Christiane Caroline Bergsvendsen, 1833

Name
Christiane Caroline /Bergsvendsen/
Birth August 18, 1833 48 44
Alias
Christiane Bergsvendsen

Christening November 3, 1833 48 44 (aged 2 months)
Death of a fatherNiels Bergsvendsen
December 17, 1846 (aged 13 years)
Burial of a fatherNiels Bergsvendsen
December 23, 1846 (aged 13 years)
Death of a brotherMorten Nielsen Bergsvendsen
October 1, 1889 (aged 56 years)
Burial of a brotherMorten Nielsen Bergsvendsen
October 9, 1889 (aged 56 years)
Death of a motherBodil Hansdatter

Death

Family with parents
father
17851846
Birth: about February 1785 43 40Korsør
Death: December 17, 1846Korsør Skt. Povl sogn
mother
Marriage MarriageMarch 24, 1812Korsør Skt. Povl kirke
elder sister
1812
Birth: about February 13, 1812 27 22Korsør
Death:
6 years
elder brother
18171889
Birth: October 5, 1817 32 28Korsør
Death: October 1, 1889Boeslunde
3 years
elder sister
1820
Birth: August 5, 1820 35 31Korsør
Death:
2 years
elder brother
18221824
Birth: September 30, 1822 37 33Korsør
Death: March 12, 1824Korsør
2 years
elder sister
1825
Birth: January 13, 1825 39 35Korsør
Death:
3 years
elder sister
1827
Birth: September 20, 1827 42 38Korsør
Death:
3 years
elder brother
1830
Birth: March 19, 1830 45 40Korsør
Death:
4 years
herself
1833
Birth: August 18, 1833 48 44Korsør
Death:
Shared note

Christiane Caroline Bergsvendsen

alias Christiane Bergsvendsen

Født: 18-08-1833 i Korsør og døbt 03-11-1833 i Korsør Skt. Povl kirke - datter af daglejer Niels Bergsvendsen og hustru Bodil Hansdatter, i Korsør. Kilde: KB-opslag 105, nr. 178. Korsør Skt. Povl. År 1824-1834. KB_423_2_002_K02-43-A.

Folketællinger:

FT-1834: Sorø, Slagelse, Korsør Købstad, Slottensgade Matrikel 67 c, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C7052: Niels Bergsvendsen, 51, Gift, Dagleier, Bodil Hansdatter, 43, Gift, hans Kone, Hanne Marie Bergsvendsen, 14, Ugift, deres Børn, alias Johanne Marie Bergsvendsen, f. 05-08-1820 i Korsør Hansine, 10, Ugift, deres Børn, f. 13-01-1825 i Korsør Karen, 7, Ugift, deres Børn, - alias Karen Kirstine Bergsvendsen, f. 20-09-1827 i Korsør Hans Sørensen, 4, Ugift, deres Børn, f. 19-03-1830 i Korsør >> Christiane Caroline, 1, Ugift, deres Børn, f. 18-08-1833 i Korsør

FT-1840: Sorø, Slagelse, Korsør Købstad, Baggaden, No. 132, Baghuset, 53, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C7053: Niels Bergsvendsen, 56, Gift, Skoemager og Vægter, Bodil Hansdatter, 49, Gift, hans Kone, Karen Kirstine Bergsvendsen, 14, Ugift, deres Børn, f. ca. 1826 Hans Bergsvendsen, 11, Ugift, deres Børn, alias Hans Sørensen Bergsvendsen, f. 19-03-1830 i Korsør >> Christiane Bergsvendsen, 7, Ugift, deres Børn, alias Christiane Caroline Bergsvendsen, f. 18-08-1833 i Korsør

FT-1845: Sorø, Slagelse, Korsør Købstad, Baggaden, baghuset, 132, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, b7154: Niels Bergsvensen, 60, Gift, dagleier, - [Kjøbenhavn ??], f. ca. 1784 Boel Hansen, 56, Gift, hans kone, Agersøe, f. ca. 1789 - alias Bodil Hansdatter Hanne Bergsvendsen, 24, Ugift, deres datter, Korsøer - alias Johanne Marie Bergsvendsen, f. 05-08-1820 i Korsør Christiane Bergsvendsen, 12, Ugift, deres datter, do [Korsøer] - alias Christiane Caroline Bergsvendsen, f. 18-08-1833 i Korsør