Johanne Kjerstine Schmidt, 1866

Name
Johanne Kjerstine /Schmidt/
Birth July 27, 1866 33 30
Alias
Johanne Schmidt

Christening September 14, 1866 33 30 (aged 1 month)
Occupation
Husholdningselev i 1885 på Frbg.

Birth of a sisterDagmar Schmidt
May 2, 1868 (aged 1 year)
Christening of a sisterDagmar Schmidt
August 9, 1868 (aged 2 years)
Birth of a brotherHolger Thue Schmidt
March 19, 1870 (aged 3 years)
Christening of a brotherHolger Thue Schmidt
May 26, 1870 (aged 3 years)
Death of a sisterJohanne Bolette Schmidt
March 21, 1871 (aged 4 years)
Burial of a sisterJohanne Bolette Schmidt
March 27, 1871 (aged 4 years)

Birth of a sisterMargrethe Schmidt
March 12, 1872 (aged 5 years)
Death of a motherPetrine Christiane Schmidt
May 15, 1872 (aged 5 years)
Burial of a motherPetrine Christiane Schmidt
May 22, 1872 (aged 5 years)
Christening of a sisterMargrethe Schmidt
November 24, 1872 (aged 6 years)
Death of a paternal grandfatherThomas Secher Schmidt
April 30, 1879 (aged 12 years)
Burial of a paternal grandfatherThomas Secher Schmidt
May 7, 1879 (aged 12 years)
Death of a fatherRasmus Johannes Schmidt
January 14, 1917 (aged 50 years)
Burial of a fatherRasmus Johannes Schmidt
January 23, 1917 (aged 50 years)
Death of a brotherValdemar Schmidt
May 13, 1944 (aged 77 years)
Burial of a brotherValdemar Schmidt
May 18, 1944 (aged 77 years)
Death of a sisterDagmar Schmidt
1951 (aged 84 years)

Death of a brotherHolger Thue Schmidt
January 10, 1953 (aged 86 years)

Death

Family with parents
father
18331917
Birth: July 1, 1833 36 34Tarskov mølle, Harlev sogn
Death: January 14, 1917Maglekildevej 4, Frbg.
mother
18351872
Birth: November 1, 1835 37 25Møllerup hovedgård, Feldballe sogn
Death: May 15, 1872Øster Kondrup, Kastbjerg sogn
Marriage MarriageNovember 6, 1857Feldballe kirke
15 months
elder brother
1859
Birth: February 7, 1859 25 23Øster Kondrup, Kastbjerg sogn
Death:
13 months
elder sister
18601860
Birth: February 23, 1860 26 24Øster Kondrup, Kastbjerg sogn
Death: December 30, 1860Øster Kondrup, Kastbjerg sogn
17 months
elder sister
18611871
Birth: July 6, 1861 28 25Øster Kondrup, Kastbjerg sogn
Death: March 21, 1871Øster Kondrup, Kastbjerg sogn
17 months
elder brother
1862
Birth: November 19, 1862 29 27Øster Kondrup, Kastbjerg sogn
Death:
17 months
elder brother
18641944
Birth: April 9, 1864 30 28Øster Kondrup, Kastbjerg sogn
Death: May 13, 1944Mathilde Fibigersvej 5, Frederiksberg i Godthåbs sogn
2 years
herself
1866
Birth: July 27, 1866 33 30Øster Kondrup, Kastbjerg sogn
Death:
22 months
younger sister
18681951
Birth: May 2, 1868 34 32Øster Kondrup, Kastbjerg sogn
Death: 1951
23 months
younger brother
18701953
Birth: March 19, 1870 36 34Øster Kondrup, Kastbjerg sogn
Death: January 10, 1953
2 years
younger sister
1872
Birth: March 12, 1872 38 36Øster Kondrup, Kastbjerg sogn
Death:
Shared note

Johanne Kjerstine Schmidt

alias Johanne Schmidt

Født: 27-07-1866 i Øster Kondrup, Kastbjerg sogn og døbt 14-09-1866 i Kastbjerg kirke, Gjerlev h. - datter af hr. gårdejer Rasmus Johan Schmidt og hustru Petrine Christiane Schmidt af Øster Kondrup. Moderen 30 år gl. og introduceret i kirken 25-08-1866. Kilde: KB-opslag 68, nr. 5. Kastbjerg sogn. Gjerlev h. Randers a. K.M. År 1857-1886. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=165448#165448,27791396

Folketælling:

FT-1880: Randers, Gjerlev, Kastbjerg, Østerkondrup By Kastbjerg Sogn, en Gaard, 89, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C6265: Rasmus Johannes Schmidt, 46, Enkemand, Husfader, Gaardejer, Tarskov Mølle Harlev Sogn, Aarhus Amt, f. 01-07-1833 i Tarskov mølle, Harlev sogn >> Johanne Kirstine Schmidt, 13, Ugift, hans Barn, Østerkondrup Kastbjerg Sogn Dagmar Schmidt, 11, Ugift, hans Barn, Her i Sognet Holger Tue Schmidt, 9, Ugift, hans Barn, Her i Sognet, f. 19-03-1870 i Øster Kondrup Margrethe Schmidt, 7, Ugift, hans Barn, Her i Sognet Kirstine Damgaard, 30, Ugift, Mejerske, Ulfborg Sogn, Ringkjøbing Amt Augusta Monradine Hansen, 32, Ugift, Husbestyrerinde, Korsør, Sjælland Gunde Gustav Vilhelm Yderik, 27, Ugift, Huslærer, Bryndum ByBryndum Sogn, Ribe Amt Nikolaj Kure, 18, Ugift, Landvæsenselev, Klemerske Sogn, Bornholm Amt og mange flere...

FT-1885: København (Staden), Frederiksberg, Mynstersvej 12, 3.Sal tilh, 8, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C5620: Jacobine Thuesen, 47, Enke, Husmoder, Pensionat, Assens Petra Andrea Thuesen, 23, Ugift, Datter, Assens Helge Stai, 22, Ugift, Pensonær, Stud.vetr., Norge Kirstine Mathilde Andresen, 21, Ugift, Pensonær, Almuelærerinde, Odense Christopher Maaløe, 19, Ugift, Pensonær, stud.jur, Assens R.Schmidt, 51, Enkemand, Pensonær, Assistent, Haslev Sogn >> Johanne Schmidt, 18, Ugift, Husholdningselev, Kastbjerg Sogn Caroline Andersen, 28, Ugift, midlertidig Ophold, Skydebjerg