Ellen Margrete Gunnersen Harboe, 18941960 (aged 66 years)

Name
Ellen Margrete Gunnersen /Harboe/
Birth March 25, 1894 28 25
Alias
Grethe_Grete, Ellen Margrete Gunnersen Carolane f. Harboe og EllenMargrete Gunnersen Moritz f. Harboe

Christening July 22, 1894 29 25 (aged 3 months)
Occupation
Lærerinde

Birth of a sisterKirsten Gunnersen Harboe
April 24, 1895 (aged 1 year)
Christening of a sisterKirsten Gunnersen Harboe
July 5, 1895 (aged 1 year)
Death of a fatherHarald Carl Gustav Gunnersen Harboe
March 2, 1910 (aged 15 years)
Burial of a fatherHarald Carl Gustav Gunnersen Harboe
March 19, 1910 (aged 15 years)
Death of a maternal grandfatherCarl Frederik August Nielsen
June 4, 1912 (aged 18 years)
Burial of a maternal grandfatherCarl Frederik August Nielsen
June 9, 1912 (aged 18 years)
Death of a paternal grandmotherCora Henriette Hornung
October 23, 1915 (aged 21 years)
Burial of a paternal grandmotherCora Henriette Hornung
October 28, 1915 (aged 21 years)
MarriageMr_CarolaneView this family
July 28, 1917 (aged 23 years)
Death of a maternal grandmotherElise Martine Petræus
March 30, 1918 (aged 24 years)
Burial of a maternal grandmotherElise Martine Petræus
April 5, 1918 (aged 24 years)
DivorceMr_CarolaneView this family
before 1924 (aged 29 years)
MarriageMartin Philip MoritzView this family
August 11, 1924 (aged 30 years)

Death of a husbandMartin Philip Moritz
October 8, 1930 (aged 36 years)

Death of a sisterKirsten Gunnersen Harboe
December 25, 1930 (aged 36 years)
Burial of a sisterKirsten Gunnersen Harboe
December 30, 1930 (aged 36 years)
Death of a motherEleonora Nielsen
July 9, 1944 (aged 50 years)

Death December 8, 1960 (aged 66 years)

Family with parents
father
18651910
Birth: May 9, 1865 39 26Nyborg
Death: March 2, 1910Lissabon, Portugal
mother
18691944
Birth: January 9, 1869 32 28Bøvling præstegård, Bøvling sogn, Skodborg h.
Death: July 9, 1944
Marriage MarriageMay 9, 1890Nakskov Skt. Nikolai kirke
11 months
elder brother
18911891
Birth: March 21, 1891 25 22Nyborg
Death: April 7, 1891Nyborg
1 year
elder sister
18921966
Birth: March 11, 1892 26 23Nyborg
Death: May 19, 1966
2 years
herself
18941960
Birth: March 25, 1894 28 25Abel Cathrinesgade 1, Kbh.
Death: December 8, 1960
13 months
younger sister
18951930
Birth: April 24, 1895 29 26Forchhammersvej 33, Kbh.
Death: December 25, 1930Amtssygehuset i Gentofte
Family with Martin Philip Moritz
husband
18851930
Birth: August 20, 1885Vor Frue sogn, Kbh.
Death: October 8, 1930
herself
18941960
Birth: March 25, 1894 28 25Abel Cathrinesgade 1, Kbh.
Death: December 8, 1960
Marriage MarriageAugust 11, 1924
Family with Mr_Carolane
ex-husband
herself
18941960
Birth: March 25, 1894 28 25Abel Cathrinesgade 1, Kbh.
Death: December 8, 1960
Marriage MarriageJuly 28, 1917London, England
Divorce Divorcebefore 1924Skilt
Shared note

ID 125-7d4c3: Ellen Margrete Gunnersen Harboe

alias Grethe/Grete, Ellen Margrete Gunnersen Carolane f. Harboe og Ellen Margrete Gunnersen Moritz f. Harboe

Født: 25-03-1894 på Abel Cathrinesgade 1, Kbh. og døbt 22-07-1894 i Garnisonskirken, Kbh. - datter af (ID 125-7d4c) premierløjtnant Harald Carl Gustav Gunnersen Harboe og hustru Eleonora Harboe f. Nielsen, 25 år, boende Abel Cathrinesgade 1, Kbh. Kilde: KB-opslag 222, nr. 36. Garnisons. År 1892-1897. KB_1892_019_3_084_0216a-FK.

Erhverv: Lærerinde

Gift 1.g. 28-07-1917: Ingeniør, Mr. Carolane, New Zealand, gifter sig 28-07-1917 i London, England med Ellen Margrete Gunnersen Harboe.

Ægteskabet opløst før 1924.

Kilde: Side 88, nr. 65 i Slægtsbog for pastor N. M. Harboes og hustru Anna f. Truchs' descendenter - Slægterne Harboe fra Skælskør og Rasmusen fra Korsør af Kirsten Borg m.fl. (3. udgave 1971)

Gift 2.g. 11-08-1924: Fraskilt Ellen Margrete Gunnersen Carolane f. Harboe gifter sig 11-08-1924 med Martin Philip Moritz (f. 20-08-1885; død 08-10-1930).

Kilde: Side 88, nr. 65 i Slægtsbog for pastor N. M. Harboes og hustru Anna f. Truchs' descendenter - Slægterne Harboe fra Skælskør og Rasmusen fra Korsør af Kirsten Borg m.fl. (3. udgave 1971)

Folketællinger og bosteder:

FT-1906: Strandboulevard 23, 3.tv., Kbh.: ID 125-7d4c: Harald Carl Gustav Gunnersen Harboe, f. 09-05-1865 i Nyborg, gift, husfader, kaptajn Eleonora Harboe, f. 09-01-1869 i Bøvling, Jylland, gift, husmoder ID 125-7d4c2: Ingeborg Gunnersen Harboe, f. 11-03-1892 i Nyborg, barn >> ID 125-7d4c3: Ellen Margrete Gunnersen Harboe, f. 25-03-1894 i Kbh., barn ID 125-7d4c4: Kirsten Gunnersen Harboe, f. 24-04-1895 i Kbh., barn Kilde: FT-1906, Strandboulevard 23, 3.tv., Kbh., FT-opslag 16. FT1906_0039_01420.

FT-1921: Frederiksgade 11, 4. sal, Kbh.: Eleonora Harboe, f. 09-01-1869 i Bøvling, gift (læs: enke), husmor, tilflyttet i 1893 fra Nyborg >> ID 125-7d4c3: Ellen Margrete Carolane, f. 25-03-1894 i Kbh., gift, datter ID 125-7d4c4: Kirsten Gunnersen Harboe, f. 24-04-1895 i Kbh., ugift, datter Kilde: FT-opslag 17. FT1921_00016_00302

Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1908 >> Ellen Margrethe Gunnesen Carolane (født Harboe), f. 25-03-1894 i København Stillinger: Lærerinde Fraskilt Adresser: 01-05-1908: Strandboulevard 23, 3. 01-11-1910: Frameldt 01-11-1911: Holsteinsgade 19, 3. 01-11-1912: Frederiksgade 11, 4. 14-08-1923: Kastelsvej 7, 3. - hos Frk Birkerod Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 103, rl 5, st 7