Johan Aage Vang Henry Nikolai Holm, 18811926 (aged 45 years)

Name
Johan Aage Vang Henry Nikolai /Holm/
Birth March 14, 1881 36 37
Alias
Aage Wang Holm

Christening June 6, 1881 36 37 (aged 2 months)
Occupation
Tenor. Operasanger på bl.a. det kgl. teater

Death of a paternal grandfatherLars Nielsen Holm
November 6, 1883 (aged 2 years)
Burial of a paternal grandfatherLars Nielsen Holm
November 12, 1883 (aged 2 years)
Death of a paternal grandmotherAnna Sophie Henriette Meisner
November 20, 1896 (aged 15 years)
Burial of a paternal grandmotherAnna Sophie Henriette Meisner
November 26, 1896 (aged 15 years)
Burial of a fatherJohan Peter Holm
May 1900 (aged 19 years)
Death of a fatherJohan Peter Holm
May 17, 1900 (aged 19 years)
Death of a motherKaren Marie Hansen

Death June 8, 1926 (aged 45 years)
Burial June 1926 (aged 45 years)
Family with parents
father
18451900
Birth: February 8, 1845 28 20Nykøbing Falster
Death: May 17, 1900Valby sogn
mother
1844
Birth: January 21, 1844 34 36Margrethehåb, Roskilde
Death:
Marriage MarriageOctober 15, 1871Vor Frelsers kirke, Kbh.
5 months
elder brother
1872
Birth: March 15, 1872 27 28Næstved Skt. Peder sogn
Death:
3 years
elder sister
1874
Birth: September 10, 1874 29 30Næstved Skt. Peder sogn
Death:
7 years
himself
18811926
Birth: March 14, 1881 36 37Næstved Skt. Peder sogn
Death: June 8, 1926New Jersey, USA
Family with Jenny Mathilde Hansen
himself
18811926
Birth: March 14, 1881 36 37Næstved Skt. Peder sogn
Death: June 8, 1926New Jersey, USA
ex-wife
son
Dreng 1 Holm
son
Dreng 2 Holm
Shared note

ID 15-2c: Johan Aage Vang Henry Nikolai Holm

alias Aage Wang Holm

Født: 14-03-1881 i Næstved Skt. Peder sogn og døbt 06-06-1881 i Næstved Skt. Peder kirke - søn af (ID 15-2) bager Johan Peter Holm og hustru Karen Marie Hansen på 38 år. Kilde: KB-opslag 52, nr. 10. Næstved Skt. Peder. År 1868-1888. KB_519_2_005_K02-29-A.

Erhverv: Uddannet maskinmester. Derefter tenor og bl.a. operasanger på det kgl. teater.

Gift 29-05-1906: Johan Aage Vang Henry Nikolai Holm gifter sig 29-05-1906 med Jenny Mathilde Hansen, f. 24-08-1880.

Separeret: 1915. "De blev åbenbart separeret i 1915, men tilsyneladende først skilt den 6. juli 1922. Af "bevillingen" fremgår, at "Det skal derhos være hustruen tilladt at indgå et nyt ægteskab, hvorimod denne vor allerhøjeste bevilling ikke hjemler manden sådan ret." Kilde: http://the-discographer.dk/aage-wang-holm-disko.pdf

Særkende: Ualmindelig tyk - kunne ikke bruges til at synge duetter. I 1915 emigrerer han til Amerika, hvor han dør 08-06-1926 i New Jersey som gift mand. Kilde: Familien Dohlmanns slægtsoptegnelser.

Se flere fotos af ham og læs den meget flotte: "En illustreret diskografi over Tenor Aage Wang Holm" samlet af René Aagaard 2009-10 på nedenstående link: http://the-discographer.dk/aage-wang-holm-disko.pdf

Død 08-06-1926: Aage Wang Holm dør den 08-06-1926, 45 år gl. i New Jersey og begravet juni 1926 på Arlington Cemetery, Kearny, N.J., USA. "Interment 12236, Grave 1809, Rosedale Lawn Section - Plot # 17. Begravelsen skete på statens bekostning." Kilde: the-discographer.dk/aage-wang-holm-disko.pdf

Folketælling:

FT-1901: Gl. Jernbanevej 30, Valby, Matr. nr. 10æ/10ab, Valby distriktet: Ejer Hans Frederik Sophus Correll: Stuen: ID 14: H. F. Sophus Correll, f. 20-06-1848 i Sorø, gift, husfar, tilflyttet 1875, garvermester ID 15: Anna J. J. Correll, f. 22-11-1855 i Nysted, gift, husmor, tilflyttet 1875 ID 7-1: L. J. Lorentz Boie Correll, f. 21-12-1875 i Valby, søn, garversvend ID 7: Ragnhild Correll, f. 13-03-1882 i Valby, datter ID 7-4: Oskar C. S. Correll, f. 16-05-1884 i Valby, søn, garverlærling ID 7-9: Juditha Correll, f. 04-04-1891 i Valby, datter ID 7-11: Henry Frode Correll, f. 15-04-1893 i Valby ID 7-12: Edel P. L. Correll, f. 10-05-1895 i Valby Forhuset, 1. sal: ID 15-2b: Rigmor Henriette Nikoline Johanne Holm, f. 10-09-1874 i Næstved Skt. Peder sogn, barn af afdøde bagermester Johan Peter Holm og hustru Karen Marie Holm f. Hansen >> ID 15-2c: Johan Aage Vang Henry Nikolai Holm, f. 14-03-1881 i Næstved Skt. Peder sogn, barn af afdøde bagermester Johan Peter Holm og hustru Karen Marie Holm f. Hansen Hedevig Lovise Kofod Schultz, f. 02-02-1894 i Næstved, ugift, midlertidig boende Tillægsliste: Marie Holm - alias Karen Marie Holm, f. 17-08-1844 i Roskilde, enke, husmor og mor til Rigmor og Johan nævnt ovenfor. Hun er midlertidig fraværende, i Næstved. Lever af sin formue. Kilde: FT-opslag 102-103, Gl. Jernbanevej 30, Valby. FT1901_0043_00387 til -389.