Anna Jacobsdatter, 17181779 (aged 61 years)

Birth about 1718

Alias
Anne Jacobsdatter

EngagementJohan Friderich CorellView this family
December 30, 1737 (aged 19 years)
MarriageJohan Friderich CorellView this family
January 31, 1738 (aged 20 years)
Birth of a sonJohan Jacob Corell
about September 1, 1738 (aged 20 years)
Christening of a sonJohan Jacob Corell
October 10, 1738 (aged 20 years)
Birth of a daughterAnna Maria Johansdatter Corel
about April 1741 (aged 23 years)
Christening of a daughterAnna Maria Johansdatter Corel
May 12, 1741 (aged 23 years)
Burial of a daughterAnna Maria Johansdatter Corel
July 5, 1741 (aged 23 years)
Death of a daughterAnna Maria Johansdatter Corel
July 1741 (aged 23 years)
Birth of a sonFrants Albret Corell
about January 1744 (aged 26 years)
Christening of a sonFrants Albret Corell
January 12, 1744 (aged 26 years)
Birth of a daughterCharlotte Amalie Correl
about April 1747 (aged 29 years)
Christening of a daughterCharlotte Amalie Correl
May 5, 1747 (aged 29 years)
Death of a daughterCharlotte Amalie Correl
about May 7, 1747 (aged 29 years)
Burial of a daughterCharlotte Amalie Correl
May 9, 1747 (aged 29 years)
Birth of a sonJens Correl
about May 1748 (aged 30 years)
Christening of a sonJens Correl
May 17, 1748 (aged 30 years)
Death of a sonJens Correl
about May 20, 1748 (aged 30 years)
Burial of a sonJens Correl
May 24, 1748 (aged 30 years)
Birth of a daughterAne Marie Johansdatter Corel
about September 1749 (aged 31 years)
Christening of a daughterAne Marie Johansdatter Corel
September 28, 1749 (aged 31 years)
Death of a daughterAne Marie Johansdatter Corel
about July 6, 1752 (aged 34 years)
Burial of a daughterAne Marie Johansdatter Corel
July 8, 1752 (aged 34 years)
Birth of a sonSøfren Peiter Corel
about July 10, 1752 (aged 34 years)
Christening of a sonSøfren Peiter Corel
August 18, 1752 (aged 34 years)
Burial of a husbandJohan Friderich Corell
about October 1758 (aged 40 years)
Death of a husbandJohan Friderich Corell
about October 1758 (aged 40 years)
Marriage of a childJohan Jacob CorellMaren HansdatterView this family
June 28, 1761 (aged 43 years)
Death about April 8, 1779 (aged 61 years)
Burial April 10, 1779 (2 days after death)
Family with Johan Friderich Corell
husband
17151758
Birth: about 1715 25 21
Death: about October 1758Næstved Skt. Peders sogn
herself
17181779
Birth: about 1718
Death: about April 8, 1779Næstved Skt. Peders sogn
Marriage MarriageJanuary 31, 1738Slagelse Skt. Peders kirke
7 months
son
17381787
Birth: about September 1, 1738 23 20Landsgrav, Slagelse Skt. Peders sogn
Death: before 1787
3 years
daughter
17411741
Birth: about April 1741 26 23Næstved Skt. Peders sogn
Death: July 1741Næstved Skt. Peders sogn
3 years
son
1744
Birth: about January 1744 29 26Næstved Skt. Peders sogn
Death:
3 years
daughter
17471747
Birth: about April 1747 32 29Næstved Skt. Peders sogn
Death: about May 7, 1747Næstved Skt. Peders sogn
14 months
son
17481748
Birth: about May 1748 33 30Næstved Skt. Peders sogn
Death: about May 20, 1748Næstved Skt. Peders sogn
17 months
daughter
17491752
Birth: about September 1749 34 31Næstved Skt. Peders sogn
Death: about July 6, 1752Næstved Skt. Peders sogn
3 years
son
1752
Birth: about July 10, 1752 37 34Næstved Skt. Peders sogn
Death:
Shared note

Anna Jacobsdatter

alias Anne Jacobsdatter

Født: ca. 1718.

Trolovet 30-12-1737: Johan Friderich Corell og Anne Jacobsdatter trolovet 30-12-1737 i Slagelse Sankt Peder sogn. Kilde: KB-opslag 131, 4. spalte. Slagelse Sankt Peders sogn. Sorø amt. E.M. År 1718-1772. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156357#156357,26202441

Gift 31-01-1738: Johan Friderich Corell og Anne Jacobsdatter fra Landsgrav bliver viet den 31-01-1738 i Slagelse Sankt Peders kirke. Kilde: KB-opslag 132, Spalte 1, nederst. Slagelse Sankt Peders sogn. Sorø amt. E.M. År 1718-1772. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156357#156357,26202442

Antagelig død efter sin ægtefælles død i 1758.

I Næstved Skt. Peders kirkebog er der en Ane Jacobsdatter der kan være identisk med Anna Jacobsdatter:

Død april 1779: Ane Jacobsdatter dør ca. 08-04-1779 i Næstved Skt. Peders sogn og bliver begravet 10-04-1779 fra Næstved Skt. Peders kirke. "10 April (1779) Ane Jacobsdt, der tiente klokker Sv. Ascanius, endnu ikke 70, men dog over de 60." Kilde: KB-opslag 316. højre side, v. spalte. Næstved Sankt Peders sogn. Hammer h. Præstø a. E.M. År 1680-1803. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=153871#153871,25644259