Anna Johanne Wilandsdatter, 1745

Name
Anna Johanne /Wilandsdatter/
Birth about 1745

Alias
Anna Johanne Carl Wilandsdatter. Anna Johanne Greve f. Wilandsdatter.Anna Johanne Nielsen f. Wilandsdatter

EngagementHans GreveView this family
September 2, 1767 (aged 22 years)
MarriageHans GreveView this family
December 23, 1767 (aged 22 years)
Birth of a sonHenrich Carl Greve
about April 1770 (aged 25 years)
Christening of a sonHenrich Carl Greve
April 20, 1770 (aged 25 years)
Birth of a daughterKirsten Greve
about October 1771 (aged 26 years)
Christening of a daughterKirsten Greve
November 1, 1771 (aged 26 years)
Birth of a childAne Cathrine Greve
about January 1774 (aged 29 years)

Christening of a childAne Cathrine Greve
February 26, 1774 (aged 29 years)
Burial of a husbandHans Greve
September 1777 (aged 32 years)
Death of a husbandHans Greve
September 29, 1777 (aged 32 years)
EngagementMorten NielsenView this family
February 18, 1785 (aged 40 years)
Birth of a sonNiels Bergsvendsen
about February 1785 (aged 40 years)
Christening of a sonNiels Bergsvendsen
about March 21, 1785 (aged 40 years)
MarriageMorten NielsenView this family
May 16, 1785 (aged 40 years)
Marriage of a childNiels BergsvendsenBodil HansdatterView this family
March 24, 1812 (aged 67 years)
Death of a sonNiels Bergsvendsen
December 17, 1846 (aged 101 years)
Burial of a sonNiels Bergsvendsen
December 23, 1846 (aged 101 years)
Death

Family with Morten Nielsen
husband
1742
Birth: about 1742
Death:
herself
1745
Birth: about 1745
Death:
Marriage MarriageMay 16, 1785Korsør Skt. Povl kirke
-2 months
son
17851846
Birth: about February 1785 43 40Korsør
Death: December 17, 1846Korsør Skt. Povl sogn
Family with Hans Greve
husband
17401777
Birth: about 1740
Death: September 29, 1777Korsør
herself
1745
Birth: about 1745
Death:
Marriage MarriageDecember 23, 1767Korsør Skt. Povl kirke
2 years
son
1770
Birth: about April 1770 30 25Korsør
Death:
19 months
daughter
1771
Birth: about October 1771 31 26Korsør
Death:
2 years
child
1774
Birth: about January 1774 34 29
Death:
Shared note

Anna Johanne Wilandsdatter

alias Anna Johanne Carl Wilandsdatter. Anna Johanne Greve f. Wilandsdatter. Anna Johanne Nielsen f. Wilandsdatter

Født: ca. 1745

Gift 1.g. 23-12-1767: Rytter ved eskadronen Hans Greve trolover sig 02-09-1767 i Korsør med Anna Johanne Carl Wilandsdatter. Parret copuleret 23-12-1767 i Korsør Skt. Povl kirke. Kilde: KB-opslag 222. Korsør Skt. Povl. År 1753-1833. KB_423_1_002_K08-13-A.

Gift 2.g. 16-05-1785: Underkonstabel Morten Nielsen trolover sig 18-02-1785 i Korsør med enke Ane Johanne Greves. Parret copuleret 16-05-1785 i Korsør Skt. Povl kirke. Kilde: KB-opslag 238. Korsør Skt. Povl. År 1753-1833. KB_423_1_002_K08-29-A.

Folketællinger:

FT-1787: Sorø, Slagelse, Korsør Købstad, Corsøer, Bag Gaden 136, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C6788: Morten Nielsen, 42, Gift, til Leje, er Constabel >> Anna Johanne Werlands, 44, Gift, hasn Kone - alias Anna Johanne Wilandsdatter Anna Cathrine, 13, Ugift, hendes Datter af 1. Ægteskab Niels Bersvendsen, 3, Ugift, deres Søn af sidste Ægteskab

FT-1801: Sorø, Slagelse, Korsør Købstad, Corsøer Kiøbstæd, Ahlgaden 21 og 23, 23, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, b6470 Morten Nielsen, 60, Gift, Hosbonde, Constabel ved Fæstningen, >> Anne Johanne Christensdatter, 55, Gift, hans Kone - alias Anna Johanne Wilandsdatter