsen

alias Julie Petræus f. Thomsen

Født: 23-10-1838 på Island - datter af Hans Eduard Thomsen, islandsk købmand (f. ca. 1807 i Nordborg, Als - død efter FT-1880 i Kbh.) og Christiane Dorothea Knudsen (f. ca. 1814 på Island - død før FT-1880).

Gift 24-12-1861: Ungkarl, praktiserende læge Peter Martin Petræus på 23 år gifter sig 24-12-1861 i Garnisonskirken, Kbh. med Julie Thomsen på 23 år, f. 23-10-1838 på Island, datter af Hans Eduard Thomsen, islandsk købmand (f. ca. 1807 i Nordborg, Als - død efter FT-1880 i Kbh.) og Christiane Dorothea Knudsen (f. ca. 1814 på Island - død før 1880). Forlovere: Islandsk købmand H. E. Thomsen (brudens far) og kancelliråd, borgmester Petræus (brudgommens far). Kilde: KB-opslag 77, nr. 144. Garnisons. År 1857-1867. KB_019_2_014_K03-23-A.

Død 05-11-1867: Julie Petræus f. Thomsen dør 05-11-1867 i Vordingborg, 29 år gl. og bliver begravet 12-11-1867 fra Vordingborg kirke. Praktiserende læge Peter Martin Petræus hustru i Vordingborg. Kilde: KB-opslag 251, nr. 30. Vordingborg. År 1867-1875. KB_552_2_010_K09-27-A.

Folketællinger:

FT-1845: København (Staden), Sankt Annæ Øster Kvarter, Toldbodgade No. 53, 6, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C3485: Hans Eduard Thomsen, 37, Gift, Islands Kjøbmand, Als Christiane Dorothea Thomsen, 30, Gift, hans Kone, Island (født Knudsen) Aurora Engeline, 12, deres Barn, Island Nicoline Henriette, 10, deres Barn, Island >> Julie, 7, deres Barn, Island Hans Eduard, 3, deres Barn, Kjøbenhavn Et Barn der Ikke Er Døbt 7 Døgn, 1, deres Barn, Kjøbenhavn (alias Nicolai Heinrich Thomsen) Ane Marie Johannes Datter, 33, Ugift, deres Tjenestepige, Slangerup

FT-1850: København (Staden), Sankt Annæ Øster Kvarter, Toldbodgade 53, 1ste sal til højre, 231, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B5743: Hans Eduard Thomsen, 43, Gift, Islandsk kjøbmand, huusfader, Als Christiane ?? Dorethea, 36, Gift, hans kone, Island Aurora Engeline, 17, Ugift, ??, børn, Do. Nicoline Hendiette Christiane, 15, Ugift, ??, børn, Do. >> Julie, 12, Ugift, ??, børn, Do. Hans Eduard, 8, Ugift, ??, børn, Frederiksberg Nicolai Heinrich, 6, Ugift, ??, børn, Kjøbenhavn