Ane Juliane Marie Hornung, 18411843 (aged 2 years)

Name
Ane Juliane Marie /Hornung/
Birth April 19, 1841 30 26
Alias
Juliane Hornung

Christening May 31, 1841 30 26 (aged 1 month)
Birth of a brotherChristian Conrad Hornung
January 28, 1843 (aged 1 year)
Death May 25, 1843 (aged 2 years)
Burial May 31, 1843 (6 days after death)
Family with parents
father
18101882
Birth: November 25, 1810 38 35Skælskør sogn
Death: March 29, 1882Larslejstræde 19, Kbh.
mother
18151897
Birth: January 10, 1815 29 37Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: January 3, 1897Skindergade 39, Kbh.
Marriage MarriageMay 24, 1839Slagelse Sankt Mikkels kirke
13 months
elder brother
18401840
Birth: June 22, 1840 29 25Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: June 22, 1840Slagelse Sankt Mikkels sogn
10 months
herself
18411843
Birth: April 19, 1841 30 26Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: May 25, 1843Slagelse Sankt Mikkels sogn
22 months
younger brother
18431909
Birth: January 28, 1843 32 28Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: April 14, 1909San Francisco city, Californien, USA
21 months
younger sister
18441846
Birth: October 23, 1844 33 29Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: March 13, 1846Slagelse Sankt Mikkels sogn
16 months
younger brother
18461920
Birth: February 18, 1846 35 31Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: after 1920Berkeley, Alameda, Californien, USA
2 years
younger brother
18481908
Birth: April 24, 1848 37 33Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: April 4, 1908Skt. Josefs hospital, Kbh. i Skt. Stefans sogn
2 years
younger sister
18501923
Birth: April 19, 1850 39 35Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: 1923
2 years
younger sister
18521852
Birth: August 1, 1852 41 37Møntergade 142, Kbh.
Death: September 11, 1852Møntergade 142, Kbh.
21 months
younger sister
18541910
Birth: May 7, 1854 43 39Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: March 29, 1910Bartholinsgade 1, Kbh.
3 years
younger brother
1856
Birth: October 13, 1856 45 41Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: Amerika
Shared note

ID 125-7h1: Ane Juliane Marie Hornung

alias Juliane Hornung

Født: 19-04-1841 i Slagelse Skt. Mikkels sogn og døbt 31-05-1841 i Slagelse Skt. Mikkel kirke - datter af (ID 125-7h) Christopher Hornung, hattemager og Cathrine Møller af Slagelse. Kilde: KB-opslag 113, nr. 24. Slagelse Skt. Mikkel. År 1835-1846. KB_427_2_004_K04-26-A.

Død 25-05-1843: Juliane Hornung dør 25-05-1843 i Slagelse, 2 år gl. og bliver begravet 31-05-1843 på Slagelse Skt. Mikkel kirkegård. Kilde: KB-opslag 419. Uden nr. Slagelse Skt. Mikkel. KB_427_2_004_K15-13-A.