Karen Marie Hansen, 1844

Birth January 21, 1844 34 36
Alias
Karen Marie Hansdatter, Marie Holm og Karen Marie Holm f. Hansdatter

Christening April 21, 1844 34 36 (aged 3 months)
MarriageJohan Peter HolmView this family
October 15, 1871 (aged 27 years)
Birth of a sonJohan Richard Lars Holm
March 15, 1872 (aged 28 years)
Christening of a sonJohan Richard Lars Holm
July 28, 1872 (aged 28 years)
Birth of a daughterRigmor Henriette Nikoline Johanne Holm
September 10, 1874 (aged 30 years)
Christening of a daughterRigmor Henriette Nikoline Johanne Holm
May 30, 1875 (aged 31 years)
Birth of a sonJohan Aage Vang Henry Nikolai Holm
March 14, 1881 (aged 37 years)
Christening of a sonJohan Aage Vang Henry Nikolai Holm
June 6, 1881 (aged 37 years)
Marriage of a childJohan Richard Lars HolmIna Antonie HartmannView this family
December 6, 1898 (aged 54 years)
Burial of a husbandJohan Peter Holm
May 1900 (aged 56 years)
Death of a husbandJohan Peter Holm
May 17, 1900 (aged 56 years)
Marriage of a childJohan Richard Lars HolmLaura Agathe Jakobine AndersenView this family
August 16, 1908 (aged 64 years)
Burial of a sonJohan Aage Vang Henry Nikolai Holm
June 1926 (aged 82 years)
Death of a sonJohan Aage Vang Henry Nikolai Holm
June 8, 1926 (aged 82 years)
Death of a fatherHans Nielsen

Death of a motherAne Marie Hansen

Death

Family with parents
father
1810
Birth: about 1810Vemmetofte, Fakse h, Præstø amt
Death:
mother
Marriage Marriageabout 1837
7 years
herself
1844
Birth: January 21, 1844 34 36Margrethehåb, Roskilde
Death:
Family with Johan Peter Holm
husband
18451900
Birth: February 8, 1845 28 20Nykøbing Falster
Death: May 17, 1900Valby sogn
herself
1844
Birth: January 21, 1844 34 36Margrethehåb, Roskilde
Death:
Marriage MarriageOctober 15, 1871Vor Frelsers kirke, Kbh.
5 months
son
1872
Birth: March 15, 1872 27 28Næstved Skt. Peder sogn
Death:
3 years
daughter
1874
Birth: September 10, 1874 29 30Næstved Skt. Peder sogn
Death:
7 years
son
18811926
Birth: March 14, 1881 36 37Næstved Skt. Peder sogn
Death: June 8, 1926New Jersey, USA
Shared note

Karen Marie Hansen

alias Karen Marie Hansdatter, Marie Holm og Karen Marie Holm f. Hansdatter

Født: 21-01-1844 i Margrethehåb, Roskilde Skt. Jørgensbjerg sogn og døbt 21-04-1844 i Roskilde Skt. Jørgensbjerg kirke - datter af indsidder Hans Nielsen, f. ca. 1810 i Vemmetofte og hustru Ane Marie Hansdatter, f. ca. 1808 i Ørsted, boende Margrethehåb, Roskilde Skt. Jørgensbjerg. Kilde: KB-opslag 198, nr. 5. Roskilde Skt. Jørgensbjerg. År 1822-1847. KB_272_2_002_K07-21-A.

Gift 15-10-1871: Ungkarl, bagermester Johan Peter Holm, 27 år, gifter sig 15-10-1871 i Vor Frelsers kirke, Kbh. med jomfru Karen Marie Hansen, 29 år. Forlovere: Pensioneret fuldmægtig C. L. Rothe samt bagermester H. Nielsen. Kilde: KB-opslag 33, nr. 49. Vor Frelsers sogn, Kbh. K.M. År 1867-1890. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158866#158866,26693573

Folketællinger og bopæl:

FT-1850: Roskilde, Sømme, Sankt Jørgensbjerg, sankt jørgens bjerg, huus, 181, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C5034: Hans Nielsen, 39, Gift, huusmand og arbejdsmand, Wemmetofte Ane Marie Hansdatter, 41, Gift, hans kone, ørsted Maren Sophie Hansdatter, 11, Ugift, deres barn, Uggeløse, f. 05-03-1839 i Ugerløse, Merløse herred Christian Hansen, 9, Ugift, do, Her i sognet >> Karen Marie Hansdatter, 6, Ugift, do, Do Niels Hansen, 4, Ugift, do, Do Johan Edvard Schrøder, 1, Ugift, plejebarn, Do

FT-1860: Roskilde, Sømme, Roskilde Købstad, Hirsegade og Graabrødrestræde 164 (Matr. 260 c), 407. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5110: Mary Rogers, 53, Gift, Hustru, Newestle Anny Rogers, 24, Ugift, deres Barn, Newestle Ema Rogers, 19, Ugift, deres Barn, Fredericia, Jylland Fany Rogers, 17, Ugift, deres Barn, Roeskilde Julius Rogers, 12, Ugift, deres Barn, Roeskilde >> Karen Marie Hansdatter, 14, Ugift, Tjenestepige, St. Jørgensbjerg, Roeskilde Amt

Bopæl fra 1895: Gl. Jernbanevej 30, 1. sal, Valby: ID 15-2: Fhv. bagermester Johan Peter Holm, f. i Nysted 07-02-1845, gift med >> Marie f. Hansen.

Anna Correll gift med Sophus Correll bor med deres familie i stueetagen og kælderen.

Folketælling:

FT-1901: Gl. Jernbanevej 30, Valby, Matr. nr. 10æ/10ab, Valby distriktet: Ejer Hans Frederik Sophus Correll: Stuen: ID 14: H. F. Sophus Correll, f. 20-06-1848 i Sorø, gift, husfar, tilflyttet 1875, garvermester ID 15: Anna J. J. Correll, f. 22-11-1855 i Nysted, gift, husmor, tilflyttet 1875 ID 7-1: L. J. Lorentz Boie Correll, f. 21-12-1875 i Valby, søn, garversvend ID 7: Ragnhild Correll, f. 13-03-1882 i Valby, datter ID 7-4: Oskar C. S. Correll, f. 16-05-1884 i Valby, søn, garverlærling ID 7-9: Juditha Correll, f. 04-04-1891 i Valby, datter ID 7-11: Henry Frode Correll, f. 15-04-1893 i Valby ID 7-12: Edel P. L. Correll, f. 10-05-1895 i Valby Forhuset, 1. sal: ID 15-2b: Rigmor Henriette Nikoline Johanne Holm, f. 10-09-1874 i Næstved Skt. Peder sogn, barn af afdøde bagermester Johan Peter Holm og hustru Karen Marie Holm f. Hansen ID 15-2c: Johan Aage Vang Henry Nikolai Holm, f. 14-03-1881 i Næstved Skt. Peder sogn, barn af afdøde bagermester Johan Peter Holm og hustru Karen Marie Holm f. Hansen Hedevig Lovise Kofod Schultz, f. 02-02-1894 i Næstved, ugift, midlertidig boende Tillægsliste: >> Marie Holm - alias Karen Marie Holm, f. 17-08-1844 i Roskilde, enke, husmor og mor til Rigmor og Johan nævnt ovenfor. Hun er midlertidigt fraværende, i Næstved. Lever af sin formue. Kilde: FT-opslag 102-103 FT1901_0043_00387 til -389.

1903-1904: Husnummeret ændret til Gl. Jernbanevej 44, da Valby blev inkorporeret i Københavns Kommune. Huset kaldtes "Edelhøj".