Holger Rasmus Johannes Schmidt, 1902

Name
Holger Rasmus Johannes /Schmidt/
Birth April 1, 1902 43 34
Alias
Holger Schmidt

Christening May 18, 1902 43 34 (aged 1 month)
Occupation
Maskinlærling

Death of a paternal grandfatherRasmus Johannes Schmidt
January 14, 1917 (aged 14 years)
Burial of a paternal grandfatherRasmus Johannes Schmidt
January 23, 1917 (aged 14 years)
Death of a fatherRasmus Schmidt

Death of a motherCharlotte Margrethe Sørensen

Death

Family with parents
father
1859
Birth: February 7, 1859 25 23Øster Kondrup, Kastbjerg sogn
Death:
mother
Marriage Marriageabout 1900
2 years
himself
1902
Birth: April 1, 1902 43 34Mejeriet Tivoli, Gudumlund, Gudum sogn
Death:
Shared note

Holger Rasmus Johannes Schmidt

alias Holger Schmidt

Født: 01-04-1902 i Mejeriet "Tivoli", Gudumlund, Gudum sogn og døbt 18-05-1902 i Gudum kirke, Fleskum h. - søn af mejerist Rasmus Schmidt og hustru Charlotte Margrethe Sørensen på 34 år, Mejeriet "Tivoli" ved Gudumlund. Faddere: Moderen. Arkitekt Valdemar Schmidt og hustru Marie Møller, Kbh. Ingeniør Thomas Schmidt, Kbh. Ungkarl Oskar Sørensen, Rathenow. Anmærkning: Iflg. medd. af 12-09-1942 fra Sct. Markus sogns kantorkontor udtrådt af FK ved anmeldelse af 04-09-1942. Motiveret: Spiritist. Kilde: KB-opslag 3, nr. 5. Gudum sogn. Fleskum h, Ålborg a. År 1902-1912. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=163035#163035,27387721

Erhverv: Maskinlærling i 1921.

Folketælling:

FT-1921: Maglekildevej 4, Frederiksberg: Thomas Schmidt, f. 19-11-1862 i Ø. Kondrup, Kastbjerg sogn, ugift, husfader, ingeniør, vatfabrikation. De Forenede Vatfabrikker. Tilflyttet Frederiksberg 1882 fra Randers. >> Holger Schmidt, f. 01-04-1902 i Gudum sogn, ugift, slægtning. Maskinlærling. Tilflyttet Frederiksberg i 1920 fra Vilvorde. Pouline Sofie Hansen, f. 03-03-1877 i Kirke Helsinge sogn, Holbæk amt, ugift, husbestyrerinde. Tilflyttet Frederiksberg 1897 fra Dalby. Kilde: FT-opslag 40. FT1921_00033_00411.

Member Contributions for Holger Rasmus Johannes Schmidt › Petition for Naturalization (1931) - Fold3.com

About this image: Publication Number: M1524 Publication Title: Naturalization Petitions for the Southern District Of California, 1887-1940 Publisher: NARA National Archives Catalog ID: 594890 National Archives Catalog Title:Petitions for Naturalization, compiled 1887 - 1991 Record Group: 21 State: California Court: District Court Short Description: NARA M1524. Naturalization petitions for the Southern District Of California, 1887-1949. Roll: 0164 Surname: SCHMIDT Given Name: HOLGER RASMUS JOHANNES Immigrant Name: HOLGER RASMUS JOHANNES SCHMIDT Birth Country: Denmark Document Year: 1931 Document Type: Petition for Naturalization Surname Starts With: S Surname Starts With Two: Sc Original data from: The National Archives logo