Elisabeth Hedvig Amalie Sørensen, 1884

Name
Elisabeth Hedvig Amalie /Sørensen/
Birth May 27, 1884 31 23
Alias
Elisabeth Hedvig Amalie Hornung f. Sørensen

Christening July 6, 1884 31 23 (aged 1 month)
Marriage of parentsSøren Frederik SørensenAmalie Vilhelmine Ernstine GøhlView this family
about 1884 (aged 0)

Birth of a daughterPaula Amalie Laura Hornung
March 24, 1911 (aged 26 years)
Christening of a daughterPaula Amalie Laura Hornung
November 5, 1911 (aged 27 years)
Birth of a daughterElisa Paula Karen Elisabet Hornung
April 29, 1912 (aged 27 years)
Christening of a daughterElisa Paula Karen Elisabet Hornung
September 29, 1912 (aged 28 years)
Death of a fatherSøren Frederik Sørensen

Death of a motherAmalie Vilhelmine Ernstine Gøhl

Death

Family with parents
father
mother
Marriage Marriageabout 1884
5 months
herself
Family with Paul Andreas Jens Christian Hornung
husband
1885
Birth: May 24, 1885 33 33Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
herself
daughter
1911
Birth: March 24, 1911 25 26Odense Sankt Knuds Domsogn
Death:
13 months
daughter
1912
Birth: April 29, 1912 26 27Georgsvej 17, Kbh.
Death:
daughter
Sonja Emilie Paula Rigmor Hornung
daughter
Elsa Emilie Paula Hornung
Shared note

Elisabeth Hedvig Amalie Sørensen

alias Elisabeth Hedvig Amalie Hornung f. Sørensen

Født: 27-05-1884 på Toldbodgade 8, Kbh. og døbt 06-07-1884 i Garnisonskirken, Kbh. - datter af arbejdsmand Søren Frederik Sørensen, Toldbodgade 8. Kbh. og Amalie Vilhelmine Ernstine Sørensen f. Gøhl, 22 år. Kilde: KB-opslag 52, nr. 61. Garnisons. År 1881-1891. KB_019_2_029_K02-28-A.

Gift 27-05-1910: (ID 125-7g7c) Ungkarl, pianoinstrumentmager Paul Andreas Jens Christian Hornung på 24 år, boende Schacksgade 5, Kbh. - f. 24-05-1885 i København - søn af smedemester Jens Hornung og hustru Anna Laura Hornung f. Ytting - gifter sig 27-05-1910 i Holmens kirke, Kbh. med pigen Elisabeth Hedvig Amalie Sørensen på 25 år, boende Laksegade 22, 3. sal, Kbh., f. 27-05-1884 i Kbh., datter af arbejdsmand Søren Frederik Sørensen og hustru Amalie Vilhelmine Ernstine Sørensen f. Gøhl. Kilde: KB-opslag 212, nr. 74, side 211. Holmen. År 1904-1911. KB_1892_021_3_122_0211a-V.

Folketællinger:

FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn St.Anna Øster Kvarter, Toldbodgade 8, Matr.45 Forhus Kvisten tilhøire, 13, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C9644: Søren Frederik Sørensen, 31, Gift Husfader Arbejsmand, f. i Hagerup pr Sorø Amalie Vilhelmine Ernstine Sørensen, 23, Gift Husmoder, f. i Kjøbenhavn >> Elisabeth Hedevig Amalie Sørensen, 3/4, Ugift Datter, f. i Kjøbenhavn

FT-1925: Georgsvej 17, 3. sal, Kbh. ID 125-7g7c: Paul Andreas Jens Christian Hornung, f. 24-05-1885 i Kbh. >> Elisabeth Hedvig Amalie Hornung (f. Sørensen), f. 27-05-1884 i Kbh. ID 125-7g7c1: Paula Amalie Laura Hornung, f. 24-03-1911 i Odense ID 125-7g7c2: Elisa Paula Karen Elisabeth Hornung, f. 29-04-1912 i København ID 125-7g7c3: Sonja Emilie Paula Rigmor Hornung, f. 01-03-1915 i København ID 125-7g7c4: Elsa Emilie Paula Hornung, f. 22-08-1923 i København

FT-1930: Georgsvej 17, 3. sal, forhuset, Kbh. ID 125-7g7c: Paul Andreas Jens Christian Hornung, f. 24-05-1885 i Kbh., far, piano-instrumentmager hos Poul Andersen og Co., Gl. Kongevej 102. >> Elisabeth Hedvig Amalie Hornung (f. Sørensen), f. 27-05-1884 i Kbh., mor, husmor ID 125-7g7c1: Paula Amalie Laura Hornung, f. 24-03-1911 i Odense, datter, syerske hos fru A. Møller, Vesterbrogade 7 ID 125-7g7c2: Elisa Paula Karen Elisabeth Hornung, f. 29-04-1912 i Kbh., datter, kontorassistent hos Alfred Benson, Sønder Boulevard 7 ID 125-7g7c3: Sonja Emilie Paula Rigmor Hornung, f. 01-03-1915 i Kbh., datter, elev (Viktualie) hos Aage Holst, Hjort Lorensensgade 23. ID 125-7g7c4: Elsa Emilie Paula Hornung, f. 22-08-1923 i Kbh., datter, skoleelev Kilde: FT-opslag 105. FT1930_00128_00358. Kilde: FT-opslag 127. FT1925_0328_00895.

Ændringer: 1930. Georgsvej ændret til Brofogedvej.