Johanne Kirstine Lund, 18101851 (aged 41 years)

Birth July 14, 1810
Alias
Johanne Kierstine Lund, Johane Kirstine Smidt, Johanne Kjerstine Lund,Johanne Christine Schmidt og Johanne Kirstine Schmidt f. Lund

Hjemmedøbt July 15, 1810 (aged 1 day)
Christening September 28, 1810 (aged 2 months)

EngagementRasmus SchmidtView this family
September 6, 1828 (aged 18 years)

MarriageRasmus SchmidtView this family
October 15, 1828 (aged 18 years)
Birth of a daughterPetrine Christiane Schmidt
November 1, 1835 (aged 25 years)
Death December 29, 1851 (aged 41 years)
Burial January 5, 1852 (7 days after death)
Family with Rasmus Schmidt
husband
17981866
Birth: June 19, 1798Skæring Munkegård, Egå sogn
Death: May 7, 1866Edelsborg, Skanderborg
herself
18101851
Birth: July 14, 1810Tjele-Nørre Vinge sogn
Death: December 29, 1851Møllerup, Feldballe-Nødager sogn
Marriage MarriageOctober 15, 1828Randers Sankt Mortens kirke
7 years
daughter
18351872
Birth: November 1, 1835 37 25Møllerup hovedgård, Feldballe sogn
Death: May 15, 1872Øster Kondrup, Kastbjerg sogn
Shared note

Johanne Kirstine Lund

Ved dåben indskrevet som Johanne Kierstine Lund

alias Johane Kirstine Smidt, Johanne Kjerstine Lund, Johanne Christine Schmidt og Johanne Kirstine Schmidt f. Lund

Født: 14-07-1810 (if. hendes gravsten) og hjemmedøbt 15-07-1810 i Tjele-Nørre Vinge sogn og døbt 28-09-1810: "Den 28de September (1810) havde hr. forvalter og fæster af Thjele Mølle Jens Christian Lund og hustru Grethe Wulff (alias Magrete Lund f. Wolff/Volf - f. ca. 1770) en datter i kirke. Den 15de Juli forhen var hun født og inddøbt Johanne Kierstine. Madame Lund fra Randers b.b. (bar barnet)." (Læs selv mere i KB). Kilde: KB-opslag 48. Side 47, v. spalte. Nørre Vinge sogn. E.M. År 1756-1813. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=170538#170538,28634483

Gift 15-10-1828: Ungkarl, medejer af hovedgården Møllerup, Rasmus Schmidt (30 år gl.) gifter sig 15-10-1828 i Randers Sankt Mortens kirke med jfr. Johanne Kirstine Lund (18 år gl.). Parret trolovet den 06-09-1828. Kilde: KB-opslag 184, nr. 31. Randers Sankt Mortens sogn. K.M. År 1828-1833. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=167714#167714,28154921

Død 29-12-1851: Johanne Kjerstine Lund, proprietær, dør 29-12-1851, 41½ år gl., på Møllerup, Feldballe-Nødager sogn og bliver begravet 05-01-1852. Rasmus Schmidt's hustru til Møllerup. Kilder: KB-opslag 268, nr. 10. Feldballe sogn. K.M. År 1846-1864. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=161728#161728,27173610 se også: Gravsten på Feldballe kirkegård http://www.dk-gravsten.dk/kirkeg/kg_foto.php http://www.ddd.dda.dk/nygaard/visning_billed.asp?id=78513&sort=e

8 børn af Rasmus Schmidt og Johanne Kirstine Schmidt f. Lund. Se under Rasmus Schmidt's noter.

Folketællinger:

FT-1834: Randers, Djurs Sønder, Feldballe, Møllerup Howedgaard, en Gaard, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C6177; Rasmus Schmidt, 36, Gift, Gaard Eyer >> Johane Kirstine Smidt, 24, Gift, hans Kone Johane Magrethe Schmidt, 5, Ugift, deres Datter Magrethe Lund, 64, Enke, Gaard Eyerens Swigermoder Johane Caroline Bay, 23, Ugift, Lærerinde Agnete Magrethe Lytrie, 34, Ugift, Huusholder Peer Mørch Schmidt, 33, Ugift, Forwalter Peder Nørschov Schmidt, 22, Ugift, lærer Landwæsenet samt adskillige tjenestefolk

FT-1840: Randers, Djurs Sønder, Feldballe, Møllerup, 1, Møllerup Hovedgaard, 82, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C4854: Rasmus Schmidt, 42, Gift, Eier af gaarden >> Johanne Kjerstine Lund, 30, Gift, Hans kone Johanne Magrete Schmidt, 11, Ugift, deres barn Pertrine Christiane Schmidt, 5, Ugift, deres barn Johanne Marie Schmidt, 3, Ugift, deres barn Magrethe Lund født Volf, 70, Enke, Svigermoder til eieren Ida Magrethe Secher, 28, Ugift, Veninde af huset

FT 1845: Randers, Djurs Sønder, Feldballe, Møllerup Hovedgaard, , 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT 1845, A7681: Rasmus Schmidt, 47, gift, Gaardejer, Egaa sogn, Randers amt, f. ca. 1797 >> Johanne Kirstine Lund, 35, gift, Hans kone, Tjele sogn, Viborg amt, f. ca. 1809 Johanne Margrethe Schmidt, 16, ugift, Deres barn, Her i sognet, f. ca. 1828 Petrine Christiane Schmidt, 10, ugift, Deres barn, Her i sognet Johanne Marie Schmidt, 8, ugift, Deres barn, Her i sognet Peder Schmidt, 4, ugift, Deres barn, Her sognet Johannes Marius Schmidt, 42, ugift, Avlsbestyrer, Egaa sogn, Randers amt Ida Margrethe Schmidt, 41, ugift, Medlem af familien, Fjellerup sogn, Randers amt Jensine Augusta Bjerget, 22, ugift, Guvernante, Aarhus Agnete Margrethe _______, 45, ugift, ?, Randers (læs: Agnethe Magrethe Lougesdtr. ugift husjomfru) og mange flere…

FT-1850: Randers, Djurs Sønder, Feldballe, møllerup, hovedgaard, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C5141: Rasmus Schmidt, 52, Gift, Ejer af gaarden, huusfader, Hjortshøj Sogn, Randers Amt >> Johanne Christine Lund, 40, Gift, hans kone, Randers Petrine Christiane, 15, Ugift, deres børn, Her i Sognet Johanne Marie, 13, Ugift, do, Do Peder, 9, Ugift, do, Do Augusta Marie, 4, Ugift, do, Do Christiane Helene, 2, Ugift, do, Do Jenssine Augusta, 27, Ugift, lærerinde, Aarhus Henriette Katr: Morr, 29, Ugift, huusjomfru, Ormslev Sogn, Aarhus Amt Agnethe Magrethe Lougesdtr, 49, Ugift, do, Randers Johanne Vendelen, 18, Ugift, huusholderske, Aarhus og mange flere…