Maren Andersen, 1814

Birth October 6, 1814

Alias
Maren Christensen f. Andersen

Death of a husbandJohan Hendrich Christensen
June 10, 1877 (aged 62 years)
Burial of a husbandJohan Hendrich Christensen
June 14, 1877 (aged 62 years)
Death

Family with Johan Hendrich Christensen
partner
18121877
Birth: April 27, 1812 29Egholm, Agersø
Death: June 10, 1877Skælskør sogn
herself
Johan Hendrich Christensen + Christine Jensdatter
partner
18121877
Birth: April 27, 1812 29Egholm, Agersø
Death: June 10, 1877Skælskør sogn
partner’s partner
18161844
Birth: 1816
Death: September 27, 1844Skælskør sogn
Marriage MarriageNovember 14, 1840Skælskør kirke
11 months
step-daughter
1841
Birth: October 3, 1841 29 25Skælskør sogn
Death:
3 years
step-son
1844
Birth: September 20, 1844 32 28Skælskør sogn
Death:
Johan Hendrich Christensen + Ellen Christiansdatter
partner
18121877
Birth: April 27, 1812 29Egholm, Agersø
Death: June 10, 1877Skælskør sogn
partner’s partner
18241854
Birth: February 11, 1824Lundby sogn
Death: April 16, 1854Skælskør sogn
Marriage MarriageAugust 8, 1847Skælskør kirke
13 months
step-son
18481848
Birth: August 17, 1848 36 24Skælskør sogn
Death: September 19, 1848Skælskør sogn
18 months
step-son
1850
Birth: January 30, 1850 37 25Skælskør sogn
Death:
Shared note

Maren Andersen

alias Maren Christensen f. Andersen

Født: 06-10-1814

Gift 13-05-1855: Enkemand Johan Hendrich Christensen, sadelmagermester på 44 år viet 13-05-1855 i Skælskør til pigen Maren Andersen, f. 06-10-1814, altså 41 år, tjenende apotheker Mau i Skælskør. Kilde: KB-opslag 170, nr. 4. Skælskør sogn. V. Flakkebjerg herred. Sorø amt. H.M. År 1854-1866. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205590#205590,39009037