Bodil Hansdatter, 1789

Birth about July 1789
Alias
Bodil Bergsvendsen f. Hansdatter

Christening August 23, 1789 (aged 1 month)
EngagementNiels BergsvendsenView this family
November 29, 1811 (aged 22 years)
Birth of a daughterAnne Johanne Catrine Bergsvendsen
about February 13, 1812 (aged 22 years)
MarriageNiels BergsvendsenView this family
March 24, 1812 (aged 22 years)
Christening of a daughterAnne Johanne Catrine Bergsvendsen
March 24, 1812 (aged 22 years)
Birth of a sonMorten Nielsen Bergsvendsen
October 5, 1817 (aged 28 years)
Christening of a sonMorten Nielsen Bergsvendsen
August 15, 1818 (aged 29 years)
Birth of a daughterJohanne Marie Bergsvendsen
August 5, 1820 (aged 31 years)
Christening of a daughterJohanne Marie Bergsvendsen
May 5, 1821 (aged 31 years)
Birth of a sonHans Søren Bergsvendsen
September 30, 1822 (aged 33 years)
Christening of a sonHans Søren Bergsvendsen
October 1, 1822 (aged 33 years)
Death of a sonHans Søren Bergsvendsen
March 12, 1824 (aged 34 years)
Burial of a sonHans Søren Bergsvendsen
March 17, 1824 (aged 34 years)
Birth of a daughterHansine Bergsvendsen
January 13, 1825 (aged 35 years)
Birth of a daughterKaren Kirstine Bergsvendsen
September 20, 1827 (aged 38 years)
Birth of a sonHans Sørensen Bergsvendsen
March 19, 1830 (aged 40 years)
Christening of a sonHans Sørensen Bergsvendsen
June 19, 1830 (aged 40 years)
Birth of a daughterChristiane Caroline Bergsvendsen
August 18, 1833 (aged 44 years)
Christening of a daughterChristiane Caroline Bergsvendsen
November 3, 1833 (aged 44 years)
Death of a husbandNiels Bergsvendsen
December 17, 1846 (aged 57 years)
Burial of a husbandNiels Bergsvendsen
December 23, 1846 (aged 57 years)
Marriage of a childMorten Nielsen BergsvendsenPetrine Sophie CorellView this family
October 30, 1850 (aged 61 years)
Death of a sonMorten Nielsen Bergsvendsen
October 1, 1889 (aged 100 years)
Burial of a sonMorten Nielsen Bergsvendsen
October 9, 1889 (aged 100 years)
Death

Family with Niels Bergsvendsen
husband
17851846
Birth: about February 1785 43 40Korsør
Death: December 17, 1846Korsør Skt. Povl sogn
herself
Marriage MarriageMarch 24, 1812Korsør Skt. Povl kirke
daughter
1812
Birth: about February 13, 1812 27 22Korsør
Death:
6 years
son
18171889
Birth: October 5, 1817 32 28Korsør
Death: October 1, 1889Boeslunde
3 years
daughter
1820
Birth: August 5, 1820 35 31Korsør
Death:
2 years
son
18221824
Birth: September 30, 1822 37 33Korsør
Death: March 12, 1824Korsør
2 years
daughter
1825
Birth: January 13, 1825 39 35Korsør
Death:
3 years
daughter
1827
Birth: September 20, 1827 42 38Korsør
Death:
3 years
son
1830
Birth: March 19, 1830 45 40Korsør
Death:
4 years
daughter
1833
Birth: August 18, 1833 48 44Korsør
Death:
Shared note

Bodil Hansdatter

alias Bodil Bergsvendsen f. Hansdatter

Født: ca. juli 1789 på Agersø og døbt 23-08-1789 i Agersø kirke, Omø sogn - datter af tjenestekarl Hans Johansen og hustru Johane Pedersdatter. Kilde: KB-opslag 34. Omø sogn, V. Flakkebjerg, Sorø a. År 1737-1810. KB_435_1_002_K02-07-A.

Gift 24-03-1812: Niels Bert Svensen trolover sig 29-11-1811 i Korsør med pigen Bodil Hansdatter her af byen. Ægteskab indgået 24-03-1812 i Korsør Skt. Povl kirke. Kilde: KB-opslag 263. Korsør Skt. Povl. År 1753-1833. KB_423_1_002_K09-24-A.

Folketællinger:

FT-1834: Sorø, Slagelse, Korsør Købstad, Slottensgade Matrikel 67 c, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C7052: Niels Bergsvendsen, 51, Gift, Dagleier, >> Bodil Hansdatter, 43, Gift, hans Kone, Hanne Marie Bergsvendsen, 14, Ugift, deres Børn, alias Johanne Marie Bergsvendsen, f. 05-08-1820 i Korsør Hansine, 10, Ugift, deres Børn, f. 13-01-1825 i Korsør Karen, 7, Ugift, deres Børn, - alias Karen Kirstine Bergsvendsen, f. 20-09-1827 i Korsør Hans Sørensen, 4, Ugift, deres Børn, f. 19-03-1830 i Korsør Christiane Caroline, 1, Ugift, deres Børn, f. 18-08-1833 i Korsør

FT-1840: Sorø, Slagelse, Korsør Købstad, Baggaden, No. 132, Baghuset, 53, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C7053: Niels Bergsvendsen, 56, Gift, Skoemager og Vægter, >> Bodil Hansdatter, 49, Gift, hans Kone, Karen Kirstine Bergsvendsen, 14, Ugift, deres Børn, f. ca. 1826 Hans Bergsvendsen, 11, Ugift, deres Børn, alias Hans Sørensen Bergsvendsen, f. 19-03-1830 i Korsør Christiane Bergsvendsen, 7, Ugift, deres Børn, alias Christiane Caroline Bergsvendsen, f. 18-08-1833 i Korsør

FT-1845: Sorø, Slagelse, Korsør Købstad, Baggaden, baghuset, 132, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, b7154: Niels Bergsvensen, 60, Gift, dagleier, - [Kjøbenhavn ??] >> Boel Hansen, 56, Gift, hans kone, Agersøe - alias Bodil Hansdatter Hanne Bergsvendsen, 24, Ugift, deres datter, Korsøer - alias Johanne Marie Bergsvendsen, f. 05-08-1820 i Korsør Christiane Bergsvendsen, 12, Ugift, deres datter, do [Korsøer] - alias Christiane Caroline Bergsvendsen, f. 18-08-1833 i Korsør