Jørgen Fredrich Hornung, 18481849 (aged 11 months)

Name
Jørgen Fredrich /Hornung/
Birth March 24, 1848 39 38
Alias
Jørgen Frederik Hornung

Christening May 6, 1848 39 38 (aged 1 month)
Death March 17, 1849 (aged 11 months)
Burial March 23, 1849 (6 days after death)
Family with parents
father
18081898
Birth: September 23, 1808 36 32Skælskør
Death: October 21, 1898Korsør Sygehus
mother
18101868
Birth: February 3, 1810 32 30Svendborg
Death: August 7, 1868Korsør
Marriage MarriageApril 15, 1836Svendborg Vor Frue kirke
11 months
elder brother
18371916
Birth: March 4, 1837 28 27Korsør Skt. Povls sogn
Death: July 20, 1916Gammeltoftsgade 8, Kbh.
3 years
elder brother
18391842
Birth: October 5, 1839 31 29Korsør Skt. Povls sogn
Death: March 25, 1842Korsør
19 months
elder brother
18411844
Birth: May 2, 1841 32 31Korsør Skt. Povls sogn
Death: February 11, 1844Korsør
3 years
elder sister
18441864
Birth: March 27, 1844 35 34Korsør Skt. Povls sogn
Death: October 30, 1864Korsør Skt. Povls sogn
2 years
elder sister
18461926
Birth: April 4, 1846 37 36Korsør Skt. Povls sogn
Death: March 10, 1926Torvet 2, Korsør
2 years
himself
18481849
Birth: March 24, 1848 39 38Korsør Skt. Povls sogn
Death: March 17, 1849Korsør Skt. Povls sogn
3 years
younger brother
18511916
Birth: July 4, 1851 42 41Korsør Skt. Povls sogn
Death: January 3, 1916Kommunehospitalet, Kbh.
Shared note

ID 125-7g6: Jørgen Fredrich Hornung

alias Jørgen Frederik Hornung

Født: 24-03-1848 i Korsør Skt. Povls sogn og døbt 06-05-1848 i Korsør Skt. Povls kirke - søn af (ID 125-7g) hattemagermester Christian Frederich Hornung og hustru Sophie Henningsen i Korsør. Kilde: KB-opslag 19, nr. 23. Korsør Skt. Povls sogn. År 1846-1860. KB_423_2_004_K01-19-A.

Død 17-03-1849: Jørgen Fredrich Hornung dør 17-03-1849 i Korsør Skt. Povls sogn, 11 mdr. gl., og bliver begravet 23-03-1849 på Korsør Skt. Povls kirkegård. Kilde: KB-opslag 6, nr. 12. Korsør Skt. Povls sogn. År 1848-1876. KB_423_2_010_K01-06-A.