Johanne Schmith, 18681951 (aged 83 years)

Birth July 31, 1868
Alias
Johanne Kampmann f. Schmith

Christening September 4, 1868 (aged 1 month)
MarriageChristian Johannes KampmannView this family
June 6, 1891 (aged 22 years)
Death of a husbandChristian Johannes Kampmann
May 5, 1937 (aged 68 years)
Burial of a husbandChristian Johannes Kampmann
May 8, 1937 (aged 68 years)
Death October 17, 1951 (aged 83 years)
Family with Christian Johannes Kampmann
husband
18581937
Birth: June 1, 1858 41 34Ebeltoft købstad, Mols h.
Death: May 5, 1937Søndre Fasanvej 16, Frbg.
herself
18681951
Birth: July 31, 1868Stege
Death: October 17, 1951Hellerup
Marriage MarriageJune 6, 1891Stege kirke
Shared note

Johanne Schmith

alias Johanne Kampmann f. Schmith

Født: 31-07-1868 i Stege og døbt 04-09-1868 i Stege kirke - datter af jernstøber Johannes Haagen Schmith og hustru Anna Margrethe Ravnkilde, af Stege. Kilde: KB-opslag 115, nr. 18. Stege, Mønbo h., Præstø a. År 1847-1874. KB_550_2_006_K05-04-A.

Konfirmeret 01-04-1883: Johanne Schmith bliver konfirmeret 01-04-1883 i Stege kirke. Datter af jernstøber Johannes Schmith og hustru Hanne Margrete f. Ravnkilde (alias Anna Margrethe Schmith f. Ravnkilde), af Stege. Kilde: KB-opslag 78, nr. 7. Stege, Mønbo h., Præstø a. År 1870-1891. KB_550_2_009_K03-27-A.

Gift 06-06-1891: Ungkarl, grosserer Christian Johannes Kampmann på 33 år, af København, gifter sig 06-06-1891 i Stege kirke med pige Johanne Schmith på 22 år, af Stege. Forlovere: Christian Peter Georg Kampmann, Ridder af Dannebrog og Dannebrogsmand, sognepræst i Hjørring og Johannes Haagen Schmith, fabrikant, Stege. Kilde: KB-opslag 128, nr. 7. Stege s. Mønbo h. Præstø a. År 1870-1891. KB_550_2_009_K05-18-A.

4 børn i ægteskabet: Se nederst i ægtefællens noter.

Død 17-10-1951: Johanne Kampmann f. Schmith dør 17-10-1951 i Hellerup, 83 år gl. Kilde: se herunder

"Johanne Schmidt (læs: Schmith), født 31.7.1868 i Stege, død 17.10.1951 i Hellerup, datter af jernstøber Johannes Haagen S. (1839-1895) og Anna Margrethe Ravnkilde (1844-1895)." Kilde: denstoredanske.dk - om Chr. J. Kampmann

Folketælling og bosteder:

Ægteparrets Bopæl i Kbh. pr. 01-11-1899: flyttet fra Platanvej 14, Frbg. til Stormgade 20. Kilde: politiets registerblad 2875, rulle 0019, station 1.

FT-1901: Stormgade 20, Kbh.: Christian J. Kampmann, f. 01-06-1858 i Ebeltoft, gift 06-06-1891 i Stege kirke, husfar, grosserer, tilflyttet i 1899 fra Platanvej 14, Frbg., 3 levende og 1 barn død i ægteskabet (læs: det døde barn er: Henning Hack Kampmann, f. 21-12-1898; død 19-09-1899) >> Johanne Kampmann, f. 31-07-1868 i Stege, gift 06-06-1891 i Stege kirke, husmor, tilflyttet i 1899 fra Platanvej 14, Frbg., 3 levende og 1 barn død i ægteskabet Peer Kampmann, f. 31-05-1892 i Kbh., ugift, barn - kaldt Per - alias Christian Peter Georg Kampmann Else Margrethe Kampmann, f. 24-01-1894 i Kbh. (Gentofte), ugift, barn (kaldt Tulle) Nils Kampmann, f. 10-02-1897 i Kbh., ugift, barn - (kaldt Nille) Kilde: FT-opslag 93. FT1901_0029_00317. Anden kilde: Axel Nørlit, Supplement 1965 til Slægten Kampmanns Stamtavle

FT-1906: Søndre Fasanvej 16, Frederiksberg - villa: Christian J. Kampmann, f. 01-06-1858 i Ebeltoft, gift 06-06-1891 i Stege kirke, husfar, tilflyttet i 1878 fra Hjørring, grosserer, principal i Kulimportfirmaet Kampmann & Herskind A/S, Vestergade 2. >> Johanne Kampmann, f. 31-07-1868 i Stege, gift 06-06-1891 i Stege kirke, husmor, tilflyttet i 1888 fra Lolland Peer Kampmann, f. 31-05-1892 i Kbh., ugift, barn - kaldt Per - alias Christian Peter Georg Kampmann Else Margrethe Kampmann, f. 24-01-1894 i Kbh. (Gentofte), ugift, barn (kaldt Tulle) Nils Kampmann, f. 10-02-1897 i Kbh., ugift, barn - (kaldt Nille) samt 3 tjenestefolk Kilde: FT-opslag 11-12. FT1906_0041_01795