Christiane Lorentze Hansen, 1855

Name
Christiane Lorentze /Hansen/
Birth about 1855
Alias
Christiane Lorentze Bergsvendsen f. Hansen

MarriageNiels Peter BergsvendsenView this family
January 6, 1885 (aged 30 years)
Death

Family with Niels Peter Bergsvendsen
husband
1853
Birth: December 11, 1853 36 36Boeslunde
Death:
herself
1855
Birth: about 1855Vor Frue sogn, Kbh.
Death:
Marriage MarriageJanuary 6, 1885Skt. Matthæus kirke, Kbh.
Shared note

Christiane Lorentze Hansen

alias Christiane Lorentze Bergsvendsen f. Hansen

Født: ca. 1857 i København

Gift 06-01-1885: Ungkarl, Niels Peter Bergsvendsen på 31 år, bagersmester, boende Dannebrogsgade 38, 1. sal, Kbh., gifter sig 06-01-1885 i Skt. Matthæus kirke, Kbh. med ugift Christiane Lorentze Hansen på 27-7/12 år, boende Oehlenschlägersgade 23, 2. sal, Kbh. Vidner: Bager H. Ivanouw, Pilestræde N. 14. Bagermester J. Sørensen, Vesterbrogade 83. Kilde: KB-opslag 60, nr. 476. Sankt Matthæus sogn. K.M. År 1884-1887. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156020#156020,26110150

Folketælling:

FT-1890: Dannebrogsgade 38, kælderen og 1. sal: ID 28-3b: Niels Peter Bergsvendsen, gift, bagersvend på 36 år, f. 11-12-1853 i Boeslunde >> hustruen Laurentze (læs: Christiane Lorentze) Bergsvendsen, på 35 år, født i København ID 28-3a: Lorentz Boie Bergsvendsen på 37 år, f. 05-11-1852 i Boeslunde, ugift, bagersvend Dannebrogsgade 38, kælderen og 1. sal. Kilde: FT-opslag 71a. Dannebrogsgade 38, kælderen og 1. sal. FT1890_00004_00682.