Thora Cathrine Hvalsøe, 18141893 (aged 78 years)

Name
Thora Cathrine /Hvalsøe/
Birth about November 1814
Alias
Thora Cathrine Brendstrup f. Hvalsøe

Birth of a sonKnud Arent Larsen Brendstrup
August 24, 1840 (aged 25 years)
Christening of a sonKnud Arent Larsen Brendstrup
September 25, 1840 (aged 25 years)
Marriage of a childKnud Arent Larsen BrendstrupJohanne Bolette KampmannView this family
July 28, 1871 (aged 56 years)
Death of a husbandSeverin August Brendstrup
July 12, 1881 (aged 66 years)
Death October 3, 1893 (aged 78 years)
Burial October 7, 1893 (4 days after death)

Family with Severin August Brendstrup
partner
18091881
Birth: about July 1809Sengeløse
Death: July 12, 1881Frederiksværk
herself
18141893
Birth: about November 1814Vor Frue sogn, Kbh.
Death: October 3, 1893Nørre Søgade 27, Kbh.
son
18401916
Birth: August 24, 1840 31 25Vinderød, Strø h, Frederiksborg a.
Death: April 1, 1916
Shared note

Thora Cathrine Hvalsøe

alias Thora Cathrine Brendstrup f. Hvalsøe

Født: ca. nov. 1814 i København Kilde: FT-1845

Gift ca. 1837: Købmand Severin August Brendstrup gifter sig med Thora Cathrine Hvalsøe.

Død 03-10-1893: Enkefru Thora Cathrine Brendstrup f. Hvalsøe dør 03-10-1893 på Nørre Søgade 27, 1. sal, Kbh., 78 år gl. og bliver begravet 07-10-1893 fra Skt. Johannes kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 20½, nr. 515. Skt. Johannes. År 1892-1894. KB_1892_010_3_061_0192a-DK.

Se også: Landsarkivets løbenr.: B 4231 Thora Cathrine Brendstrup, enke Født: 01-01-1815. Fødested: København Død: 03-10-1893. Adresse ved død: Nørre Søgade 27, 1 NB!! Fødselsdatoen er en beregnet circaalder Ingen ægtefælle registreret.

Folketællinger:

FT-1845: Frederiksborg, Strø, Vinderød, Frederiksværk, Huus No. 40., 40, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C3001: August Brendstrup, 36, Gift, Kjøbmand., Sengeløse, Fredb.A., - alias Severin August Brendstrup, f. 1809 og døbt 10-09-1809 i Sengeløse kirke. >> Thora Hvalsøe, 30, Gift, hans Kone, Kjøbenh, f. ca. 1814, alias Thora Cathrine Brendstrup f. Hvalsøe Marie Brendstrup, 6, Ugift, deres Børn, H i S. Knud Brendstrup, 5, Ugift, >ditto= [deres Børn], >ditto=[H i S] alias Knud Arent Larsen Brendstrup, f. 24-08-1840 i Vinderød sogn Theodor Brendstrup, 4, Ugift, >ditto= [deres Børn], >ditto=[H i S] William Lillelund, 22, Ugift, handelsbetjente., Frederiksund. Tycho Lorentzen, 22, Ugift, >ditto= [Handelsbetjente], Hillerød Andreas Tofte, 17, Ugift, >ditto= [Handelsbetjente], Kjøbh. Pouline Schnatel, 28, Ugift, huusjomfru., Kjøbh. Søren Brendstrup, 77, Enkemand, huusfaders Fader, som af ham forsørges., Jylland Søren Rasmussen, 29, Ugift, Tjenestetyende, Holbæk Ane Adamsdatter, 32, Ugift, >ditto= [Tjenestetyende], Meelby S., Fredb.A., Maren Jørgensdatter, 22, Ugift, >ditto= [Tjenestetyende], Ramløse, Fredb.A. Stine Jørgensen, 17, Ugift, >ditto= [Tjenestetyende], >ditto=[Ramløse, Fredb.A.]

FT-1880: Frederiksborg, Strø, Frederiksværk Købstad, Valseværksgade, Forhuset, Matr. Nr.37,76b, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C6605: Severin August Brendstrup, 70, Gift, Fabriksejer, Husfader, ???Københavns Amr, f. 1809 og døbt 10-09-1809 i Sengeløse kirke >> Thora Chatrie Brendstrup F. Hvalsøe, 65, Gift, Hans Kone, København, f. ca. 1814, alias Thora Cathrine Brendstrup f. Hvalsøe Anine Margrethe Clausen?, 30, Ugift, Husjomfru, Svedstrup Ølstykke Sogn Frederiksborg Amt Dorthe Margrethe Hansen, 28, Ugift, Tjenestepige, Vinderød Sogn Frederiksborg Amt Karen Andersen, 30, Ugift, Tjenestepige, Melby Sogn Frederiksborg Amt Ellen Kirstine Larsen, 23, Ugift, Tjenestepige, Hanehoved Melby Sogn Frederiksborg Amt Sylvest Nielsen, 32, Ugift, Tjenestekarl, Melløse Lille Lyngby Sogn Frederiksborg Amt Niels Hansen, 23, Ugift, Tjenestekarl, ?? Frederiksborg Amt