Johanne Lovise Dorthea Krarup, 18551910 (aged 54 years)

Name
Johanne Lovise Dorthea /Krarup/
Birth December 22, 1855 44 41
Alias
Johanne Lovise Dorthea Petræus f. Krarup

Hjemmedøbt December 31, 1855 (aged 9 days)
Christening April 1, 1856 45 42 (aged 3 months)
Death of a paternal grandmotherMarie Christine Grundtvig
April 29, 1864 (aged 8 years)
Burial of a paternal grandmotherMarie Christine Grundtvig
May 6, 1864 (aged 8 years)
Death of a sisterMarie Christine Krarup
December 27, 1872 (aged 17 years)
Burial of a sisterMarie Christine Krarup
January 2, 1873 (aged 17 years)
MarriagePeter Martin PetræusView this family
January 3, 1874 (aged 18 years)
Birth of a daughterJohanne Marie Petræus
August 29, 1874 (aged 18 years)
Christening of a daughterJohanne Marie Petræus
February 3, 1875 (aged 19 years)
Birth of a daughterLouise Petræus
September 13, 1879 (aged 23 years)
Christening of a daughterLouise Petræus
November 2, 1879 (aged 23 years)
Death of a fatherFrederik Foss Stampe Krarup
October 24, 1881 (aged 25 years)
Burial of a fatherFrederik Foss Stampe Krarup
October 31, 1881 (aged 25 years)
Death of a motherFrederikke Krarup
July 2, 1887 (aged 31 years)
Burial of a motherFrederikke Krarup
July 7, 1887 (aged 31 years)
Death of a husbandPeter Martin Petræus
January 16, 1900 (aged 44 years)
Burial of a husbandPeter Martin Petræus
January 22, 1900 (aged 44 years)
Death after 1910 (aged 54 years)

Family with parents
father
18111881
Birth: February 2, 1811 36 32Vejrum Præstegård, Vejrum sogn, Hjerm herred
Death: October 24, 1881Lønborg præstegård
mother
18141887
Birth: January 23, 1814 44 32Bækbølling præstegård, Føvling sogn
Death: July 2, 1887Lønborg præstegård
Marriage MarriageJune 18, 1842Gerlev kirke, Horns herred
3 years
elder sister
18441872
Birth: November 29, 1844 33 30Gerlev, Horns herred
Death: December 27, 1872Nordby, Fanø
11 years
herself
18551910
Birth: December 22, 1855 44 41Vium Præstegård, Vium sogn
Death: after 1910
Family with Peter Martin Petræus
husband
18381900
Birth: October 10, 1838 32 26Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: January 16, 1900Nibe
herself
18551910
Birth: December 22, 1855 44 41Vium Præstegård, Vium sogn
Death: after 1910
Marriage MarriageJanuary 3, 1874Lønborg kirke
8 months
daughter
1874
Birth: August 29, 1874 35 18Nibe
Death:
5 years
daughter
1879
Birth: September 13, 1879 40 23Nibe
Death:
Peter Martin Petræus + Julie Thomsen
husband
18381900
Birth: October 10, 1838 32 26Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: January 16, 1900Nibe
partner’s partner
18381867
Birth: October 23, 1838 31 24Island
Death: November 5, 1867Vordingborg
Marriage MarriageDecember 24, 1861
3 years
step-son
1865
Birth: May 15, 1865 26 26Vordingborg
Death:
15 months
step-son
1866
Birth: August 1, 1866 27 27Vordingborg
Peter Martin Petræus + Marie Christine Krarup
husband
18381900
Birth: October 10, 1838 32 26Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: January 16, 1900Nibe
elder sister
18441872
Birth: November 29, 1844 33 30Gerlev, Horns herred
Death: December 27, 1872Nordby, Fanø
Marriage MarriageOctober 4, 1868Lønborg kirke
Shared note

Johanne Lovise Dorthea Krarup

alias Johanne Lovise Dorthea Petræus f. Krarup

Født: 22-12-1855 i Vium Præstegård, Vium sogn og hjemmedøbt 31-12-1855 i Vium præstegård. Fremstillet i Vium kirke 01-04-1856. Datter af pastor Frederik Foss Stampe Krarup og hustru Frederikke Krarup i Vium præstegård. Kilde: KB-opslag 103, nr. 10, side 52. Vium sogn, Lysgård h, Viborg a. År 1822-1859. KB_C255D_A_002_K02-46-A.

Gift 03-01-1874: Enkemand efter 2. ægteskab, distriktslæge Peter Martin Petræus, f. 10-10-1838 i Kbh., boende på Fanø, gifter sig 03-01-1874 i Lønborg kirke med jomfru Johanne Lovise Dorthea Krarup, f. 22-12-1855 i Vium sogn, datter af stedets præst Frederik Foss Stampe Krarup, her i Lønborg. Kilde: KB-opslag 66, nr. 1, side 83. Lønborg s, Nørre Horne h, Ringkøbing a. KB_C546_A_004_K03-07-A.

Ægteparret får sammen 2 døtre: Johanne Marie Petræus, f. 29-08-1874 i Nibe Louise Petræus, f. 13-09-1879 i Nibe

Folketælling og bopæl:

FT-1870: Ringkøbing, Nørre Horne, Lønborg, Lønborg, Lønborg Præstg., 29.1, FT-1870, D3869 Frederik Foss Stampe Krarup, 58, Gift, Huusfader, Sognepræst, Veirum S., Ringk. A. (læs: Vejrum sogn) Frederikke Krarup, 56, Gift, Huusmoder, Hans hustru, Feuling, Ribe A. (læs: Bækbølling, Føvling sogn) Magdalene Krarup, 18, Ugift, Deres børn, Gerlev??, Fred.borg A. >> Johanne Lovise Dorthea Krarup, 14, Ugift, Deres børn, ??. .um, Viborg A. Laura Christine Krarup, 21, Ugift, Huusfaders broderdatter, Lærerinde, Skjern, Ringkj. Iver Kjeldsen, 20, Ugift, Tjenestetyende, ??. .um, Viborg A. (læs: Vium sogn) Ane Christensen, 41, Ugift, Tjenestetyende, Vium??, Ringkj. Kristine Marie Knudsen, 23, Ugift, Tjenestetyende, Vium??, Ringkj.

Bopæl i Kbh.: >> Enke Johanne Louise Petræus f. Krarup f. 22-12-1855 i Vium sogn Adresser: 01-11-1907: på Dosseringen 48, Kbh. 01-05-1910: på Frederiksstadsgade 1, Kbh. (Skt. Matthæus sogn). Kilde: Politiets registerblad 822, rulle 0038. station 5 (Vesterbro).