Vilhelmine Marie Louise Bischoff, 18891957 (aged 67 years)

Name
Vilhelmine Marie Louise /Bischoff/
Birth December 19, 1889 45 38
Alias
Vilhelmine Marie Louise Wieder f. Bischoff

Occupation
Modehandlerske i Nysted

Death of a paternal grandmotherMarie Dorthea Johanne Holm
February 9, 1890 (aged 1 month)
Burial of a paternal grandmotherMarie Dorthea Johanne Holm
February 14, 1890 (aged 1 month)
Christening April 7, 1890 46 39 (aged 3 months)
Birth of a sisterIngeborg Helene Bischoff
April 28, 1894 (aged 4 years)
Christening of a sisterIngeborg Helene Bischoff
July 22, 1894 (aged 4 years)
Death of a motherWilhelmine Louise Henriette Wieder
July 2, 1911 (aged 21 years)
Burial of a motherWilhelmine Louise Henriette Wieder
July 6, 1911 (aged 21 years)
Death of a brotherHans Georg Bischoff
February 16, 1915 (aged 25 years)
Burial of a brotherHans Georg Bischoff
February 22, 1915 (aged 25 years)
MarriageWiggo WiederView this family
before 1923 (aged 33 years)

Burial of a husbandWiggo Wieder
1923 (aged 33 years)
Death of a husbandWiggo Wieder
1923 (aged 33 years)
Death of a fatherFrederik Wilhelm Bischoff
May 1, 1923 (aged 33 years)
Burial of a fatherFrederik Wilhelm Bischoff
May 7, 1923 (aged 33 years)
Death of a brotherCarl Gustav Bischoff
June 12, 1942 (aged 52 years)
Burial of a brotherCarl Gustav Bischoff
June 16, 1942 (aged 52 years)
Death of a sisterIngeborg Helene Bischoff
1957 (aged 67 years)

Death April 13, 1957 (aged 67 years)
Burial April 17, 1957 (4 days after death)
Family with parents
father
18441923
Birth: March 3, 1844 36 24Maribo
Death: May 1, 1923Nysted
mother
Marriage MarriageDecember 7, 1879Nysted kirke
13 months
elder sister
18801957
Birth: December 29, 1880 36 29Nysted
Death: June 25, 1957
14 months
elder brother
18821962
Birth: February 28, 1882 37 30Nysted
Death: July 18, 1962Statshospitalet, Vordingborg
1 year
elder brother
18831883
Birth: February 16, 1883 38 31dødfødt i Nysted
Death: February 16, 1883Nysted
elder brother
18831883
Birth: February 16, 1883 38 31Nysted
Death: February 16, 1883Nysted
22 months
elder sister
18841957
Birth: November 26, 1884 40 33Nysted
Death: December 3, 1957Skovbakken 3, Virum
20 months
elder brother
18861942
Birth: July 27, 1886 42 35Nysted
Death: June 12, 1942Nysted
21 months
elder brother
18881915
Birth: April 12, 1888 44 37Nysted
Death: February 16, 1915Rigshospitalet, Kbh.
21 months
herself
18891957
Birth: December 19, 1889 45 38Nysted
Death: April 13, 1957Nykøbing Falster Sygehus
4 years
younger sister
Family with Wiggo Wieder
husband
18821923
Birth: 1882 32 35
Death: 1923Lund, Sverige
herself
18891957
Birth: December 19, 1889 45 38Nysted
Death: April 13, 1957Nykøbing Falster Sygehus
Marriage Marriagebefore 1923
Shared note

ID 30-2c8: Vilhelmine Marie Louise Bischoff

alias Vilhelmine Marie Louise Wieder f. Bischoff

Født: 19-12-1889 i Nysted og døbt 07-04-1890 i Nysted kirke - datter af garver (ID 30-2c) Frederik Vilhelm Bischoff og hustru Vilhelmine Henriette Lovise f. Wieder. Forældrene viet 07-12-1879 i Nysted kirke. Kilde: KB-opslag 203, nr. 26, side 394. Nysted. År 1868-1889. KB_617_2_011_K08-02-A.

Erhverv: Modehandlerske i Nysted

Gift før 1923: Vilhelmine Marie Louise Bischoff, f. 19-12-1889 i Nysted, gifter sig med direktør Wiggo Wieder, f. 1882 i Lund, Sverige.

Død 13-04-1957: Vilhelmine Marie Louise Wieder f. Bischoff, modehandlerske i Nysted, dør 13-04-1957 på Nykøbing Falster Sygehus, 67 år gl. Hun bliver begravet 17-04-1957 på Nysted kirkegård. Adresse ved død: Adelgade 7, Nysted. Født 19-12-1889 i Nysted, datter af garver Frederik Wilhelm Bischoff og hustru Vilhelmine Henriette Louise f. Wieder, Nysted. Afdøde var enke efter direktør Wiggo Wieder, død i Lund, Sverige, hvor deres sidste fælles bopæl var. Kilde: KB-opslag 209, side 234. Nysted s. År 1947-1957. KB_1892_617_3_031_0234a-DK

Folketællinger:

I FT-1901: Adelgade 8, Nysted - tilflyttet fra Maribo i 1854: ID 30-2c: Frederik Wilhelm Bischoff, gift, husfader og garver Wilhelmine Louise Henriette Bischoff født Wieder, f. 18-03-1851 i Maribo, gift, husmoder, tilflyttet fra Maribo i 1868 Deres børn: ID 30-2c2: Frederik Wilhelm Bischoff, f. 29-02-1882 i Nysted, garversvend, ID 30-2c5: Bertha Mathilde Bischoff, f. 26-11-1884 i Nysted, ID 30-2c6: Carl Gustav Bischoff, f. 27-07-1886 i Nysted, ID 30-2c7: Hans Georg Bischoff, f. 12-04-1888 i Nysted, >> ID 30-2c8: Vilhelmine Marie Louise Bischoff, f. 19-12-1890 i Nysted, ID 30-2c9: Ingeborg Bischoff, f. 28-04-1894 i Nysted, Kilde: FT-opslag 155. Nysted. FT1901_0091_01340.

FT-1906: Adelgade 8, Nysted - tilflyttet fra Maribo i 1854: ID 30-2c: Frederik Wilhelm Bischoff, f. 03-03-1844, gift, husfar og garver Wilhelmine Louise Henriette Bischoff født Wieder, f. 18-03-1851 i Maribo, gift, husmor, tilflyttet fra Maribo i 1868 Deres børn: ID 30-2c2: Frederik Wilhelm Bischoff, f. 29-02-1882 i Nysted, garversvend ID 30-2c5: Bertha Mathilde Bischoff, f. 26-11-1884 i Nysted >> ID 30-2c8: Vilhelmine Marie Louise Bischoff, f. 07-04-1890 i Nysted ID 30-2c9: Ingeborg Bischoff, f. 28-04-1894 i Nysted Kilde: FT-opslag 9. FT1906_0092_00707.