Anne Marie Fischer, 17511830 (aged 79 years)

Birth about February 1751

Alias
Anne Marie Wissing f. Fischer

MarriageJens WissingView this family
about 1777 (aged 25 years)
Birth of a daughterMagdalene Wissing
November 28, 1781 (aged 30 years)
Marriage of a childHans Christian Mathias KrarupMagdalene WissingView this family
December 11, 1801 (aged 50 years)
Death of a husbandJens Wissing
March 1, 1817 (aged 66 years)
Burial of a husbandJens Wissing
March 7, 1817 (aged 66 years)
Death July 6, 1830 (aged 79 years)
Burial July 13, 1830 (7 days after death)
Family with Jens Wissing
husband
17371817
Birth: about March 1737
Death: March 1, 1817Kolding
herself
17511830
Birth: about February 1751
Death: July 6, 1830Kolding
Marriage Marriageabout 1777Kolding Sct. Nicolai kirke
5 years
daughter
17811852
Birth: November 28, 1781 44 30Kolding
Death: March 12, 1852Steenvad mølle, Harte sogn
Shared note

Anne Marie Fischer

alias Anne Marie Wissing f. Fischer

Født: ca. feb. 1751

Gift ca. 1777: Jens Wissing, købmand i Kolding gifter sig med Anne Marie Fischer. Kilde: FT-1787 og FT-1801.

Død 06-07-1830: Enke Anne Marie Wissing f. Fischer dør 06-07-1830 i Kolding, 79½ år gl. og bliver begravet 13-07-1830 fra Kolding Sct. Nicolai kirke. Enke efter købmand Jens Wissing i Kolding. Kilde: KB-opslag 286, nr. 29, side 586. Kolding Sct. Nicolai. År 1815-1839. KB_C469_A_009_10c11c12.

Folketællinger:

FT-1787: Vejle, Brusk, Kolding Købstad, Sønder Gaden No. 201 Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C1891: Jens Wissing, 46, Gift, Hosbonde, Kiøbmand Anne Marie Fischer, 36, Gift, Hans Kone, - Johanne Wissing, 9, Ugift, Hans Døttre af 2det Ægteskab, - Magdalene Wissing, 6, Ugift, Hans Døttre af 2det Ægteskab, - Kirstine Wissing, 3, Ugift, Hans Døttre af 2det Ægteskab, - Rasmus Nielsen, 26, Ugift, -, Gaard Karl Kirsten Lars Datter, 28, Ugift, -, Tieneste Pige Anders Jensen, 5, Ugift, Uægte Barn, Eet fattig Barn antaget

FT-1801: Vejle, Brusk, Kolding Købstad, Hellig Kors Gaden No. 200, 260, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B28; Jens Wissing, 64, Gift, Hosbonde, Kiøbmand Anne Marie fød Fisker, 50, Gift, Hans Kone Magdalene Wissing, 21, Ugift, Deres Datter Jens Peter Wissing, 13, Ugift, Deres Søn Lovise Wissing, 9, Ugift, Deres Datter Jens Mortensen, 28, Ugift, Tieneste Folk Chatrine Peders Datter, 38, Ugift, Tieneste Folk Nis Rossen, - !!, -, Logerende, Kniplingshandler Laurits Rossen, -!!, -, Logerende, Kniplingshandler