Annette Louise Frederikke Crone, 18341913 (aged 79 years)

Name
Annette Louise Frederikke /Crone/
Birth January 6, 1834
Alias
Annette Louise Frederikke Lindegaard f. Crone

MarriagePeter Salomon LindegaardView this family
October 28, 1857 (aged 23 years)
Occupation
Hofjægermesterinde på Lykkesholm, Ellested sogn

Birth of a sonValdemar Lindegaard
May 7, 1868 (aged 34 years)
Christening of a sonValdemar Lindegaard
August 15, 1868 (aged 34 years)
Marriage of a childValdemar LindegaardElna Caroline KrøyerView this family
October 30, 1900 (aged 66 years)

Death of a sonValdemar Lindegaard
February 19, 1911 (aged 77 years)
Death February 14, 1913 (aged 79 years)
Burial February 21, 1913 (7 days after death)
Family with Peter Salomon Lindegaard
husband
18321916
Birth: September 16, 1832Ravndrupgaard, Ravndrup, Gislev sogn
Death: July 7, 1916Lundsgade 10, Kbh. i Østervold sogn
herself
18341913
Birth: January 6, 1834Odense
Death: February 14, 1913Lykkesholm, Ellested sogn, Vindinge h.
Marriage MarriageOctober 28, 1857Herrested kirke, Herrested sogn
11 years
son
18681911
Birth: May 7, 1868 35 34Raastrupgård, Holme, Gislev sogn
Death: February 19, 1911Buenos Aires, Argentina
Shared note

Annette Louise Frederikke Crone

alias Annette Louise Frederikke Lindegaard f. Crone

Født: 06-01-1834 i Odense - datter af købmand David Eberhard Crone (f. 21-09-1786. Død 10-03-1843 i Odense) og hustru Frederikke Caspara Briand (f. 02-12-1793. Død 15-01-1866). Forældrene gift 07-09-1816. Kilde: Hendes død.

Erhverv: Hofjægermesterinde på Lykkesholm, Ellested sogn

Gift 28-10-1857: Peter Salomon Lindegaard på 25 år, Raastrup, Gislev sogn, gifter sig 28-10-1857 i Herrested kirke med jomfru Annette Louise Frederikke Crone på 23-3/4 år. Forlovere: Justitsråd O. Lindegaard, Lykkesholm og købmand J. Crone, Odense. Kilde: KB-opslag 80, nr. 6. Herrested s, Vindinge h, Svendborg a. År 1850-1878. KB_O439_A_003_K03-21-A

Død 14-02-1913: Hofjægermesterinde på Lykkesholm, Ellested sogn, Vindinge h. Annette Louise Frederikke Lindegaard f. Crone dør 14-02-1913 på Lykkesholm, Ellested sogn, Vindinge h. og bliver begravet 21-02-1913 fra Gislev kirke, Gislev s, Gudme h. Født 06-01-1834 i Odense, datter af købmand David Ellerhard Crone og hustru Frederikke Caspara Briand. Gift med hofjægermester Peter Salomon Lindegaard til Lykkesholm. Kilde: KB-opslag 140, nr. 1. side 162. Ellested sogn, Vindinge h. År 1913-1929. KB_1892_O433_G_012_0162a-DK.

Folketællinger:

FT-1860: Svendborg, Gudme, Gislev, Holme, en gaard, Raastrup, 76, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, B0409: Peter Salomon Lindegaard, 28, Gift, gaardeier, huusfader, her i sognet [Giislev] >> Annette Lovise Frederikke født Crone, 27, Gift, hans kone, Odense Otto Lindegaard, 2, Ugift, deres søn, her i sognet [Giislev] og mange flere…

FT-1880: Svendborg, Vindinge, Ellested, Ved Lykkesholm i Ellested sogn, Lykkesholm, 5, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, B0161: Peter Salomon Lindegaard, 47, Gift, husfader, jægermester, godseier, Giislev sogn, Svendborg Amt >> Annette Louise Frederikke Lindegaard født Crone, 46, Gift, husmoder, hans hustru, Odense By Anna Sophie Lindegaard, 13, Ugift, deres børn, Giislev sogn, Svendborg Amt Alfred Lindegaard, 9, Ugift, deres børn, Giislev sogn, Svendborg Amt Arthur Edvard Alexander Lindegaard, 7, Ugift, deres børn, Giislev sogn, Svendborg Amt Elisabeth Lindegaard, 4, Ugift, deres børn, Giislev sogn, Svendborg Amt Harald Lindegaard, 3, Ugift, deres børn, her i sognet [Ellested] og mange flere…

FT-1890: Svendborg, Vindinge, Ellested, Ellested sogn, Hovedgaarden Lykkesholm, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, B0344: Peter ?? Lindegaard, 57, Gift, husfader, g??, hofjægermester, ??, Giislev, Svendborg Amt >> Amalie La?? Frederikke Lindegaard, 56, Gift, husmoder, hans kone, Odense Anna Sofie Lindegaard, 23, Ugift, datter, Giislev sogn, Svendborg Amt Elisabeth Lindegaard, 14, Ugift, datter, Giislev sogn, Svendborg Amt samt en masse tjenestefolk