Karen Margrethe Schmidt, 19131988 (aged 75 years)

Name
Karen Margrethe /Schmidt/
Birth February 11, 1913 42 32
Alias
Karen Schmidt og Karen Margrethe Harboe f. Schmidt

Christening April 1, 1913 43 32 (aged 1 month)
Death of a maternal grandfatherKnud Arent Larsen Brendstrup
April 1, 1916 (aged 3 years)

Death of a paternal grandfatherRasmus Johannes Schmidt
January 14, 1917 (aged 3 years)
Burial of a paternal grandfatherRasmus Johannes Schmidt
January 23, 1917 (aged 3 years)
Death of a maternal grandmotherJohanne Bolette Kampmann
1921 (aged 7 years)

Death of a motherThora Cathrine Brendstrup
January 8, 1922 (aged 8 years)
Burial of a motherThora Cathrine Brendstrup
January 13, 1922 (aged 8 years)
MarriageHelge HarboeView this family
August 11, 1949 (aged 36 years)

Death of a fatherHolger Thue Schmidt
January 10, 1953 (aged 39 years)

Death of a husbandHelge Harboe
April 8, 1977 (aged 64 years)

Death June 17, 1988 (aged 75 years)

Family with parents
father
18701953
Birth: March 19, 1870 36 34Øster Kondrup, Kastbjerg sogn
Death: January 10, 1953
mother
18801922
Birth: May 2, 1880 39 29Blokhus, Hune sogn
Death: January 8, 1922Carl Plougsvej 8, Frbg.
elder brother
1909
Birth: December 2, 1909 39 29Løngangsstræde 21, Kbh. i Helligånds sogn
Death:
3 years
herself
19131988
Birth: February 11, 1913 42 32Vodroffsplads 14, Frbg.
Death: June 17, 1988
brother
Knud Arent Schmidt
Father’s family with Ellen Harboe
father
18701953
Birth: March 19, 1870 36 34Øster Kondrup, Kastbjerg sogn
Death: January 10, 1953
step-mother
1893
Birth: January 9, 1893 32 29Lipkesgade 19, Kbh.
Death:
half-sister
Jytte Olivia Schmidt
Family with Helge Harboe
husband
18911977
Birth: April 1, 1891 30 28Århus Sankt Pauls sogn
Death: April 8, 1977
herself
19131988
Birth: February 11, 1913 42 32Vodroffsplads 14, Frbg.
Death: June 17, 1988
Marriage MarriageAugust 11, 1949
Helge Harboe + Martha Heesker
husband
18911977
Birth: April 1, 1891 30 28Århus Sankt Pauls sogn
Death: April 8, 1977
partner’s partner
18901931
Birth: December 20, 1890Hamborg, Tyskland
Death: September 26, 1931
step-son
Erik Halfdan Harboe
step-son
Thorkild Werner Harboe
Helge Harboe + Ellen Juulmann
husband
18911977
Birth: April 1, 1891 30 28Århus Sankt Pauls sogn
Death: April 8, 1977
partner’s partner
Marriage MarriageApril 17, 1935
Shared note

Karen Margrethe Schmidt

alias Karen Schmidt og Karen Margrethe Harboe f. Schmidt

Født: 11-02-1913 Vodroffsplads 14, Frbg. og døbt 01-04-1913 i Skt. Markus kirke, Frbg. - datter af fuldmægtig Holger Thue Schmidt på 42 år og hustru Thora Cathrine Schmidt f. Brendstrup på 32 år, boende Vodroffsplads 14, 1. sal. Frbg. Faddere: Frk. Johanne Kampmann, Nyvej 21. Frk. Margrethe Schmidt, Århus. Arkitekt Valdemar Schmidt, Forchhammersvej 2. Niels Kampmann, Sønder Fasanvej 16. Anmærkning: Forældrene viet 11-03-1909 i Nyborg kirke. Kilde: KB-opslag 41, nr. 16. Skt. Markus. År 1911-1921. KB_1892_069_3_006_0039a-FK.

Gift 11-08-1949: Enkemand Helge Harboe, civilingeniør (f. 01-04-1891 i Århus, søn af trafikinspektør Rolf Gunnersen Harboe og Olivia Gunnersen Harboe f. Gunnersen Harboe. Bopæl i Rio de Janeiro) gifter sig 11-08-1949 med Karen Margrethe Schmidt (f. 11-02-1913 på Frbg. - datter af fuldmægtig Holger Thue Schmidt og hustru Thora Cathrine Schmidt f. Brendstrup). Kilde: Axel Nørlit, Supplement 1965 til Slægten Kampmanns Stamtavle

Død 17-06-1988: Enkefru Karen Margrethe Harboe f. Schmidt dør 17-06-1988, 75 år gl. Kilde: Axel Nørlit, Supplement 1965 til Slægten Kampmanns Stamtavle

Folketællinger:

FT-1925: Carl Plougsvej 8, 2. sal, Frederiksberg: Holger Thue Schmidt, f. 19-03-1870 i Kastbjerg sogn, gift, husfader, Prokurist i Kulimportfirmaet Kampmann & Herskind, Vestergade 2, Kbh. ID 125-7d4a3: Ellen Schmidt f. Harboe, f. 09-01-1893 i Kbh., gift, husmoder Per Birger Schmidt, f. 02-12-1909 i Kbh., ugift, barn >> Karen Margrethe Schmidt, f. 11-02-1913 på Frederiksberg, ugift, barn Knud Arent Schmidt, f. 11-06-1916 på Frederiksberg, ugift, barn ID 125-7d4a3a: Jytte Olivia Schmidt, f. 09-06-1925 på Frederiksberg, ugift, barn Kilde: FT-1925, Carl Plougsvej 8, Frbg. FT-opslag 27. FT1925_0496_00338.

FT-1930 - 5. nov.: Carl Plougsvej 8, 2. sal, Frederiksberg: Holger Thue Schmidt, f. 19-03-1870 i Kastbjerg sogn, gift, husfader. Grosserer. Kampmann & Herskind, Vestergade 2, Kbh. Gift 1924 ID 125-7d4a3: Ellen Schmidt (f. Harboe), f. 09-01-1893 i Kbh., gift, husmoder. Gift 1924. >> Karen Margrethe Schmidt, f. 11-02-1913 på Frederiksberg, ugift, datter Knud Arent Schmidt, f. 11-06-1916 på Frederiksberg, ugift, søn ID 125-7d4a3a: Jytte Olivia Schmidt, f. 09-06-1925 på Frederiksberg, ugift, datter Elva Christensen, f. 21-09-1910 i Varde, husassistent Kilde: FT-opslag 43. FT1930_00060_00636.