Amalie Vilhelmine Ernstine Gøhl, 1861

Name
Amalie Vilhelmine Ernstine /Gøhl/
Birth about 1861
Alias
Amalie Vilhelmine Ernstine Sørensen f. Gøhl

MarriageSøren Frederik SørensenView this family
about 1884 (aged 23 years)

Birth of a daughterElisabeth Hedvig Amalie Sørensen
May 27, 1884 (aged 23 years)
Christening of a daughterElisabeth Hedvig Amalie Sørensen
July 6, 1884 (aged 23 years)
Death

Shared note

Amalie Vilhelmine Ernstine Gøhl

alias Amalie Vilhelmine Ernstine Sørensen f. Gøhl

Født: ca. 1861 i København.

Gift ca. 1884: Arbejdsmand Søren Frederik Sørensen gifter sig med Amalie Vilhelmine Ernstine Gøhl.

Folketælling:

FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn St.Anna Øster Kvarter, Toldbodgade 8, Matr.45 Forhus Kvisten tilhøire, 13, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C9644: Søren Frederik Sørensen, 31, Gift Husfader Arbejsmand, f. i Hagerup pr Sorø Amalie Vilhelmine Ernstine Sørensen, 23, Gift Husmoder, f. i Kjøbenhavn Elisabeth Hedevig Amalie Sørensen, 3/4, Ugift Datter, f. i Kjøbenhavn