Magdalene Wissing, 17811852 (aged 70 years)

Birth November 28, 1781 44 30
Alias
Magdalene Krarup f. Wissing

MarriageHans Christian Mathias KrarupView this family
December 11, 1801 (aged 20 years)
Birth of a daughterFrederikke Krarup
January 23, 1814 (aged 32 years)
Christening of a daughterFrederikke Krarup
May 8, 1814 (aged 32 years)
Death of a fatherJens Wissing
March 1, 1817 (aged 35 years)
Burial of a fatherJens Wissing
March 7, 1817 (aged 35 years)
Death of a motherAnne Marie Fischer
July 6, 1830 (aged 48 years)
Burial of a motherAnne Marie Fischer
July 13, 1830 (aged 48 years)
Death of a husbandHans Christian Mathias Krarup
September 29, 1834 (aged 52 years)
Burial of a husbandHans Christian Mathias Krarup
October 7, 1834 (aged 52 years)
Marriage of a childFrederik Foss Stampe KrarupFrederikke KrarupView this family
June 18, 1842 (aged 60 years)
Death March 12, 1852 (aged 70 years)
Burial March 23, 1852 (11 days after death)
Family with parents
father
17371817
Birth: about March 1737
Death: March 1, 1817Kolding
mother
17511830
Birth: about February 1751
Death: July 6, 1830Kolding
Marriage Marriageabout 1777Kolding Sct. Nicolai kirke
5 years
herself
17811852
Birth: November 28, 1781 44 30Kolding
Death: March 12, 1852Steenvad mølle, Harte sogn
Family with Hans Christian Mathias Krarup
husband
17691834
Birth: December 31, 1769 43 25Ølby præstegård
Death: September 29, 1834Vejle Sct. Nicolai sogn
herself
17811852
Birth: November 28, 1781 44 30Kolding
Death: March 12, 1852Steenvad mølle, Harte sogn
Marriage MarriageDecember 11, 1801Kolding Sct. Nicolai kirke
12 years
daughter
18141887
Birth: January 23, 1814 44 32Bækbølling præstegård, Føvling sogn
Death: July 2, 1887Lønborg præstegård
Shared note

Magdalene Wissing

alias Magdalene Krarup f. Wissing

Født: 28-11-1780 i Kolding - datter af købmand Jens Wissing og hustru Anne Marie Wissing f. Fischer. Kilde: FT-1787 og FT-1801.

Gift 11-12-1801: Hr. Hans Christian Mathias Krarup, præst i Bækbøl gifter sig 11-12-1801 i Kolding Sct. Nicolai kirke med Magdalene Wissing. Kilde: KB-opslag 344, side 196. Kolding Sct. Nicolai. År 1774-1815. KB_C469_A_008_K06-46-A.

Død 12-03-1852: Magdalene Krarup f. Wissing dør 12-03-1852 i Steenvad mølle, Harte sogn, 70 år gl. og bliver begravet 23-03-1852 fra Harte kirke. Enke efter pastor Krarup, sognepræst i Vejle. Opholdt sig hos sin søn i Steenvad mølle. Kilde: KB-opslag 203, nr. 2. Harte s, Brusk h, Vejle a. År 1846-1881. KB_C471_A_006_K07-24-A.

Folketællinger:

FT-1787: Vejle, Brusk, Kolding Købstad, Sønder Gaden No. 201 Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C1891: Jens Wissing, 46, Gift, Hosbonde, Kiøbmand Anne Marie Fischer, 36, Gift, Hans Kone, - Johanne Wissing, 9, Ugift, Hans Døttre af 2det Ægteskab, - Magdalene Wissing, 6, Ugift, Hans Døttre af 2det Ægteskab, - Kirstine Wissing, 3, Ugift, Hans Døttre af 2det Ægteskab, - Rasmus Nielsen, 26, Ugift, -, Gaard Karl Kirsten Lars Datter, 28, Ugift, -, Tieneste Pige Anders Jensen, 5, Ugift, Uægte Barn, Eet fattig Barn antaget

FT-1801: Vejle, Brusk, Kolding Købstad, Hellig Kors Gaden No. 200, 260, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B28; Jens Wissing, 64, Gift, Hosbonde, Kiøbmand Anne Marie fød Fisker, 50, Gift, Hans Kone Magdalene Wissing, 21, Ugift, Deres Datter Jens Peter Wissing, 13, Ugift, Deres Søn Lovise Wissing, 9, Ugift, Deres Datter Jens Mortensen, 28, Ugift, Tieneste Folk Chatrine Peders Datter, 38, Ugift, Tieneste Folk Nis Rossen, - !!, -, Logerende, Kniplingshandler Laurits Rossen, -!!, -, Logerende, Kniplingshandler

FT-1834: Vejle, Nørvang, Vejle Købstad, Torvegade No 51, 1 Familie, 121, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C4924: Hans Christian Mathias Krarup, 65, Gift, Sognepræst, Magdalene Wissing, 54, Gift, hans Kone, Frederikke Krarup, 21, Ugift, deres Børn, Hanne Louise Petrea Krarup, 16, Ugift, deres Børn, Baltharzine Nielsine Krarup, 14, Ugift, deres Børn, Constance Christiane Helene Krarup, 11, Ugift, , deres Børn, Jens Christian Schousboe, 29, Ugift, Personel Cappellan, Søren Christensen, 37, Ugift, Tjenestefolk, Ane Poulsdatter, 23, Ugift, Tjenestefolk, Ane Kirstine Nielsdatter, 16, Ugift, Tjenestefolk

FT-1850: Vejle, Brusk, Harte, Eistrup Mark, 55, Steenvad Mølle, 60, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C5544: Jens Wissing Krarup, 40, Ugift, Eier af Møllen, Faaborg sogn, Ribe amt Magdalene Krarup født Wissing, 70, Enke, Enke efte afdøde Jesper Krarup i Veile, Colding (Læs: Enke efter afdøde pastor Krarup i Vejle) Constance Christiane Helene Krarup, 27, Ugift, Hendes Datter, Faaborg sogn, Ribe amt Jens Sørensen, 27, Ugift, Møllersvend, Skrave Sogn, Haderslev Amt Nis Poulsen Lund, 21, Ugift, Tjenestefolk, Lintrup Sogn, Haderslev Amt Anders Nielsen, 24, Ugift, Tjenestefolk, Greis Sogn, Veile Amt Jens Jepsen, 16, Ugift, Tjenestefolk, Møllerdreng, Lejerskov sogn, Ribe amt Ane Marie Nisdatter, 26, Ugift, Tjenestefolk, Andst sogn, Ribe amt Kirsten Marie Petersen, 24, Ugift, Tjenestefolk, Vejen sogn, Ribe amt