Dorothea Margrethe Hansdatter Lund, 17441770 (aged 26 years)

Name
Dorothea Margrethe Hansdatter /Lund/
Birth 1744

Alias
Dorothea Margrethe Krarup f. Hansdatter Lund

MarriageChristen KrarupView this family
September 28, 1762 (aged 18 years)
Birth of a sonHans Christian Mathias Krarup
December 31, 1769 (aged 25 years)
Death 1770 (aged 26 years)

Family with Christen Krarup
husband
17261801
Birth: October 31, 1726Dejbjerglund, Dejbjerg, Ringkøbing amt
Death: February 14, 1801
herself
Marriage MarriageSeptember 28, 1762Ølby, Hjerm herred
7 years
son
17691834
Birth: December 31, 1769 43 25Ølby præstegård
Death: September 29, 1834Vejle Sct. Nicolai sogn
Christen Krarup + Johanne Schouboe
husband
17261801
Birth: October 31, 1726Dejbjerglund, Dejbjerg, Ringkøbing amt
Death: February 14, 1801
partner’s partner
Marriage Marriageabout 1771Ølby, Hjerm herred
Shared note

Dorothea Margrethe Hansdatter Lund

alias Dorothea Margrethe Krarup f. Hansdatter Lund

Født: 1744 - datter af Hans Mathias Jørgensen Lund og Mette Helene Bjørnsdatter Drachart.

Gift 28-09-1762: Sognepræst Christen Krarup gifter sig 28-09-1762 med Dorothea Margrethe Hansdatter Lund.

Død: 1770