Magdalene Kristine Elisa Lehnemann, 1868

Name
Magdalene Kristine Elisa /Lehnemann/
Birth August 14, 1868
Alias
Magdalene Kristine Elisa Lænemand og Magdalene Kristine Elisa Jepsenf. Lehnemann

Christening November 22, 1868 (aged 3 months)
MarriageKresten Andreas JepsenView this family
September 24, 1892 (aged 24 years)
Birth of a sonAdolf Simonsen Jepsen
November 10, 1894 (aged 26 years)
Christening of a sonAdolf Simonsen Jepsen
January 13, 1895 (aged 26 years)
Death

Family with Kresten Andreas Jepsen
husband
1864
Birth: June 30, 1864Øster Højst, Højst sogn
Death:
herself
1868
Birth: August 14, 1868Tirslund, Føvling sogn
Death:
Marriage MarriageSeptember 24, 1892Føvling kirke, Malt herred
2 years
son
1894
Birth: November 10, 1894 30 26Brokær, Hjortlund sogn
Death:
Shared note

Magdalene Kristine Elisa Lehnemann

alias Magdalene Kristine Elisa Lænemand og Magdalene Kristine Elisa Jepsen f. Lehnemann

Født: 14-08-1868 i Tirslund, Føvling sogn, Malt h. og døbt 22-11-1868 i Føvling kirke - datter af husmand Karl Johan Lænemand (alias Carl Johan Lehnemann) og hustru Jensine Jørgensen af Tirslund. Kilde: KB-opslag 57, nr. 23. Føvling, Malt h, Ribe a. År 1866-1878. KB_C576A_A_016_K02-28-A.

Forældre: Far: Gift husmand Carl Johan Lehnemann dør 02-01-1901 i Tirslund, Føvling sogn, 67 år gl. og bliver begravet 09-01-1901 fra Føvling kirke. Født 13-10-1833 i Kabo (Kareby), Schwansen. Gift med Jensine Jørgensen. Kilde: KB-opslag 208, nr. 1. Føvling, Malt h. År 1900-1915. KB_1892_C576B_G_002_0219a-DM. Mor: Jensine Jørgensdatter (Jensen) f. 23-05-1833 i Lervad, Føvling sogn og døbt 23-06-1833 i Føvling kirke - datter af husmand Jørgen Jensen og Mette Pedersdatter i Lervad. Kilde: KB-opslag 30, nr. 12. Føvling s, Malt h, Ribe a. År 1823-1834. KB_C576A_A_013_K02-01-A.

Gift 24-09-1892: Ungkarl Kresten Andreas Jepsen af Darum (f. 30-06-1864 i Øster Højst, Højst sogn, søn af husmand Tomas Jepsen og hustru Anne Marie Bærensen) gifter sig 24-09-1892 i Føvling kirke, Malt herred med pige Magdalene Kristine Elisa Læhnemann, f. 14-08-1868 i Tirslund, Føvling sogn - datter af husmand Karl Johan Læhnemann og hustru Jensine Jensen (Jørgensdatter) af Tirslund. Forlovere: Husmændene i Tirslund Karl Johan Læhnemann og Kristian Nissen. Kilde: KB-opslag 109, nr. 8. Føvling s, Malt h, Ribe a. År 1892-1899. KB_1892_C576B_G_001_0128a-V.

Folketællinger:

FT-1880: Ribe, Malt, Føvling, Tirslund bye, Et hus, 13, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4572: Carl Læhneman, 46, Gift, Husfader, husmand, lever af sin jordlod, Karbye Sogn, Ekernførde Amt Jensine Læhneman født Jørgensen, 46, Gift, Hans kone, Her i Sognet Jørgen Peder Læhneman, 13, Ugift, Deres børn, Her i Sognet >> Magdalene Læhneman, 11, Ugift, Deres børn, Her i Sognet Karoline Læhneman, 5, Ugift, Deres børn, Her i Sognet Jensine Læhneman, 3, Ugift, Deres børn, Her i Sognet

FT-1890: Ribe, Malt, Føvling, Tirslund, Hus, 16, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, D4575: Karl Johan Lehnemann, 56, Gift, Husfader, Husmand, jordbruger, Kareby Sogn, Ekernførde Amt Jensine Lehnemann, 56, Gift, Husmoder, Føvling Sogn, Ribe Amt Jensine Lehnemann, 13, Ugift, Barn, Føvling Sogn, Ribe Amt

FT-1906: Ribe, Ribe, Hjortlund, Brokjær Hjortlund, 11, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1906, C0295: Kresten A. Jepsen, 31-6 1864, Gift, Husfader, Gaardejer (læs: f. 30-06-1864 i Øster Højst, Højst sogn) >> Magdalene Jepsen, 14-9 1868, Gift, Husmoder (læs: f. 14-08-1868 i Tirslund, Føvling sogn) Karl Johan Jepsen, 21-12 1892, Ugift, Barn (læs: i Midtby, Darum s, Gørding h. Ribe amt. KB-opslag 8, nr. 13) Adolf Simonsen Jepsen, 10-11 1894, Ugift, Barn (læs: f. i Brokær, Hjortlund s, Ribe h, Ribe a.) Torvald Kruse Jepsen ??, 17-9 1903, Ugift, Barn - alias Thorvald Kruse Marinus Jepsen (læs: f. i Brokær, Hjortlund s, Ribe h, Ribe a. KB-opslag 16, nr. 4)