Knud Arent Larsen Brendstrup, 18401916 (aged 75 years)

Name
Knud Arent Larsen /Brendstrup/
Birth August 24, 1840 31 25
Alias
Knud Arent Brendstrup

Christening September 25, 1840 31 25 (aged 1 month)
MarriageJohanne Bolette KampmannView this family
July 28, 1871 (aged 30 years)
Occupation
Herredsfoged

Birth of a sonAugust Brendstrup
May 24, 1872 (aged 31 years)
Christening of a sonAugust Brendstrup
July 21, 1872 (aged 31 years)
Birth of a daughterJohanne Margrethe Marie Brendstrup
May 14, 1876 (aged 35 years)
Christening of a daughterJohanne Margrethe Marie Brendstrup
July 27, 1876 (aged 35 years)
Birth of a daughterThora Cathrine Brendstrup
May 2, 1880 (aged 39 years)
Death of a fatherSeverin August Brendstrup
July 12, 1881 (aged 40 years)
Death of a motherThora Cathrine Hvalsøe
October 3, 1893 (aged 53 years)
Burial of a motherThora Cathrine Hvalsøe
October 7, 1893 (aged 53 years)

Marriage of a childAugust BrendstrupHertha Alma Lizette MortensenView this family
about 1901 (aged 60 years)

Marriage of a childHans Søren Martin FrierJohanne Margrethe Marie BrendstrupView this family
November 28, 1902 (aged 62 years)
Death April 1, 1916 (aged 75 years)

Family with parents
father
18091881
Birth: about July 1809Sengeløse
Death: July 12, 1881Frederiksværk
mother
18141893
Birth: about November 1814Vor Frue sogn, Kbh.
Death: October 3, 1893Nørre Søgade 27, Kbh.
himself
18401916
Birth: August 24, 1840 31 25Vinderød, Strø h, Frederiksborg a.
Death: April 1, 1916
Family with Johanne Bolette Kampmann
himself
18401916
Birth: August 24, 1840 31 25Vinderød, Strø h, Frederiksborg a.
Death: April 1, 1916
wife
18501921
Birth: August 15, 1850 33 26Sejling Præstegård, Sejling sogn
Death: 1921
Marriage MarriageJuly 28, 1871Hjørring kirke
10 months
son
18721960
Birth: May 24, 1872 31 21Hjørring
Death: 1960
4 years
daughter
18761942
Birth: May 14, 1876 35 25Blokhus, Hune sogn
Death: November 14, 1942
4 years
daughter
18801922
Birth: May 2, 1880 39 29Blokhus, Hune sogn
Death: January 8, 1922Carl Plougsvej 8, Frbg.
Shared note

Knud Arent Larsen Brendstrup

alias Knud Arent Brendstrup

Født: 24-08-1840 Vinderød, Strø h, Frederiksborg a. og døbt 25-09-1840 i Vinderød kirke i Frederiksværk provsti, Helsingør stift. Søn af købmand Severin August Brendstrup og hustru Tora Catrine Hvalsøe alias Thora Cathrine Brendstrup f. Hvalsøe. Kilde: KB-opslag 53, nr. 378. Vinderød, Strø h., Frederiksborg amt. År 1821-1846. KB_244_2_001_K02-14-A.

Erhverv: Cand. jur. 1864. Amtsfuldmægtig. Herredsfoged i Vennebjerg og Hvetbo herred i 1876. Byfoged i Grenå. Herredsfoged i Nørre- og en del af Sønderherred 1884. Borgmester i Grenå 1884. Herredsfoged i Vindinge herred 1895. R. af Dbg. 1893. Dbm. 1911.

Gift 28-07-1871: Ungkarl, cand. jur. amtsfuldmægtig Knud Arent Larsen Brendstrup, 30 år gl., af Hjørring gifter sig 28-07-1871 i Hjørring kirke med frøken Johanne Bolette Kampmann, 20 år gl., af Hjørring. Forlover: Brudens fader. Kilde: KB-opslag 202, nr. 6. Hjørring, Vennebjerg h. År 1862-1884. KB_C057A_A_010_K07-24-A.

Død 01-04-1916: Knud Arent Brendstrup dør 01-04-1916.

3 børn i ægteskabet.

Kilde: Axel Nørlit, Supplement 1965 til Slægten Kampmanns Stamtavle

Folketællinger:

FT-1845: Frederiksborg, Strø, Vinderød, Frederiksværk, Huus No. 40., 40, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C3001: August Brendstrup, 36, Gift, Kjøbmand., Sengeløse, Fredb.A., - alias Severin August Brendstrup, f. 1809 og døbt 10-09-1809 i Sengeløse kirke. Thora Hvalsøe, 30, Gift, hans Kone, Kjøbenh, f. ca. 1814, alias Thora Cathrine Brendstrup f. Hvalsøe Marie Brendstrup, 6, Ugift, deres Børn, H i S. >> Knud Brendstrup, 5, Ugift, >ditto= [deres Børn], >ditto=[H i S] alias Knud Arent Larsen Brendstrup, f. 24-08-1840 i Vinderød sogn Theodor Brendstrup, 4, Ugift, >ditto= [deres Børn], >ditto=[H i S] William Lillelund, 22, Ugift, handelsbetjente., Frederiksund. Tycho Lorentzen, 22, Ugift, >ditto= [Handelsbetjente], Hillerød Andreas Tofte, 17, Ugift, >ditto= [Handelsbetjente], Kjøbh. Pouline Schnatel, 28, Ugift, huusjomfru., Kjøbh. Søren Brendstrup, 77, Enkemand, huusfaders Fader, som af ham forsørges., Jylland Søren Rasmussen, 29, Ugift, Tjenestetyende, Holbæk Ane Adamsdatter, 32, Ugift, >ditto= [Tjenestetyende], Meelby S., Fredb.A., Maren Jørgensdatter, 22, Ugift, >ditto= [Tjenestetyende], Ramløse, Fredb.A. Stine Jørgensen, 17, Ugift, >ditto= [Tjenestetyende], >ditto=[Ramløse, Fredb.A.]

FT-1880: Hjørring, Hvetbo, Hune, Blokhus, et Hus, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, c7030: >> Knud Arent Larsen Brendstrup, 39, Gift, Herredsfoged, Frederiksværk Johanne Bolette Brendstrup, 29, Gift, Husmoder, Seiling Sogn, Viborg Amt August Brendstrup, 7, Ugift, Barn, Hjørring Johanne Margrethe Marie Brendstrup, 3, Ugift, Barn, Blokhus, Hjørring Amt Petrea Sørensen, 21, Ugift, Tyende, Jetsmark Sogn, Hjørring Amt Andrea Boline Thøgersen, 15, Ugift, Tyende, Hune Sogn, Hjørring Amt August Ferdinand Christensen, 42, Ugift, Kontorist, Kirke Stillinge, Sorø Amt