Johanne Bolette Margrethe Mønsted, 17981845 (aged 47 years)

Name
Johanne Bolette Margrethe /Mønsted/
Birth August 29, 1798

Alias
Bolette Mønsted og Johanne Bolette Margrethe Schmidt f. Mønsted

MarriageThomas Secher SchmidtView this family
April 24, 1823 (aged 24 years)
Birth of a daughterJohanne Margethe Marie Schmidt
April 28, 1824 (aged 25 years)
Christening of a daughterJohanne Margethe Marie Schmidt
July 4, 1824 (aged 25 years)
Birth of a sonRasmus Johannes Schmidt
July 1, 1833 (aged 34 years)
Christening of a sonRasmus Johannes Schmidt
September 20, 1833 (aged 35 years)
Death December 23, 1845 (aged 47 years)
Burial December 29, 1845 (6 days after death)
Family with Thomas Secher Schmidt
husband
17961879
Birth: August 10, 1796Skærring Munkegaard, Egå sogn
Death: April 30, 1879Sølyst, Brabrand sogn
herself
17981845
Birth: August 29, 1798
Death: December 23, 1845Harlev sogn
Marriage MarriageApril 24, 1823Hjortshøjlund, Hjortshøj sogn
1 year
daughter
18241907
Birth: April 28, 1824 27 25Lykkesholm, Lyngby sogn, Djurs Sønder h.
Death: April 17, 1907H.C. Ørstedsvej 27, Frbg. i Skt. Markus sogn
9 years
son
18331917
Birth: July 1, 1833 36 34Tarskov mølle, Harlev sogn
Death: January 14, 1917Maglekildevej 4, Frbg.
Shared note

Johanne Bolette Margrethe Mønsted

alias Bolette Mønsted og Johanne Bolette Margrethe Schmidt f. Mønsted

Født: 29-08-1798 - datter af Otto Christoffer Mønsted og hustru Margrethe Grotum Secher.

------------- Forældrenes vielse 23-03-1792 i Hjortshøj sogn:

Otto Christopher Mønsted (f. ca. 1763; 02-02-1823) til Hessel, gifter sig 23-03-1792 med jfr. Margarete Grothum Secher på Hjortshøjlund (f. 25-03-1772; død 22-03-1804). Kilde copulerede: KB-opslag 89, side 194. Hjortshøj sogn, Øster Lisbjerg h. Randers a. År 1781-1813. KB_C344A_C_002_K02-17-A.

Faderen:

Otto Christopher Mønsted sig den 25-07-1807 med Anne Marie Schougård samme sted: "Hr. proprietær Otto Christopher Mønsted til Lyckesholm copuleret 25-07-1807 i Lyngby-Albøge sogn med Anne Marie Schougård, ibid." Kilde: KB-opslag 118. Side 264/265. (Lyngby) Albøge sogn, Djurs Sønder herred. Randers amt. År 1792-1813. KB_C329_C_003_K02-31-A.

Død 02-02-1823: Otto Christoffer Mønsted, ejer af Lyckesholm dør 02-02-1823 i Lyngby sogn, Djurs Sønder herred, 59 ¾ år gl. og bliver begravet 12-02-1823 fra Lyngby kirke, Djurs Sønder herred. Kilde: KB-opslag 135, side 186, nr. 2 nederst. Lyngby sogn, Djurs h. Randers a. År 1814-1832. KB_C329_A_004_K05-09-A.

Ejere af Lykkesholm Gods fra 1802 til nu: (1802-1823) Otto Christoffer Mønsted (1823-1835) Peter Mørk Mønsted / P. Achton (1835-1844) Margrethe G. S. Mønsted gift (1) Achton (2) Westergaard (1844-1875) A. H. Westergaard (1875-1897) Otto Mønsted Achton (1897-1929) Jørgen Blach (1929-1942) Antoinette Frederikke Krag gift Blach (1942-1963) Tage Blach (søn) (1963-2001) Mogens Blach (søn) (2001-nu) Jørgen Blach (søn) ---------------

Gift 24-04-1823: Thomas Secher Schmidt, forpagter på Lykkesholm, 27 år gl., gifter sig 24-04-1823 i Hjortshøjlund i Hjortshøj sogn ved Århus med (sin kusine) jomfru Johanne Bolette Mønsted på 25 år, tjenende på gården Hjortshøjlund. Parret trolovet den 04-04-1823. Kilde: KB-opslag 92, nr. 2. Hjortshøj s. Øster Lisbjerg h. Randers a. År 1814-1833. KB_C344A_C_003_K03-24-A.

Parret får sammen 9 børn. Kilde: Christian Kampmanns bog om sin far.

Død 23-12-1845: Johanne Bolette (Margrethe) Mønsted, proprietær Schmidts kone, dør 23-12-1845 i Harlev sogn, 47 år gl. og bliver begravet 29-12-1845 fra Harlev kirke. Kilde: KB-opslag 134, nr. 48. Harlev s. Framlev h. Aarhus amt. År 1837-1854. KB_C356_A_004_K05-18-A

Folketællinger:

FT-1801: Randers, Djurs Sønder, Vejlby, Ingvorstrup, , 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B5116: Hr Otho Christopher Mønsted, 38, Gift, Hosbonde, Gaard og Godseier Madme Magrethe Groths Mønsted fød Secher, 29, Gift, hans Kone (læs: Madame Margrethe Grotum Secher Søren Mønsted, 7, Ugift, Deres Børn Thomas Secher Mønsted, 6, Ugift, Deres Børn Johannes Mønsted, 5, Ugift, Deres Børn Peder Mørch Mønsted, 4, Ugift, Deres Børn >> Johanne Bolette Mønsted, 3, Ugift, Deres Børn, f. 29-08-1798 Jens Christian Mønsted, 1 år, Deres barn og mange flere…

FT-1834: Aarhus, Framlev, Harlev, Tarskomølle, en mølle, 36, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B3400: Thomas Secher Schmidt, 38, Gift, Møller >> Johanne Bollette Mønsted, 36, Gift, hans Kone, f. 29-08-1798 Johanne Margethe Marie Schmidt, 10, Ugift, deres Børn, f. 28-04-1824 på Lykkesholm, Lyngby sogn, Djurs Sønder h. Sophie Henriche Schmidt, 7, Ugift, deres Børn Peder Otte Schmidt, 9, Ugift, deres Børn Jens Birger Schmidt, 3, Ugift, deres Børn Rasmus Johannes Schmidt, 1, Ugift, deres Børn, f. 01-07-1833 i Tarskov mølle, Harlev sogn Frederiche Albertine Winding, 32, Ugift, Lærerinde Poulline Stub, 29, Ugift, Huusjomfrue Niels Ole Jørgen Secher Schmidt, 24, Ugift, Avlsforvalter Lauritz Kjellerup Asmusen, 28, Ugift, Avlslærling og mange flere…

FT-1840: Aarhus, Framlev, Harlev, Tarskov Mølle, mølle. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C0325: Thomas Secher Schmidt, 44, Gift, Møller >> Johanne Bolette Schmidt født Mønsted, 42, Gift, Hans kone Johanne Margrethe Schmidt, 16, Ugift, Deres barn, f. 28-04-1824 på Lykkesholm, Lyngby sogn, Djurs Sønder h. Peder Otto Schmidt, 15, Ugift, Deres barn Sophie Hennerikke Schmidt, 13, Ugift, Deres barn Jens Birger Schmidt, 9, Ugift, Deres barn Rasmus Johannes Schmidt, 8, Ugift, Deres barn, f. 01-07-1833 i Tarskov mølle, Harlev sogn Kirstine Georgine Schmidt, 6, Ugift, Deres barn Frederikke Petrine Schmidt, 2, Ugift, Deres barn Theodor August Secher Schmidt, 1, Ugift, Deres barn Pouline Stub, 36, Ugift, Husjomfrue Lauritz Kjellerup Asmussen, 34, Ugift, Forvalter Hans Peter Andreas Thoresen, 30, Ugift, Huslærer Niels Frederik Jahnsen, 19, Ugift, Møllersvend