Frederikke Krarup, 18141887 (aged 73 years)

Birth January 23, 1814 44 32
Alias
Frederikke Krarup f. Krarup

Christening May 8, 1814 44 32 (aged 3 months)
Death of a maternal grandfatherJens Wissing
March 1, 1817 (aged 3 years)
Burial of a maternal grandfatherJens Wissing
March 7, 1817 (aged 3 years)
Death of a maternal grandmotherAnne Marie Fischer
July 6, 1830 (aged 16 years)
Burial of a maternal grandmotherAnne Marie Fischer
July 13, 1830 (aged 16 years)
Death of a fatherHans Christian Mathias Krarup
September 29, 1834 (aged 20 years)
Burial of a fatherHans Christian Mathias Krarup
October 7, 1834 (aged 20 years)
MarriageFrederik Foss Stampe KrarupView this family
June 18, 1842 (aged 28 years)
Birth of a daughterMarie Christine Krarup
November 29, 1844 (aged 30 years)
Christening of a daughterMarie Christine Krarup
April 17, 1845 (aged 31 years)
Death of a motherMagdalene Wissing
March 12, 1852 (aged 38 years)
Burial of a motherMagdalene Wissing
March 23, 1852 (aged 38 years)
Birth of a daughterJohanne Lovise Dorthea Krarup
December 22, 1855 (aged 41 years)
Christening of a daughterJohanne Lovise Dorthea Krarup
April 1, 1856 (aged 42 years)
Marriage of a childPeter Martin PetræusMarie Christine KrarupView this family
October 4, 1868 (aged 54 years)
Death of a daughterMarie Christine Krarup
December 27, 1872 (aged 58 years)
Burial of a daughterMarie Christine Krarup
January 2, 1873 (aged 58 years)
Marriage of a childPeter Martin PetræusJohanne Lovise Dorthea KrarupView this family
January 3, 1874 (aged 59 years)
Death of a husbandFrederik Foss Stampe Krarup
October 24, 1881 (aged 67 years)
Burial of a husbandFrederik Foss Stampe Krarup
October 31, 1881 (aged 67 years)
Death July 2, 1887 (aged 73 years)
Burial July 7, 1887 (5 days after death)
Family with parents
father
17691834
Birth: December 31, 1769 43 25Ølby præstegård
Death: September 29, 1834Vejle Sct. Nicolai sogn
mother
17811852
Birth: November 28, 1781 44 30Kolding
Death: March 12, 1852Steenvad mølle, Harte sogn
Marriage MarriageDecember 11, 1801Kolding Sct. Nicolai kirke
12 years
herself
18141887
Birth: January 23, 1814 44 32Bækbølling præstegård, Føvling sogn
Death: July 2, 1887Lønborg præstegård
Family with Frederik Foss Stampe Krarup
husband
18111881
Birth: February 2, 1811 36 32Vejrum Præstegård, Vejrum sogn, Hjerm herred
Death: October 24, 1881Lønborg præstegård
herself
18141887
Birth: January 23, 1814 44 32Bækbølling præstegård, Føvling sogn
Death: July 2, 1887Lønborg præstegård
Marriage MarriageJune 18, 1842Gerlev kirke, Horns herred
3 years
daughter
18441872
Birth: November 29, 1844 33 30Gerlev, Horns herred
Death: December 27, 1872Nordby, Fanø
11 years
daughter
18551910
Birth: December 22, 1855 44 41Vium Præstegård, Vium sogn
Death: after 1910
Shared note

Frederikke Krarup

alias Frederikke Krarup f. Krarup

Født: 23-01-1814 i Bækbølling præstegård, Føvling sogn og døbt 08-05-1814 i Føvling kirke - datter af hr. pastor Hans Christian Mathias Krarup og hustru Magdalene Wissing i Bækbølling præstegård. Kilde: KB-opslag 16, nr. 5. Føvling s, Malt h, Ribe a. År 1813-1823. KB_C576A_A_012_K01-16-A.

Se også Nygaards sedler: http://ddd.dda.dk/nygaard/visning_billed.asp?id=207186&sort=e

Gift 18-06-1842: Frederik Foss Stampe Krarup, kapellan gifter sig 18-06-1842 i Gerlev kirke, Horns herred med Frederikke Krarup, f. 23-01-1814 i Bækbølling, Føvling sogn, datter af pastor Hans Christian Mathias Krarup til Vejle-Hornstrup og Magdalene Wissing. Kilde: KB-opslag 90, nr. 2. Gerlev, Horns h, Frederiksborg a. År 1837-1855. KB_199_2_002_K04-06-A.

Død 02-07-1887: Enke Frederikke Krarup f. Krarup dør 02-07-1887 i Lønborg præstegård og bliver begravet 07-07-1887 fra Lønborg kirke. Enke efter sognepræst til Lønberg og Egvad menigheder Frederik Foss Stampe Krarup. - Hendes far: Hans Christian Mathias Krarup, provst til Vejle og Hornstrup. Kilde: KB-opslag 52, nr. 9. Lønborg. Nr. Horne h, Ringkøbing a. År 1884-1891. KB_C546_A_005_K02-23-A.

Folketællinger:

FT-1834: Vejle, Nørvang, Vejle Købstad, Torvegade No 51, 1 Familie, 121, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C4924: Hans Christian Mathias Krarup, 65, Gift, Sognepræst, Magdalene Wissing, 54, Gift, hans Kone, >> Frederikke Krarup, 21, Ugift, deres Børn, Hanne Louise Petrea Krarup, 16, Ugift, deres Børn, Baltharzine Nielsine Krarup, 14, Ugift, deres Børn, Constance Christiane Helene Krarup, 11, Ugift, , deres Børn, Jens Christian Schousboe, 29, Ugift, Personel Cappellan, Søren Christensen, 37, Ugift, Tjenestefolk, Ane Poulsdatter, 23, Ugift, Tjenestefolk, Ane Kirstine Nielsdatter, 16, Ugift, Tjenestefolk

FT-1870: Ringkøbing, Nørre Horne, Lønborg, Lønborg Præstg., 29.1, FT-1870, D3869 Frederik Foss Stampe Krarup, 58, Gift, Huusfader, Sognepræst, Veirum S., Ringk. A. (læs: Vejrum sogn) >> Frederikke Krarup, 56, Gift, Huusmoder, Hans hustru, Feuling, Ribe A. (læs: Bækbølling, Føvling sogn) Magdalene Krarup, 18, Ugift, Deres børn, Gerlev??, Fred.borg A. Johanne Lovise Dorthea Krarup, 14, Ugift, Deres børn, ??. .um, Viborg A. Laura Christine Krarup, 21, Ugift, Huusfaders broderdatter, Lærerinde, Skjern, Ringkj. Iver Kjeldsen, 20, Ugift, Tjenestetyende, ??. .um, Viborg A. (læs: Vium sogn) Ane Christensen, 41, Ugift, Tjenestetyende, Vium??, Ringkj. Kristine Marie Knudsen, 23, Ugift, Tjenestetyende, Vium??, Ringkj.

FT-1880: Ringkøbing, Nørre Horne, Lønborg, Præstegaarden, 80, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, c8630: Frederik Fos Stampe Krarup, 69, Gift, Husfader, Præst, Veirum Sogn, Ringkøbing Amt >> Frederikke Krarup, 66, Gift, Hans Kone, Feuling Sogn Peter Kristian Frederik Petruus, 26, Ugift, Personel Kapellan, Stubbekøbing Johanne Nikkoline Petersen, 26, Ugift, Tjenestepige, Hover Sogn, Ringkøbing Amt Petrine Petersen, 35, Ugift, Tjenestepige, Lønborg Sogn, Ringkøbing Amt Karen Marie Mejner, 24, Ugift, Tjenestepige, Lønborg Sogn, Ringkøbing Amt Laurids Madsen, 23, Ugift, Tjenestekarl, Lønborg Sogn, Ringkøbing Amt