Peter Salomon Lindegaard, 18321916 (aged 83 years)

Name
Peter Salomon /Lindegaard/
Birth September 16, 1832
Alias
Peder Salomon Lindegaard

Occupation
Hofjægermester. Ejer af hovedgården Lykkesholm fra 1875-1913

Hjemmedøbt September 18, 1832 (aged 2 days)
Christening October 29, 1832 (aged 1 month)
MarriageAnnette Louise Frederikke CroneView this family
October 28, 1857 (aged 25 years)
Birth of a sonValdemar Lindegaard
May 7, 1868 (aged 35 years)
Christening of a sonValdemar Lindegaard
August 15, 1868 (aged 35 years)
Marriage of a childValdemar LindegaardElna Caroline KrøyerView this family
October 30, 1900 (aged 68 years)

Death of a sonValdemar Lindegaard
February 19, 1911 (aged 78 years)
Death of a wifeAnnette Louise Frederikke Crone
February 14, 1913 (aged 80 years)
Burial of a wifeAnnette Louise Frederikke Crone
February 21, 1913 (aged 80 years)
Death July 7, 1916 (aged 83 years)
Burial July 13, 1916 (6 days after death)
Family with Annette Louise Frederikke Crone
himself
18321916
Birth: September 16, 1832Ravndrupgaard, Ravndrup, Gislev sogn
Death: July 7, 1916Lundsgade 10, Kbh. i Østervold sogn
wife
18341913
Birth: January 6, 1834Odense
Death: February 14, 1913Lykkesholm, Ellested sogn, Vindinge h.
Marriage MarriageOctober 28, 1857Herrested kirke, Herrested sogn
11 years
son
18681911
Birth: May 7, 1868 35 34Raastrupgård, Holme, Gislev sogn
Death: February 19, 1911Buenos Aires, Argentina
Shared note

Peter Salomon Lindegaard

alias Peder Salomon Lindegaard

Født: 16-09-1832 på Ravndrupgaard, Ravndrup, Gislev sogn og hjemmedøbt 18-09-1832. Dåben publiceret 29-10-1832 i Gislev kirke - søn af proprietær, kammerråd (senere etatsråd) Otto Lindegaard (f. 17-05-1792 i Ellested sogn. Død 12-02-1875 i Ellested sogn. Ejer af Lykkesholm fra 1838-1875) og hustru Frederikke Christiane Lindegaard f. Ramshardt (f. 1792. Død 20-11-1866). Forældrene gift 29-04-1831. Kilde: KB-opslag 20, nr. 18. Gislev s, Gudme h, Svendborg a. År 1824-1834. KB_O260_A_009_K01-19-A.

Erhverv: Hofjægermester. Godsejer. Ejer af hovedgården Lykkesholm (Eskelund), pr. Ørbæk, Ellested sogn fra 1875-1913.

Hofjægermester Peter Salomon Lindegaard, købte i 1870 gården som han udvidede. I 1871 fik kgl. bevilling til at genoptage gårdens gamle navn Eskelund, som siden slutningen af 1600-tallet var blevet fortrængt af navnet Ravndrupgård. Han solgte Eskelund i 1914 for 176.000 kr. til forpagter Aug. Thomsen. Kilde: http://fynhistorie.dk/node/12711

Gift 28-10-1857: Peter Salomon Lindegaard på 25 år, Raastrup, Gislev sogn, gifter sig 28-10-1857 i Herrested kirke med jomfru Annette Louise Frederikke Crone på 23-3/4 år. Forlovere: Justitsråd O. Lindegaard, Lykkesholm og købmand J. Crone, Odense. Kilde: KB-opslag 80, nr. 6. Herrested s, Vindinge h, Svendborg a. År 1850-1878. KB_O439_A_003_K03-21-A

Død 07-07-1916: Fhv. godsejer, hofjægermester Peter Salomon Lindegaard, enkemand, f. 16-09-1832 i Gislev sogn, dør 07-07-1916 på Lundsgade 10, st., Kbh. i Østervold sogn, 83 år gl., og bliver begravet 13-07-1916 på Holmens kirkegård, Kbh. Adresse ved død: Lundsgade 10, st., Kbh. Kilde: KB-opslag 127, nr. 32. Østervold s. Sokkelund h. Kbh. År 1903-1926. KB_1892_026_3_004_0124a-DM

Folketællinger:

FT-1834: Svendborg, Gudme, Gislev, Ravndrup Bye, Ravndrupgaard, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B4423: Otto Lindegaard, 42, Gift, Kammerraad og Bruger af Ravndrupgaard Frederikke Christ[i]ane Ramshort, 42, Gift, Hans Kone >> Peter Salomon Lindegaard, 2, Ugift, Hans Søn samt en masse tjenestefolk

FT-1840: Svendborg, Vindinge, Ellested, Ellested Sogn, Hovedgaarden Lykkesholm, 41 Hovedgaard, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, B5912: Otto Lindegaard, 48, Gift, Kammerraad,Eier af Hovedgaarden Frederikke Christine Rasmusen, 48, Gift, hans Kone >> Peter Salomon Lindegaard, 8, Ugift, deres Søn Niels Peter la'Cour, 29, Ugift, Forvalter ved Godset Christian Jacobsen Børsen ???, 27, Ugift, Hofmester og mange flere…

FT-1860: Svendborg, Gudme, Gislev, Holme, en gaard, Raastrup, 76, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, B0409: >> Peter Salomon Lindegaard, 28, Gift, gaardeier, huusfader, her i sognet [Giislev] Annette Lovise Frederikke født Crone, 27, Gift, hans kone, Odense Otto Lindegaard, 2, Ugift, deres søn, her i sognet [Giislev] og mange flere…

FT-1880: Svendborg, Vindinge, Ellested, Ved Lykkesholm i Ellested sogn, Lykkesholm, 5, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, B0161: >> Peter Salomon Lindegaard, 47, Gift, husfader, jægermester, godseier, Giislev sogn, Svendborg Amt Annette Louise Frederikke Lindegaard født Crone, 46, Gift, husmoder, hans hustru, Odense By Anna Sophie Lindegaard, 13, Ugift, deres børn, Giislev sogn, Svendborg Amt Alfred Lindegaard, 9, Ugift, deres børn, Giislev sogn, Svendborg Amt Arthur Edvard Alexander Lindegaard, 7, Ugift, deres børn, Giislev sogn, Svendborg Amt Elisabeth Lindegaard, 4, Ugift, deres børn, Giislev sogn, Svendborg Amt Harald Lindegaard, 3, Ugift, deres børn, her i sognet [Ellested] og mange flere…

FT-1890: Svendborg, Vindinge, Ellested, Ellested sogn, Hovedgaarden Lykkesholm, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, B0344: >> Peter ?? Lindegaard, 57, Gift, husfader, g??, hofjægermester, ??, Giislev, Svendborg Amt (læs: godsejer, hofjægermester, Lykkesholm hovedgård, Gislev sogn) Amalie La?? Frederikke Lindegaard, 56, Gift, husmoder, hans kone, Odense (læs: Annette Louise Frederikke Lindegaard født Crone) Anna Sofie Lindegaard, 23, Ugift, datter, Giislev sogn, Svendborg Amt Elisabeth Lindegaard, 14, Ugift, datter, Giislev sogn, Svendborg Amt samt en masse tjenestefolk

Bopæl meldt i Kbh. >> hofjægermester, godsejer Peter Salomon Lindegaard, f. 16-09-1832 i Gislev sogn, død 07-07-1916 på Lundsgade 10, st., Østervold sogn: 01-11-1908: Fra Hellerup til Nordre Frihavnsgade 96, Mezz. 01-11-1909: Lundsgade 10, st. 01-05-1912: Lundsgade 10, st. Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 5397, rl 11, dødeblade