Ane Christiane Hedvig Jessen, 17841854 (aged 69 years)

Name
Ane Christiane Hedvig /Jessen/
Birth November 27, 1784

Alias
Ane Christiane Hedvig Jessen og Ane Christiane Hedevig Kampmann f.Jessen

MarriageNiels Øllgaard KampmannView this family

Birth of a sonChristian Peter Georg Kampmann
August 17, 1816 (aged 31 years)
Christening of a sonChristian Peter Georg Kampmann
October 11, 1816 (aged 31 years)
Death of a husbandNiels Øllgaard Kampmann
September 22, 1828 (aged 43 years)

Marriage of a childChristian Peter Georg KampmannJohanne Margethe Marie SchmidtView this family
July 6, 1849 (aged 64 years)
Death March 8, 1854 (aged 69 years)
Burial March 13, 1854 (5 days after death)
Family with Niels Øllgaard Kampmann
husband
17861828
Birth: about September 12, 1786Sneumgård, Sneum sogn
Death: September 22, 1828
herself
17841854
Birth: November 27, 1784
Death: March 8, 1854Århus Vor Frue sogn
Marriage Marriage
son
18161897
Birth: August 17, 1816 29 31Sneumgård, Sneum
Death: October 30, 1897Christian Winthers Vej, 15
Shared note

Ane Christiane Hedvig Jessen

alias Ane Christiane Hedvig Jessen, Ane Christiane Hedvig Kampmann f. Jessen og Christiane Kampmann f. Jessen

Født: 27-11-1784

Gift: Niels Øllgaard Kampmann, ejer af Sneumgård, gifter sig med Ane Christiane Hedvig Jessen.

Død 08-03-1854: Christiane Kampmann f. Jessen dør 08-03-1854 i Århus Vor Frue sogn, 69 år gl. og bliver begravet 13-03-1854 på Århus Vor Frue kirkegård. Gravstenen sidenhen flyttet til Solbjerg parkkirkegård og opstillet ved siden af hendes søn provstens gravsten. (læs: sønnen er iflg. kirkebogen begravet på Frederiksberg Assistens kirkegård). Enke efter proprietær til Sneumgård, Niels Øllgaard Kampmann. Kilder: KB-opslag 209, nr. 9. side 271. Århus Vor Frue sogn. År 1853-1857. KB_C360B_A_002_K07-29-A Supplement 1965 til Slægten Kampmanns Stamtavle