Ingeborg Gunnersen Harboe, 18921966 (aged 74 years)

Name
Ingeborg Gunnersen /Harboe/
Birth March 11, 1892 26 23
Alias
Musse og Ingeborg Gunnersen Eldon f. Harboe

Christening May 8, 1892 26 23 (aged 1 month)
Birth of a sisterEllen Margrete Gunnersen Harboe
March 25, 1894 (aged 2 years)
Christening of a sisterEllen Margrete Gunnersen Harboe
July 22, 1894 (aged 2 years)
Birth of a sisterKirsten Gunnersen Harboe
April 24, 1895 (aged 3 years)
Christening of a sisterKirsten Gunnersen Harboe
July 5, 1895 (aged 3 years)
Death of a fatherHarald Carl Gustav Gunnersen Harboe
March 2, 1910 (aged 17 years)
Burial of a fatherHarald Carl Gustav Gunnersen Harboe
March 19, 1910 (aged 18 years)
Death of a maternal grandfatherCarl Frederik August Nielsen
June 4, 1912 (aged 20 years)
Burial of a maternal grandfatherCarl Frederik August Nielsen
June 9, 1912 (aged 20 years)
Birth of a sonJørn Erik Carsten Harboe Eldon
October 31, 1914 (aged 22 years)
Christening of a sonJørn Erik Carsten Harboe Eldon
December 13, 1914 (aged 22 years)
Death of a paternal grandmotherCora Henriette Hornung
October 23, 1915 (aged 23 years)
Burial of a paternal grandmotherCora Henriette Hornung
October 28, 1915 (aged 23 years)
Death of a sonJørn Erik Carsten Harboe Eldon
February 18, 1916 (aged 23 years)
Burial of a sonJørn Erik Carsten Harboe Eldon
February 20, 1916 (aged 23 years)
Death of a maternal grandmotherElise Martine Petræus
March 30, 1918 (aged 26 years)
Burial of a maternal grandmotherElise Martine Petræus
April 5, 1918 (aged 26 years)
Death of a sisterKirsten Gunnersen Harboe
December 25, 1930 (aged 38 years)
Burial of a sisterKirsten Gunnersen Harboe
December 30, 1930 (aged 38 years)
Death of a motherEleonora Nielsen
July 9, 1944 (aged 52 years)

Death of a sisterEllen Margrete Gunnersen Harboe
December 8, 1960 (aged 68 years)

Death May 19, 1966 (aged 74 years)

Family with parents
father
18651910
Birth: May 9, 1865 39 26Nyborg
Death: March 2, 1910Lissabon, Portugal
mother
18691944
Birth: January 9, 1869 32 28Bøvling præstegård, Bøvling sogn, Skodborg h.
Death: July 9, 1944
Marriage MarriageMay 9, 1890Nakskov Skt. Nikolai kirke
11 months
elder brother
18911891
Birth: March 21, 1891 25 22Nyborg
Death: April 7, 1891Nyborg
1 year
herself
18921966
Birth: March 11, 1892 26 23Nyborg
Death: May 19, 1966
2 years
younger sister
18941960
Birth: March 25, 1894 28 25Abel Cathrinesgade 1, Kbh.
Death: December 8, 1960
13 months
younger sister
18951930
Birth: April 24, 1895 29 26Forchhammersvej 33, Kbh.
Death: December 25, 1930Amtssygehuset i Gentofte
Family with Emil Frits August Eldon
husband
18841967
Birth: January 28, 1884
Death: November 30, 1967
herself
18921966
Birth: March 11, 1892 26 23Nyborg
Death: May 19, 1966
son
19141916
Birth: October 31, 1914 30 22Dr. Esmanns Klinik, Løngangsstræde 21, Kbh. i Helligånds sogn
Death: February 18, 1916Fiolstræde 20, Kbh. i Vor Frue sogn
daughter
Vibeke Eleonore Eldon
son
Knud-Erik Harboe Eldon
son
Flemming Jørn Harboe Eldon
Shared note

ID 125-7d4c2: Ingeborg Gunnersen Harboe

alias Musse og Ingeborg Gunnersen Eldon f. Harboe

Født: 11-03-1892 i Nyborg og døbt 08-05-1892 i Nyborg kirke - datter af (ID 125-7d4c) premierløjtnant i Nyborg, Harald Carl Gustav Gunnersen Harboe og hustru Eleonore Harboe f. Nielsen, 23 år gl. Kilde: KB-opslag 126, nr. 19. Nyborg, Vindinge h. År 1892-1896. KB_1892_O430_G_026_0126a-FK.

Gift 02-05-1913: Ungkarl, assistent Emil Frits August Eldon, boende Gothersgade 115, 3. sal, Kbh. (f. 28-01-1884 på Frederiksberg, søn af handelsrejsende Ernst Frederik Theodor Eldon og hustru Laura Augusta f. Carstens, boende Mariendalsvej 36A, Frbg.) gifter sig 02-05-1913 i Citadelskirken, Kbh. med pigen Ingeborg Gunnersen Harboe (f. 11-03-1892 i Nyborg, datter af kaptajn Harald Carl Gustav Gunnersen Harboe og hustru Eleonore f. Nielsen). Vidner: Rolf Harboe, trafikinspektør, Fælledvej 9, Kbh. Martin Bolnen, kontorchef, Strandparkvej 13, Hellerup Anm.: Alle papirer i orden. Kilde: KB-opslag 160, nr. 13. Citadel-Kastels sogn. År 1908-1916. KB_1892_015_3_021_0158a-V.

Død 19-05-1966: Ingeborg Gunnersen Eldon f. Harboe dør 19-05-1966, 74 år gl.

Kilde: Side 87, nr. 65 i Slægtsbog for pastor N. M. Harboes og hustru Anna f. Truchs' descendenter - Slægterne Harboe fra Skælskør og Rasmusen fra Korsør af Kirsten Borg m.fl. (3. udgave 1971)

Folketælling og bosteder:

FT-1906: Strandboulevard 23, 3.tv., Kbh.: ID 125-7d4c: Harald Carl Gustav Gunnersen Harboe, f. 09-05-1865 i Nyborg, gift, husfader, kaptajn Eleonora Harboe, f. 09-01-1869 i Bøvling, Jylland, gift, husmoder >> ID 125-7d4c2: Ingeborg Gunnersen Harboe, f. 11-03-1892 i Nyborg, barn ID 125-7d4c3: Ellen Margrete Gunnersen Harboe, f. 25-03-1894 i Kbh., barn ID 125-7d4c4: Kirsten Gunnersen Harboe, f. 24-04-1895 i Kbh., barn Kilde: FT-opslag 16. FT1906_0039_01420.

Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 9-2-1907 Særlige bemærkninger: Trv. Att. 2/12 -18 Hovedperson: Emil Frits August Eldon, f. 28-01-1884 på Frederiksberg Stillinger: Bankassistent >> Ægtefælle: Ingeborg Gunnersen Eldon, f. 11-03-1882 i Nyborg Adresser: 09-02-1907: Fra Frederiksberg til Gothersgade 115 - hos K.F. f. Unge Mænd 02-05-1913: Fiolstræde 24, 3. th. Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 2475, rl 39B, st 1