Ellen Christiansdatter, 18241854 (aged 30 years)

Birth February 11, 1824
Alias
Ellen Christensen f. Christiansdatter

MarriageJohan Hendrich ChristensenView this family
August 8, 1847 (aged 23 years)
Birth of a sonChristian Frederik Christensen
August 17, 1848 (aged 24 years)
Death of a sonChristian Frederik Christensen
September 19, 1848 (aged 24 years)
Burial of a sonChristian Frederik Christensen
September 23, 1848 (aged 24 years)
Birth of a sonPeter Andreas Christensen
January 30, 1850 (aged 25 years)
Christening of a sonPeter Andreas Christensen
April 2, 1850 (aged 26 years)
Death April 16, 1854 (aged 30 years)
Burial April 22, 1854 (6 days after death)
Family with Johan Hendrich Christensen
husband
18121877
Birth: April 27, 1812 29Egholm, Agersø
Death: June 10, 1877Skælskør sogn
herself
18241854
Birth: February 11, 1824Lundby sogn
Death: April 16, 1854Skælskør sogn
Marriage MarriageAugust 8, 1847Skælskør kirke
13 months
son
18481848
Birth: August 17, 1848 36 24Skælskør sogn
Death: September 19, 1848Skælskør sogn
18 months
son
1850
Birth: January 30, 1850 37 25Skælskør sogn
Death:
Johan Hendrich Christensen + Christine Jensdatter
husband
18121877
Birth: April 27, 1812 29Egholm, Agersø
Death: June 10, 1877Skælskør sogn
partner’s partner
18161844
Birth: 1816
Death: September 27, 1844Skælskør sogn
Marriage MarriageNovember 14, 1840Skælskør kirke
11 months
step-daughter
1841
Birth: October 3, 1841 29 25Skælskør sogn
Death:
3 years
step-son
1844
Birth: September 20, 1844 32 28Skælskør sogn
Death:
Johan Hendrich Christensen + Maren Andersen
husband
18121877
Birth: April 27, 1812 29Egholm, Agersø
Death: June 10, 1877Skælskør sogn
partner’s partner
Shared note

Ellen Christiansdatter

alias Ellen Christensen f. Christiansdatter

Født: 11-02-1824 i Lundbye. Kilde: Hendes vielse.

Gift 08-08-1847: (ID 28-1) Sadelmagersvend, enkemand Jørgen Henrik Christensen (alias Johan Henrik Christensen), født 27-04-1811 (læs: født 27-04-1812), enkemand, en gang gift, viet i Skælskør kirke 8. aug. 1847 til pigen Ellen Christiansdatter, født i Lundbye 11-02-1824, altså 23 år gl. Kilde: KB-opslag 197, nr. 11. Skælskør sogn. V. Flakkebjerg herred. Sorø amt. H.M. År 1836-1854. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205589#205589,39008691

Død 16-04-1854: Ellen Christiansen dør 16-04-1854 i Skælskør og bliver begravet 22-04-1854 på Skælskør kirkegård. Sadelmager Christensen/Corell's hustru. Kilde: KB-opslag 219, nr. 5. Skælskør sogn. V. Flakkebjerg herred. Sorø amt. H.M. År 1854-1866 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205590#205590,39009086

Børn: Johan Hendrich Christensen og hustru Ellen Christensen f. Christiansdatter får sammen 2 børn: ID 28-1c: Christian Frederik Christensen, f. 17-08-1848 i Skælskør og død 19-09-1848 ID 28-1d: Peter Andreas Christensen, f. 30-01-1850 i Skælskør.