Marie Christine Krarup, 18441872 (aged 28 years)

Birth November 29, 1844 33 30
Alias
Marie Christine Petræus f. Krarup

Christening April 17, 1845 34 31 (aged 4 months)
Death of a maternal grandmotherMagdalene Wissing
March 12, 1852 (aged 7 years)
Burial of a maternal grandmotherMagdalene Wissing
March 23, 1852 (aged 7 years)
Death of a paternal grandfatherJanus Balthasar Krarup
July 10, 1852 (aged 7 years)
Burial of a paternal grandfatherJanus Balthasar Krarup
July 17, 1852 (aged 7 years)
Birth of a sisterJohanne Lovise Dorthea Krarup
December 22, 1855 (aged 11 years)
Christening of a sisterJohanne Lovise Dorthea Krarup
April 1, 1856 (aged 11 years)
Death of a paternal grandmotherMarie Christine Grundtvig
April 29, 1864 (aged 19 years)
Burial of a paternal grandmotherMarie Christine Grundtvig
May 6, 1864 (aged 19 years)
MarriagePeter Martin PetræusView this family
October 4, 1868 (aged 23 years)
Death December 27, 1872 (aged 28 years)
Burial January 2, 1873 (6 days after death)
Family with parents
father
18111881
Birth: February 2, 1811 36 32Vejrum Præstegård, Vejrum sogn, Hjerm herred
Death: October 24, 1881Lønborg præstegård
mother
18141887
Birth: January 23, 1814 44 32Bækbølling præstegård, Føvling sogn
Death: July 2, 1887Lønborg præstegård
Marriage MarriageJune 18, 1842Gerlev kirke, Horns herred
3 years
herself
18441872
Birth: November 29, 1844 33 30Gerlev, Horns herred
Death: December 27, 1872Nordby, Fanø
11 years
younger sister
18551910
Birth: December 22, 1855 44 41Vium Præstegård, Vium sogn
Death: after 1910
Family with Peter Martin Petræus
husband
18381900
Birth: October 10, 1838 32 26Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: January 16, 1900Nibe
herself
18441872
Birth: November 29, 1844 33 30Gerlev, Horns herred
Death: December 27, 1872Nordby, Fanø
Marriage MarriageOctober 4, 1868Lønborg kirke
Peter Martin Petræus + Julie Thomsen
husband
18381900
Birth: October 10, 1838 32 26Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: January 16, 1900Nibe
partner’s partner
18381867
Birth: October 23, 1838 31 24Island
Death: November 5, 1867Vordingborg
Marriage MarriageDecember 24, 1861
3 years
step-son
1865
Birth: May 15, 1865 26 26Vordingborg
Death:
15 months
step-son
1866
Birth: August 1, 1866 27 27Vordingborg
Peter Martin Petræus + Johanne Lovise Dorthea Krarup
husband
18381900
Birth: October 10, 1838 32 26Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: January 16, 1900Nibe
younger sister
18551910
Birth: December 22, 1855 44 41Vium Præstegård, Vium sogn
Death: after 1910
Marriage MarriageJanuary 3, 1874Lønborg kirke
8 months
niece
1874
Birth: August 29, 1874 35 18Nibe
Death:
5 years
niece
1879
Birth: September 13, 1879 40 23Nibe
Death:
Shared note

Marie Christine Krarup

alias Marie Christine Petræus f. Krarup

Født: 29-11-1844 i Gerlev, Horns herred og døbt 17-04-1845 i Gerlev kirke - datter af kapellan Frederik Foss Stampe Krarup og hustru Frederikke Krarup. Kilde: KB-opslag 45, nr. 9. Gerlev s, Horns h, Frederiksborg a. År 1837-1855. KB_199_2_002_K02-21-A.

Gift 04-10-1868: Enkemand efter 1. ægteskab, Peter Martin Petræus, f. 10-10-1838 i Kbh., vac. 03-08-1840, distriktslæge på Fanø, gifter sig 04-10-1868 i Lønborg kirke med jomfru Marie Christine Krarup, f. 29-11-1844 i Gjerlev, vac. af Kjeldahl d. 04-07-1845 i Lønborg præstegård. Forlovere: M. V. Petræus. N. B. Krarup i Næstved, m.fl. Kilde: KB-opslag 62, nr. 3, side 79. Lønborg s, Nørre Horne h, Ringkøbing a. KB_C546_A_004_K03-03-A.

Død 27-12-1872: Marie Christine Petræus f. Krarup dør 27-12-1872 i Nordby, Fanø, 28 år gl. og bliver begravet 02-01-1873 fra Nordby kirke. Dødsårsag: Død i barselsseng. Født 29-11-1844 i Gjerlev, datter af sognepræst i Lønborg, Frederik Foss Stampe Krarup. Distriktslæge Peter Martin Petræus's hustru i Nordby Kilde: KB-opslag 300, nr. 25. Nordby, Skast, Ribe a. År 1858-1891. KB_C568_A_011_K11-01-A.