Hedevig Susanne Nicoline Hoff, 18471871 (aged 23 years)

Name
Hedevig Susanne Nicoline /Hoff/
Birth May 26, 1847
Alias
Hedevig Susanne Nikoline Geisler f. Hoff

Hjemmedøbt June 15, 1847 (aged 20 days)
Christening September 16, 1847 (aged 3 months)
MarriageEdvard Joachim GeislerView this family
February 1, 1867 (aged 19 years)
Birth of a daughterGerda Kristine Geisler
January 11, 1869 (aged 21 years)
Christening of a daughterGerda Kristine Geisler
March 23, 1869 (aged 21 years)
Death March 27, 1871 (aged 23 years)
Burial April 3, 1871 (7 days after death)
Family with Edvard Joachim Geisler
husband
18371886
Birth: April 2, 1837 35 32Esbønderup
Death: June 4, 1886Smedegade 210, Slagelse Skt. Mikkels bysogn
herself
18471871
Birth: May 26, 1847Sørbymagle, V. Flakkebjerg h.
Death: March 27, 1871Slagelse Sankt Mikkels sogn
Marriage MarriageFebruary 1, 1867Sørbymagle kirke
2 years
daughter
18691873
Birth: January 11, 1869 31 21Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: July 19, 1873
Edvard Joachim Geisler + Anna Dorothea Frederikke Eickhoff
husband
18371886
Birth: April 2, 1837 35 32Esbønderup
Death: June 4, 1886Smedegade 210, Slagelse Skt. Mikkels bysogn
partner’s partner
18511901
Birth: October 18, 1851 59 36Skælskør sogn
Death: May 18, 1901Slagelse Skt. Mikkels bysogn
Marriage MarriageSeptember 26, 1873Skælskør kirke
3 years
step-son
1877
Birth: January 24, 1877 39 25Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death:
20 months
step-daughter
1878
Birth: September 30, 1878 41 26Slagelse Skt. Mikkel bysogn
Death:
2 years
step-son
1881
Birth: February 6, 1881 43 29Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death:
3 years
step-daughter
1884
Birth: February 18, 1884 46 32Slagelse Skt. Mikkel bysogn
Death:
Shared note

Hedevig Susanne Nicoline Hoff

- tvillingsøster til Agathe Ane Elisabeth Hoff

alias Hedevig Susanne Nicoline Geisler f. Hoff

Født: 26-05-1847 i Sørbymagle, V. Flakkebjerg h. og hjemmedøbt 15-06-1847. Fremstillet i Sørbymagle kirke 16-09-1847. Datter af skolelærer Gerhard Tetens Hoff og hustru Gertrud Kristine Hoff f. Vium. Kilde: KB-opslag 55, nr. 8. Sørbymagle, V. Flakkebjerg h. År 1844-1860. KB_462_2_003_K02-26-A.

Gift 01-02-1867: Hr. købmand Edvard Joachim Geisler, ungkarl, f. 02-04-1837, boende i Slagelse, gifter sig 01-02-1867 i Sørbymagle kirke med jomfru Hedevig Susanne Nicoline Hoff, f. 26-05-1847, boende i Sørbymagle. Forlovere: Hr. H. G. Geisler, Esbønderup. Hr. G. T. Hoff, Sørbymagle. Kilde: KB-opslag 197, nr. 2. Sørbymagle s, V. Flakkebjerg h. År 1859-1888. KB_462_2_004_K07-23-A.

Død 27-03-1871: Hedevig Susanne Nikoline Geisler f. Hoff dør 27-03-1871 i Slagelse, 23 år gl. og bliver begravet 03-04-1871 fra Slagelse Skt. Mikkel kirke. Datter af skolelærer Gerhard Tetens Hoff og hustru Gertrud Kristine Hoff f. Vium. Gift med kbm. Edvard J. Geisler i Slagelse. Kilde: KB-opslag 514, nr. 13. Slagelse Skt. Mikkels sogn. År 1861-1872. KB_427_2_006_K18-20-A.