Elisabeth Vilhelmine Jacobine de Neergaard, 18141889 (aged 75 years)

Name
Elisabeth Vilhelmine Jacobine /de Neergaard/
Birth February 13, 1814
Alias
Elisabeth Vilhelmine Jacobine Gøtzsche f. de Neergaard

MarriageGottfred Emil GøtzscheView this family
October 23, 1835 (aged 21 years)

Birth of a daughterAnna Henriette Gøtzsche
November 8, 1850 (aged 36 years)
Christening of a daughterAnna Henriette Gøtzsche
March 15, 1851 (aged 37 years)
Death of a husbandGottfred Emil Gøtzsche
January 22, 1872 (aged 57 years)
Marriage of a childGustav Ludvig Vesti PetræusAnna Henriette GøtzscheView this family
about 1878 (aged 63 years)

Death September 25, 1889 (aged 75 years)
Burial September 28, 1889 (3 days after death)
Family with Gottfred Emil Gøtzsche
husband
18091872
Birth: March 15, 1809
Death: January 22, 1872Fensmark præstegård
herself
18141889
Birth: February 13, 1814Gunderslevholm
Death: September 25, 1889Frederiksberg
Marriage MarriageOctober 23, 1835
15 years
daughter
1850
Birth: November 8, 1850 41 36Fensmark præstegård, Fensmark
Death: USA
Shared note

Elisabeth Vilhelmine Jacobine de Neergaard

alias Elisabeth Vilhelmine Jacobine Gøtzsche f. de Neergaard

Født: 13-02-1814 i Gunderslevholm - datter af etatsråd Peter Joachim de Neergaard, godsejer og hustru Anna Henriette Elisabeth de Neergaard f. Schow.

Gift 23-10-1835: Ungkarl, sognepræst Gottfred Emil Gøtzsche gifter sig 23-10-1835 med Elisabeth Vilhelmine Jacobine de Neergaard. Kilder: Danmarks Præstehistorie i Aarene 1869-1884 af Sofus Elvius Hjemmesiden: rosekamp.dk/praester.pdf Hjemmesiden: slaegts-data.dk

Død 25-09-1889: Elisabeth Vilhelmine Jacobine Gøtzsche f. de Neergaard dør 25-09-1889 på Frederiksberg, 75 år gl. og bliver begravet 28-09-1889 fra Fensmark kirke. Enke efter afdøde sognepræst Gottfred Emil Gøtzsche i Fensmark. Kilde: KB-opslag 119, side 243. Fensmark s, Tybjerg h, Præstø a. År 1883-1891. KB_508_2_006_K05-06-A.