Kirsten Gunnersen Harboe, 18951930 (aged 35 years)

Name
Kirsten Gunnersen /Harboe/
Birth April 24, 1895 29 26
Alias
Kirsten Gunnersen Hygom f. Harboe

Christening July 5, 1895 30 26 (aged 2 months)
Death of a fatherHarald Carl Gustav Gunnersen Harboe
March 2, 1910 (aged 14 years)
Burial of a fatherHarald Carl Gustav Gunnersen Harboe
March 19, 1910 (aged 14 years)
Death of a maternal grandfatherCarl Frederik August Nielsen
June 4, 1912 (aged 17 years)
Burial of a maternal grandfatherCarl Frederik August Nielsen
June 9, 1912 (aged 17 years)
Death of a paternal grandmotherCora Henriette Hornung
October 23, 1915 (aged 20 years)
Burial of a paternal grandmotherCora Henriette Hornung
October 28, 1915 (aged 20 years)
Death of a maternal grandmotherElise Martine Petræus
March 30, 1918 (aged 22 years)
Burial of a maternal grandmotherElise Martine Petræus
April 5, 1918 (aged 22 years)
Birth of a sonHakon Harboe Hygom
April 18, 1925 (aged 29 years)
Christening of a sonHakon Harboe Hygom
August 9, 1925 (aged 30 years)
Death December 25, 1930 (aged 35 years)
Burial December 30, 1930 (5 days after death)
Family with parents
father
18651910
Birth: May 9, 1865 39 26Nyborg
Death: March 2, 1910Lissabon, Portugal
mother
18691944
Birth: January 9, 1869 32 28Bøvling præstegård, Bøvling sogn, Skodborg h.
Death: July 9, 1944
Marriage MarriageMay 9, 1890Nakskov Skt. Nikolai kirke
11 months
elder brother
18911891
Birth: March 21, 1891 25 22Nyborg
Death: April 7, 1891Nyborg
1 year
elder sister
18921966
Birth: March 11, 1892 26 23Nyborg
Death: May 19, 1966
2 years
elder sister
18941960
Birth: March 25, 1894 28 25Abel Cathrinesgade 1, Kbh.
Death: December 8, 1960
13 months
herself
18951930
Birth: April 24, 1895 29 26Forchhammersvej 33, Kbh.
Death: December 25, 1930Amtssygehuset i Gentofte
Family with Harald Henry Hygom
husband
18911962
Birth: May 29, 1891ombord på dampskibet S/S Activ af Randers Danmark
Death: October 9, 1962Kommunehospitalet, København
herself
18951930
Birth: April 24, 1895 29 26Forchhammersvej 33, Kbh.
Death: December 25, 1930Amtssygehuset i Gentofte
son
Harald Harboe Hygom
son
19251945
Birth: April 18, 1925 33 29Amalievej 6, Frbg. i Skt. Markus sogn
Death: March 7, 1945Neuengamme, Tyskland
daughter
Kirsten Inge Hygom
Harald Henry Hygom + Emma Mathilde Kirstine Gaardsted Nielsen
husband
18911962
Birth: May 29, 1891ombord på dampskibet S/S Activ af Randers Danmark
Death: October 9, 1962Kommunehospitalet, København
partner’s partner
19091962
Birth: December 13, 1909Salten mark, Them sogn
Death: after 1962
Marriage MarriageSeptember 6, 1934b.v. Gentofte Rådhus
Shared note

ID 125-7d4c4: Kirsten Gunnersen Harboe

alias Kirsten Gunnersen Hygom f. Harboe

Født: 27-04-1895 på Forchhammersvej 33, Kbh. og døbt 05-07-1895 i Garnisonskirken, Kbh. - datter af (ID 125-7d4c) premierløjtnant Harald Carl Gustav Gunnersen Harboe og hustru Eleonora Harboe f. Nielsen, 26 år, boende Forchhammersvej 33, Kbh. Faddere: Pastor Carl Nielsen, Magleby. Kaptajn i Flåden Helge Foss, Kbh. Premierløjtnant Vilhelm Bentzon, Kbh. Fru Cora Harboe, Kbh. og frøken Augusta Kier, Kbh. Kilde: KB-opslag 249, nr. 24. Garnisons sogn. År 1892-1897. KB_1892_019_3_084_0243a-FK.

Gift 14-02-1923: Ungkarl, cand. polyt., ingeniør ved jernbetonfirmaet "Danalith", Harald Henry Hygom, boende Vibenshusgade 17, 2. sal, Kbh. (f. 29-05-1891 i Hongkong, søn af afdøde skibsfører Henry Hygom og ligeledes afdøde hustru Marie Hygom), gifter sig 14-02-1923 i Citadelskirken, Kbh. med ugift, bankassistent, Kirsten Gunnersen Harboe, boende Frederiksgade 11, 4. sal, Kbh. (f. 27-04-1895 i Garnisons sogn, Kbh., datter af afdøde kaptajn Harald Carl Gustav Gunnersen Harboe og hustru Eleonora f. Nielsen, Frederiksgade 11, 4. sal, Kbh. Vidner: Kontorchef Emil Eldon, Fiolstræde 23 (24), brudens svoger, samt frk. Ragnhild Hygom, Vibenshusgade 17, 4. sal. Kilde: KB-opslag 45, nr. 7. Citadel-Kastels sogn. År 1921-1933. KB_1892_015_3_023_0042a-V.

Død 25-12-1930: Kirsten Gunnersen Hygom f. Harboe, f. 27-04-1895 i Kbh., dør 25-12-1930 på Amtssygehuset Gentofte, Gentofte sogn, 35 år gl., og bliver begravet 30-12-1930 på Garnisons kirkegård, Kbh. Gift med ingeniør Harald Henry Hygom af Hellerup, Lundegårdsvej 18. Datter af premierløjtnant Harald (Carl) Gustav Gunnersen Harboe og hustru Eleonora Nielsen. Kilde: KB-opslag 218, nr. 174. Gentofte sogn. År 1929-1933. KB_1892_131_3_028_0215a-DK.

Folketællinger og bosteder:

FT-1906: Strandboulevard 23, 3.tv., Kbh.: ID 125-7d4c: Harald Carl Gustav Gunnersen Harboe, f. 09-05-1865 i Nyborg, gift, husfader, kaptajn Eleonora Harboe, f. 09-01-1869 i Bøvling, Jylland, gift, husmoder ID 125-7d4c2: Ingeborg Gunnersen Harboe, f. 11-03-1892 i Nyborg, barn ID 125-7d4c3: Ellen Margrete Gunnersen Harboe, f. 25-03-1894 i Kbh., barn >> ID 125-7d4c4: Kirsten Gunnersen Harboe, f. 27-04-1895 i Kbh., barn Kilde: FT-opslag 16. FT1906_0039_01420.

FT-1921: Frederiksgade 11, 4. sal, Kbh.: Eleonora Harboe, f. 09-01-1869 i Bøvling, gift (læs: enke), husmor, tilflyttet i 1893 fra Nyborg ID 125-7d4c3: Ellen Margrete Carolane, f. 25-03-1894 i Kbh., gift, datter >> ID 125-7d4c4: Kirsten Gunnersen Harboe, f. 24-04-1895 i Kbh., ugift, datter Kilde: FT-opslag 17. FT1921_00016_00302

Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 13-12-1918 Hovedperson: Harald Henry Hygom, f. 29-05-1891 i Hongkong Stillinger: Ingeniør >> Ægtefælle: Kirsten Hygom (født Gunnersen), 17-04-1895 i København Adresser: 13-12-1918: Fra Hellerup til Hobrogade 10, 1. - hos Madsen 11-01-1919: Margrethevej (Frederiksberg) 2, 3. 01-11-1921: Venusvej 30, stuen 01-11-1922: Vibenshusgade 17, 3. Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 2551, rl 15, st 7