Johanne Margrethe Marie Kampmann, 18611942 (aged 80 years)

Name
Johanne Margrethe Marie /Kampmann/
Birth December 31, 1861 45 37
Alias
Tylle - Johanne Margrete Marie Kampmann

Christening February 23, 1862 45 37 (aged 1 month)
Death of a maternal grandfatherThomas Secher Schmidt
April 30, 1879 (aged 17 years)
Burial of a maternal grandfatherThomas Secher Schmidt
May 7, 1879 (aged 17 years)
Death of a fatherChristian Peter Georg Kampmann
October 30, 1897 (aged 35 years)
Burial of a fatherChristian Peter Georg Kampmann
November 5, 1897 (aged 35 years)
Death of a motherJohanne Margethe Marie Schmidt
April 17, 1907 (aged 45 years)
Burial of a motherJohanne Margethe Marie Schmidt
April 23, 1907 (aged 45 years)
Death of a brotherNiels Øllgård Kampmann
November 22, 1910 (aged 48 years)
Burial of a brotherNiels Øllgård Kampmann
November 28, 1910 (aged 48 years)
Death of a sisterAnna Christiane Hedevig Kampmann
October 29, 1917 (aged 55 years)
Burial of a sisterAnna Christiane Hedevig Kampmann
November 5, 1917 (aged 55 years)
Death of a brotherHack Kampmann
June 27, 1920 (aged 58 years)
Burial of a brotherHack Kampmann
July 7, 1920 (aged 58 years)
Death of a sisterJohanne Bolette Kampmann
1921 (aged 59 years)

Death of a brotherThomas Schmidt Kampmann
April 16, 1921 (aged 59 years)
Death of a brotherChristian Johannes Kampmann
May 5, 1937 (aged 75 years)
Burial of a brotherChristian Johannes Kampmann
May 8, 1937 (aged 75 years)
Death January 7, 1942 (aged 80 years)
Burial January 13, 1942 (6 days after death)
Family with parents
father
18161897
Birth: August 17, 1816 29 31Sneumgård, Sneum
Death: October 30, 1897Christian Winthers Vej, 15
mother
18241907
Birth: April 28, 1824 27 25Lykkesholm, Lyngby sogn, Djurs Sønder h.
Death: April 17, 1907H.C. Ørstedsvej 27, Frbg. i Skt. Markus sogn
Marriage MarriageJuly 6, 1849Harlev kirke
14 months
elder sister
18501921
Birth: August 15, 1850 33 26Sejling Præstegård, Sejling sogn
Death: 1921
18 months
elder sister
18521917
Birth: January 29, 1852 35 27Sejling Præstegård, Sejling sogn
Death: October 29, 1917Nykøbing Sjælland
15 months
elder brother
18531910
Birth: April 16, 1853 36 28Sejling Præstegård, Sejling sogn
Death: November 22, 1910Hornbæk, Lynge-Kronborg h., Frederiksborg amt
2 years
elder brother
18551921
Birth: April 2, 1855 38 30Sejling Præstegård, Sejling sogn
Death: April 16, 1921Vor Frue sogn, Kbh.
17 months
elder brother
18561920
Birth: September 6, 1856 40 32Ebeltoft, Mols h.
Death: June 27, 1920Harsdorffsvej 3, Frbg.
21 months
elder brother
18581937
Birth: June 1, 1858 41 34Ebeltoft købstad, Mols h.
Death: May 5, 1937Søndre Fasanvej 16, Frbg.
4 years
herself
18611942
Birth: December 31, 1861 45 37Ebeltoft, Mols h.
Death: January 7, 1942Diakonissestiftelsen, Frbg.
Shared note

Johanne Margrethe Marie Kampmann

kaldet Tylle - alias Johanne Margrete Marie Kampmann

Født: 31-12-1861 i Ebeltoft og døbt 23-02-1862 i Ebeltoft kirke - datter af sognepræst Christian Peter Georg Kampmann og hustru Johanne Margrethe Marie Kampmann f. Schmidt, af Ebeltoft. Kilde: KB-opslag 159, nr. 23. Ebeltoft s, Mols h, Randers a. KB_C334_A_006_K06-09-A.

Død 07-01-1942: Ugift Johanne (Margrethe Marie) Kampmann dør 07-01-1942 på Diakonissestiftelsen, Frbg., 80 år gl. og bliver begravet 13-01-1942 på Solbjerg Parkkirkegård, Frbg. Adresse ved død: Nyvej 21. Født 31-12-1861 i Ebeltoft. Datter af provst Christian Peter Georg Kampmann og hustru Johanne Margrethe Marie f. Schmidt. Kilde: KB-opslag 212, nr. 3. Frederiksberg. År 1939-1943. KB_1892_064_3_142_0209a-DK

Folketælling:

FT-1880: Hjørring, Vennebjerg, Hjørring Købstad, Vestergade, matr. 237, Forhuset, Præstegaarden, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C6694: Christian Peter Georg Kampmann, 63, Gift, Sognepræst, Provst, Husfader, Svenningaard, Ribe Amt Johanne Margrethe Marie Kampmann, født Schmidt, 55, Gift, hans Kone, Lyngby Sogn, Randers Amt Ane Christiane Hedevig Kampmann, 28, Ugift, deres Datter, Seiling Sogn, Viborg Amt Birgitte Magdalene Nielsen, 27, Ugift, Tjenestetyende, Astrup Sogn, Hjørring Amt Nielsine Nicoline Sørensen, 15, Ugift, Tjenestepige, Hjørring Abelone Lassen, 26, Ugift, i Besøg, Datter af en Proprietær, Vrejlev Sogn, Hjørring Amt Kirstine Schmidt, 14, Ugift, i Besøg, Harlev Sogn, Aarhus Amt >> Johanne Margrethe Marie Kampmann, 18, Ugift, Provst Kampmanns Datter, Ebeltoft

FT-1890: Hjørring, Vennebjerg, Hjørring Købstad, Hjørring. Matr: 237. Vestergade., , 406, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C9670 Christian Peter Georg Kampman, 73, Gift, Husfader, Sognepræst, Sneum Sogn Ribe Amt Johanne Margrethe Marie Kampman født Schmidt, 65, Gift, Husmoder, Sognepræstens Hustru, Lyngby Sogn Randers Amt Ane Christiane Hedevig Kampman, 38, Ugift, Datter, Tostrup Sogn Viborg Amt >> Johanne Margrethe Marie Kampman, 28, Ugift, Datter, Ebeltoft Sogn Randers Amt Knud Gotfred Knudsen, 27, Ugift, ?ar Forml ?a? Man pr. Sognepræsten, Kjøbenhavn Birgithe Magdalene Nielsen, 37, Ugift, Tjenestetyende, Astrup Sogn Hjørring Amt Ane Sine Nielsen, 19, Ugift, Tjenestetyende, Hjørring Johanne Bolette Brendstrup født Kampman, 39, Gift, Husmoder, Borgmester Brandstrups Hustru, Tørstrup Sogn Randers Amt (læs: Sejling sogn) Thora Cathrine Brendstrup, 10, Ugift, Datter, Blokhus Hjørring Amt Ida Mohr, 30, Ugift, Datter, Harlev Sogn Aarhus Amt Niels Øllegaard Kampman, 36, Gift, Husfader, Kjøbmand, Seiling Sogn Randers Amt

Bopæl i Kbh.: Christian Winthers Vej 15, 1. sal, Frederiksberg i Skt. Lukas sogn Flytter sidenhen til H. C. Ørsteds Vej 27, og senere til Nyvej.