Julie Augusta Frederikke Rehling, 18611940 (aged 78 years)

Name
Julie Augusta Frederikke /Rehling/
Birth October 25, 1861
Alias
Julie Augusta Frederikke Kampmann f. Rehling

Christening December 19, 1861 (aged 1 month)
MarriageThomas Schmidt KampmannView this family
October 29, 1885 (aged 24 years)
Death of a husbandThomas Schmidt Kampmann
April 16, 1921 (aged 59 years)
Death February 25, 1940 (aged 78 years)
Family with Thomas Schmidt Kampmann
husband
18551921
Birth: April 2, 1855 38 30Sejling Præstegård, Sejling sogn
Death: April 16, 1921Vor Frue sogn, Kbh.
herself
18611940
Birth: October 25, 1861Odder
Death: February 25, 1940Vor Frue sogn, Kbh.
Marriage MarriageOctober 29, 1885Odder kirke
Shared note

Julie Augusta Frederikke Rehling

alias Julie Augusta Frederikke Kampmann f. Rehling

Født: 25-10-1861 i Odder og døbt 19-12-1861 i Odder kirke - datter af herredsfoged Gerhardt Sigvardt Rehling (f. 16-09-1815 i Trankebar, Tamil Nadu, Indien. Konfirmeret 14-04-1833 i Vor Frelsers kirke, Kbh. Død 15-01-1895 i Odder, Hads h.) og hustru Frederikke Regine Rehling f. Lund af Odder (f. 19-12-1817 i Skt. Olai sogn, Helsingør. Død 21-02-1887 i Odder). Forældrene viet 11-10-1849 i Skt. Olai kirke, Helsingør. Kilde: KB-opslag 209, nr. 28. Odder s, Hads h, Århus amt. År 1858-1884. KB_C377_A_006_K07-29-A.

Gift 29-10-1885: Sognepræst for Vejlby og Homå menigheder, Thomas Schmidt Kampmann på 30 år gifter sig 29-10-1885 i Odder kirke med frøken Julie Augusta Frederikke Rehling på 23 år, af Odder. Forlovere: Justitsråd Rehling, Odder og provst Kampmann, Hjørring. Kilde: KB-opslag 40, nr. 27. Odder s, Hads h, Århus a. År 1873-1891. KB_C377_A_018_K02-09-A.

8 børn i ægteskabet. Se ægtefællens noter.

Død 25-02-1940: Julie Augusta Frederikke Kampmann f. Rehling dør 25-02-1940 i Kbh., 78 år gl. Kilde: Axel Nørlit, Supplement 1965 til Slægten Kampmanns Stamtavle

Folketællinger og bosteder:

FT-1890: Vejlby, Vejlby sogn, Djurs Sønder herred, Randers, matr. 1g: Thomas Schmidt Kampmann, 34 år, f. 02-04-1855 i Sejling, gift, husfar, sognepræst >> Julie Frederikke Augusta f. Rehling, 28 år, f. 25-10-1861 i Odder, gift, husmor Frede Johanne Kampmann, 3 år, f. 26-09-1886 i Vejlby sogn Gerhard Sigvart Rehling Kampmann, 1 år, f. 03-03-1888 i Vejlby sogn Elisabeth Kampmann, under 1 år, f. 10-11-1889 i Vejlby sogn Kilde: FT-opslag 5. FT1890_01041_00726

FT-1925 - 5. nov.: Dannebrogsgade 3, 2. sal, Kbh.: Poul Johan Rehling Kampmann, f. 05-11-1898 i Egtved, Vejle amt, ugift, søn, kasserer >> Julie Augusta Frederikke Kampmann (f. Rehling), f. 25-10-1861 i Odder, enke, husmor, pension. Midlertidigt fraværende: Bispebjerg hospital samt 1 husassistent Kilde: FT-opslag 31. FT1925_0301_00853

FT-1930 - 5. nov.: Dannebrogsgade 3, 2. sal, Kbh.: Poul Johan Rehling Kampmann, f. 05-11-1898 i Egtved, Vejle amt, ugift, søn, kasserer >> Julie Augusta Frederikke Kampmann (f. Rehling), f. 25-10-1861 i Odder, enke, husmor, pensionist samt 1 husassistent. Kilde: FT-opslag 27. FT1930_00070_00031