Ane Kirstine Nielsen, 1864

Birth about 1864

Alias
Ane Kirstine Cappelen f. Nielsen

MarriageJohan Frederik Peter Adolf CappelenView this family
December 1, 1891 (aged 27 years)
Death of a husbandJohan Frederik Peter Adolf Cappelen
October 3, 1893 (aged 29 years)
Burial of a husbandJohan Frederik Peter Adolf Cappelen
October 9, 1893 (aged 29 years)
Death

Family with Johan Frederik Peter Adolf Cappelen
husband
herself
Marriage MarriageDecember 1, 1891Frederiksberg kirke
Johan Frederik Peter Adolf Cappelen + Agnes Victoria Gersdorff
husband
partner’s partner
Marriage MarriageAugust 10, 1862Vejle Sct. Nicolai kirke
1 month
step-son
18621924
Birth: September 22, 1862 25 21Haraldslund, Højen sogn
Death: July 20, 1924Banegården i Holbæk
3 years
step-daughter
1865
Birth: November 27, 1865 28 24Hillerød
Death:
3 years
step-daughter
1868
Birth: July 27, 1868 31 27Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
20 months
step-daughter
1870
Birth: March 31, 1870 32 29Tømmergade 7, Kbh. i Skt. Johannes sogn
Death:
5 years
step-daughter
1875
Birth: February 24, 1875 37 33Roskilde domsogn
Death:
20 months
step-daughter
1876
Birth: October 12, 1876 39 35Roskilde domsogn
Death:
13 months
step-daughter
18771879
Birth: November 13, 1877 40 36Roskilde domsogn
Death: March 9, 1879Roskilde domsogn
3 years
step-son
18801936
Birth: July 3, 1880 43 39Roskilde domsogn
Death: November 14, 1936Sankt Elisabeths Hospital, Kbh., Højdevang sogn
15 months
step-daughter
18811881
Birth: September 28, 1881 44 40Roskilde domsogn
Death: December 22, 1881Roskilde domsogn
18 months
step-daughter
18831957
Birth: March 18, 1883 45 42Roskilde domsogn
Death: December 27, 1957Middelfart Amtssygehus
Shared note

Ane Kirstine Nielsen

alias Ane Kirstine Cappelen f. Nielsen

Født: ca. 1864

Gift 01-12-1891: Enkemand efter 1. ægteskab, Johan Frederik Peter Adolf Cappelen på 54-7/12 år, kaptajn og stationsforstander i Roskilde, gifter sig 01-12-1891 i Frederiksberg kirke med frøken Ane Kirstine Nielsen på 27-8/12 år, af Emilievej 3, 1. sal, Frbg. Viet ifølge vielsesbrev af 23-11-1891. Forlovere: Sagfører og kæmner Eckardt Møller af Roskilde og maskinarbejder Peter Hansen af Emilievej 3, Frbg. Anm.: Attest af 24-11-1891 fra Roskilde Købstads skifteret. Attest af 26-11-1891 fra Finansministeriets Kontor for Pensionssager. Kilde: KB-opslag 101, nr. 363. Frederiksberg sogn. År 1891-1891. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149668#149668,24764042