Christine Elisabeth Sophie Hornung, 18441864 (aged 20 years)

Name
Christine Elisabeth Sophie /Hornung/
Birth March 27, 1844 35 34
Alias
Elisabeth Hornung

Christening August 18, 1844 35 34 (aged 4 months)
Death of a maternal grandfatherJens Henningsen
March 26, 1846 (aged 1 year)
Birth of a sisterCharlotte Marie Hornung
April 4, 1846 (aged 2 years)
Christening of a sisterCharlotte Marie Hornung
September 17, 1846 (aged 2 years)
Birth of a brotherJørgen Fredrich Hornung
March 24, 1848 (aged 3 years)
Christening of a brotherJørgen Fredrich Hornung
May 6, 1848 (aged 4 years)
Death of a brotherJørgen Fredrich Hornung
March 17, 1849 (aged 4 years)
Burial of a brotherJørgen Fredrich Hornung
March 23, 1849 (aged 4 years)
Death of a paternal grandmotherAnne Kirstine Haugaard
March 31, 1849 (aged 5 years)
Burial of a paternal grandmotherAnne Kirstine Haugaard
April 7, 1849 (aged 5 years)
Birth of a brotherJens Hornung
July 4, 1851 (aged 7 years)
Christening of a brotherJens Hornung
October 19, 1851 (aged 7 years)
Death October 30, 1864 (aged 20 years)
Burial November 5, 1864 (6 days after death)
Family with parents
father
18081898
Birth: September 23, 1808 36 32Skælskør
Death: October 21, 1898Korsør Sygehus
mother
18101868
Birth: February 3, 1810 32 30Svendborg
Death: August 7, 1868Korsør
Marriage MarriageApril 15, 1836Svendborg Vor Frue kirke
11 months
elder brother
18371916
Birth: March 4, 1837 28 27Korsør Skt. Povls sogn
Death: July 20, 1916Gammeltoftsgade 8, Kbh.
3 years
elder brother
18391842
Birth: October 5, 1839 31 29Korsør Skt. Povls sogn
Death: March 25, 1842Korsør
19 months
elder brother
18411844
Birth: May 2, 1841 32 31Korsør Skt. Povls sogn
Death: February 11, 1844Korsør
3 years
herself
18441864
Birth: March 27, 1844 35 34Korsør Skt. Povls sogn
Death: October 30, 1864Korsør Skt. Povls sogn
2 years
younger sister
18461926
Birth: April 4, 1846 37 36Korsør Skt. Povls sogn
Death: March 10, 1926Torvet 2, Korsør
2 years
younger brother
18481849
Birth: March 24, 1848 39 38Korsør Skt. Povls sogn
Death: March 17, 1849Korsør Skt. Povls sogn
3 years
younger brother
18511916
Birth: July 4, 1851 42 41Korsør Skt. Povls sogn
Death: January 3, 1916Kommunehospitalet, Kbh.
Shared note

ID 125-7g4: Christine Elisabeth Sophie Hornung

alias Elisabeth Hornung

Født: 27-03-1844 i Korsør Skt. Povls sogn og døbt 18-08-1844 i Korsør Skt. Povl kirke - datter af (ID 125-7g) Christian Frederich Hornung, hattemagermester og hustru Sophie Henningsen i Korsør. Kilde: KB-opslag 92, nr. 7. Korsør Skt. Povl. År 1834-1847. KB_423_2_003_K04-05-A.

Død 30-10-1864: Christine Elisabeth Sophie Hornung dør 30-10-1864 i Korsør Skt. Povl sogn, 20 år gl. og bliver begravet 05-11-1864 fra Korsør Skt. Povls kirke. Datter af organist og hattemager Hornung i Korsør. Kilde: KB-opslag 109, nr. 22. Korsør Skt. Povls sogn. Slagelse h. Sorø a. År 1848-1876. KB_423_2_010_K04-22-A.

Folketællinger:

FT-1845: Bopæl: Sorø, Slagelse, Korsør Købstad, Korsøer Kiøbstad, Ahlgade, 60, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, b7154: ID 125-7g: Christian Horning, 37, Gift hattermagermester, f. i Skjelskjør - alias Christian Frederich Hornung Sophie Henningsen, 35, Gift, hans kone, f. i Svendborg ID 125-7g1: Jens Hornung, 8 år, Ugift, deres søn - alias Jens Christian Jacob Hornung, f. 04-03-1837 i Korsør >> ID 125-7g4: Christine Hornung, 1 år, Ugift, deres datter - alias Christine Elisabeth Sophie Hornung, f. 27-03-1844 f. i Korsøer Charlotte Langballe, 47, Ugift, informerer børn f. i Korsøer Caroline Henningsen, 16, Ugift, opholder sig et aar for at lære skrædersyning, f. i Kjøbenhavn Ane Henningsen, 16, Ugift, opholder sig et aar for at lære skrædersyning, f. i Svendborg Ane Madsen, 15, Ugift tjenestepige f. i Korsøer

FT-1850: Sorø, Slagelse, Korsør Købstad, 2. Rode, 1Hus, 115, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C5307: ID 125-7g: Christian Hornung, 42, Gift, Hattemager, Skælskør Sophie Henningsen, 40, Gift, Hans hustru, Svendborg ID 125-7g1: Christian Hornung, 13, Ugift, Deres barn, Korsør - alias Jens Christian Jacob Hornung >> ID 125-7g4: Elisabeth Hornung, 6, Ugift, Deres barn, Korsør ID 125-7g5: Charlotte Hornung, 4, Ugift, Deres barn, Korsør Ane Madsen, 20, Ugift, Tjenestefolk, Korsør Marie Petersen, 29, Ugift, Tjenestefolk, Korsør

FT-1860: Sorø, Slagelse, Korsør Købstad, Korsør købstad, Kirkepladsen Matr. 60 a, Forhuus, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C7110: ID 125-7g: Christian Frederik Hornung, 52, Gift, Hattemagermester, Skjælskør Sophie Johansen, 50, Gift, hans Kone, Svendborg - alias Sophie Henningsen >> ID 125-7g4: Elisabet Hornung, 16, Ugift, deres Datter, Korsøer - alias Christine Elisabeth Sophie Hornung ID 125-7g5: Charlote Hornung, 14, Ugift, deres Datter, Korsøer Chierlostiquer Henningsen, 15, Ugift, Pleie Datter, Svendborg ID 125-7g7: Jens Hornung, 8, Ugift, deres Søn, Korsøer Charlotte Langballe, 60, Ugift, holder Skole, Korsøer