Christine Jensdatter, 18161844 (aged 28 years)

Birth 1816

Alias
Kristine Jensdatter, Kirstine Jensen og Christine Christensen f.Jensdatter

MarriageJohan Hendrich ChristensenView this family
November 14, 1840 (aged 24 years)
Birth of a daughterMagdalene Marie Christensen
October 3, 1841 (aged 25 years)
Christening of a daughterMagdalene Marie Christensen
November 17, 1841 (aged 25 years)
Birth of a sonLauritz Christensen
September 20, 1844 (aged 28 years)
Death September 27, 1844 (aged 28 years)
Christening of a sonLauritz Christensen
October 2, 1844 (5 days after death)
Burial October 2, 1844 (5 days after death)
Family with Johan Hendrich Christensen
husband
18121877
Birth: April 27, 1812 29Egholm, Agersø
Death: June 10, 1877Skælskør sogn
herself
18161844
Birth: 1816
Death: September 27, 1844Skælskør sogn
Marriage MarriageNovember 14, 1840Skælskør kirke
11 months
daughter
1841
Birth: October 3, 1841 29 25Skælskør sogn
Death:
3 years
son
1844
Birth: September 20, 1844 32 28Skælskør sogn
Death:
Johan Hendrich Christensen + Ellen Christiansdatter
husband
18121877
Birth: April 27, 1812 29Egholm, Agersø
Death: June 10, 1877Skælskør sogn
partner’s partner
18241854
Birth: February 11, 1824Lundby sogn
Death: April 16, 1854Skælskør sogn
Marriage MarriageAugust 8, 1847Skælskør kirke
13 months
step-son
18481848
Birth: August 17, 1848 36 24Skælskør sogn
Death: September 19, 1848Skælskør sogn
18 months
step-son
1850
Birth: January 30, 1850 37 25Skælskør sogn
Death:
Johan Hendrich Christensen + Maren Andersen
husband
18121877
Birth: April 27, 1812 29Egholm, Agersø
Death: June 10, 1877Skælskør sogn
partner’s partner
Shared note

Christine Jensdatter

alias Kristine Jensdatter, Kirstine Jensen og Christine Christensen f. Jensdatter

Født: 1816

Gift 14-11-1840: Ungkarl og sadelmagersvend Johan Hendrich Christensen - f. 27-04-1812 - på 28 år (opholdende sig hos moderen sadelmager Correll's enke i Skælskør) gifter sig 14-11-1840 i Skælskør kirke med Kristine Jensdatter, f. 1816, på 23 år., tjenende farver Schøtt i Skælskør. Kilde: KB-opslag 176, nr. 8. Skælskør sogn. V. Flakkebjerg herred. Sorø amt. H.M. År 1836-1854. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205589#205589,39008670

Død 27-09-1844: Christine Christensen dør 27-09-1844 i Skælskør, 28 år gl. og bliver begravet 02-10-1844 på Skælskør kirkegård. Sadelmagersvend Christensens hustru. Kilde: KB-opslag 333, nr. 7. Skælskør sogn. V. Flakkebjerg herred. Sorø amt. H.M. År 1836-1854. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205589#205589,39008827

Børn: Johan Hendrich Christensen og hustru Christine Christensen f. Jensdatter: ID 28-1a: Magdalene Marie Christensen, f. 03-10-1841 i Skælskør ID 28-1b: Lauritz Christensen, f. 20-09-1844 i Skælskør