Søren Byrgesen Wandborg Sand, 18351886 (aged 51 years)

Name
Søren Byrgesen Wandborg /Sand/
Birth April 3, 1835
Alias
Søren Byrgesen Vandborg Sand og Søren Børgesen Vandborg Sand

Christening June 4, 1835 (aged 2 months)
MarriageAndrea Henriette Cathinka CappelenView this family
August 23, 1859 (aged 24 years)
Occupation
Købmand i Lemvig. Handelsagent i København

Birth of a sonGerhard Alexis Cappelen Sand
February 7, 1861 (aged 25 years)
Christening of a sonGerhard Alexis Cappelen Sand
July 2, 1861 (aged 26 years)
Birth of a daughterAndrea Cathrine Sophie Sand
January 31, 1864 (aged 28 years)
Christening of a daughterAndrea Cathrine Sophie Sand
April 15, 1864 (aged 29 years)
Birth of a sonHilmar Anastasius Hother Sand
September 16, 1866 (aged 31 years)
Christening of a sonHilmar Anastasius Hother Sand
November 25, 1866 (aged 31 years)
Death September 26, 1886 (aged 51 years)
Burial October 1, 1886 (5 days after death)
Family with Andrea Henriette Cathinka Cappelen
himself
18351886
Birth: April 3, 1835Ringkøbing sogn
Death: September 26, 1886Bülowsvej 38 A, Frbg.
wife
18351908
Birth: August 29, 1835 36 36Kerteminde
Death: October 14, 1908Ordrup Brams Sidevej 4, Ordrup
Marriage MarriageAugust 23, 1859Vejle Sct. Nicolai kirke
18 months
son
18611921
Birth: February 7, 1861 25 25Lemvig
Death: April 24, 1921
3 years
daughter
18641931
Birth: January 31, 1864 28 28Frederiksberg Allé 21, Frbg.
Death: February 14, 1931
3 years
son
1866
Birth: September 16, 1866 31 31Skt. Hansgade 10, Kbh., Skt. Johannes sogn
Death:
Shared note

Søren Byrgesen Wandborg Sand

alias Søren Byrgesen Vandborg Sand og Søren Børgesen Vandborg Sand

Født: 03-04-1835 i Ringkøbing sogn og døbt 04-06-1835 i Ringkøbing kirke - søn af købmand (senere gæstgiver) Leonhard Broager Sand og hustru Karen Hviftendal Wandborg. Kilde: KB-opslag 5, nr. 4, side 3. Ringkøbing sogn. Hind h. Ringkøbing a. År 1833-1852. KB_C528_A_005_K01-05-A.

Erhverv: Købmand i Lemvig. Handelsagent i København.

Gift 23-08-1859: Ungkarl og købmand Søren Byrgesen Vandborg Sand, 24 år gl. boende i Lemvig gifter sig 23-08-1859 i Vejle Sct. Nicolai kirke med Andrea Henriette Cathinka Cappelen, 23 år gl., boende hos forældrene hr. kaptajn Cappelen og fru i Vejle (alias borgerkaptajn Søren Andreas Cappelen og hustru Anne Cathrine Cappelen f. Utke). Kilde: KB-opslag 94, nr. 19. Vejle Sct. Nicolai. År 1852-1864. KB_C441_C_021_04a11a12.

Død 26-09-1886: Søren Børgesen Vandborg Sand dør 26-09-1886 på Bülowsvej 38 A, Frederiksberg sogn, 51 år gl. og bliver begravet 01-10-1886 fra Frederiksberg kirke. Gift mand. Handelsagent. Adresse ved død: Bülowsvej 38 A. Dødsårsag: Sclerose cerebri. Kilde: KB-opslag 116, nr. 265, side 113. Frederiksberg sogn. K.M. År 1884-1887. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149677#149677,24766380

Folketællinger:

FT-1840: Ringkøbing, Hind, Ringkøbing Købstad, Torvet, No. 15, Østre Side, 19, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C8204: Broager Sand, 31, Gift, Kiøbmand Karen Sand født Vandborg, 30, Gift, hans Kone >> Søren Børge Sand, 5, Ugift, deres Børn Christian Johan Sand, 1, Ugift, deres Børn Anne Lang, 22, Ugift, Huusjomfrue Christian Christensen, 22, Ugift, Handelsbetjenter Poul Christian Miltersen, 27, Ugift, Handelsbetjenter Ludvig Nødskou, 16, Ugift, Lærling Mikkel Lauridsen, 28, Ugift, Tjenestefolk Jens Christensen, 23, Ugift, Tjenestefolk Maren Rolff, 31, Ugift, Tjenestefolk Mariane Knudsdatter, 19, Ugift, Tjenestefolk

FT-1860: Ringkøbing, Skodborg, Lemvig Købstad, Paa Torvet, Matr. nr. 96, forhuset, Eier: kjøbmand Heilbek, 178, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D4149: >> Søren Byrgesen Vandborg Sand, 26, Gift, Kjøbmand, Ringkjøbing ID 125-6b1: Andrea Henriette Katinka Sand født Kappeln, 25, Gift, Hans kone, Kjerteminde Christiane Nørbye, 21, Ugift, Handelscommis, Hygom Peder Nielsen Duusgaard, 16, Ugift, Handelslærling, Holstebro Christen Christensen Hjortkjær, 25, Ugift, Tjenestekarl, Ramme Karen Marie Christensen, 26, Ugift, Tjenestepige, Vandborg

FT-1880: København (Staden), Monradsvej, Monradsvej 16, 59ac, 19, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4417: >> Søren Byrgesen Vandborg Sand, 44, Gift, Husfader, Handelsagent, Ringkøbing ID 125-6b1: Andrea Henriette Cathinka Sand, 44, Gift, Husmoder, Kerteminde ID 125-6b1a: Gerhard Alexis Cappelen Sand, 18, Ugift, Deres Barn, Veterinærelev, Lemvig Sogn, Ringkøbing Amt Steffen Christian Julius Landkilde-Friis, 18, Ugift, Logerende, Veterinærelev, -

FT-1885: København (Staden), Frederiksberg, Monradsvej 16, Villa, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C5616: >> Søren Børgesen Vandborg Sand, 49, Gift, Husfader, Handelsagent, Ringkjøbing ID 125-6b1: Andrea Henriette Acthinka Sand, 49, Gift, Husmoder, Kjerteminde ID 125-6b1b: Andrea Cathrine Sophie Sand, 21, Ugift, Barn, Lærerinde, Frederiksberg ID 125-6b1c: Hilmar Anastasius Hother Sand, 18, Ugift, Barn, Handelslærling, Kjøbenhavn Christian Peter Lange, 23, Ugift, logerende, Styrmand, Singapore Lawrence Lange, 17, Ugift, logerende, Kontorist, Kjøbenhavn August Henningemon, 29, Ugift, logerende, Veterinær, Norge Adolphine Platou, 42, Enke, logerende, Bjerreby Sogn,Svendborg Amt Thyra Platou, 23, Ugift, logerende, Flensborg Anna Marie Hansen, 19, Ugift, Tjenestetyende, Helsingør Emma Louise Charlotte Svendsen, 26, Ugift, logerende, Syerske, Silkeborg