Emilie Marie Theilgaard, 1821

Name
Emilie Marie /Theilgaard/
Birth December 8, 1821
Alias
Emilie Marie Corell f. Theilgaard og Emilie Marie Wagner f. Teilgaard

Christening January 20, 1822 (aged 1 month)
MarriageLorentz Boie CorellView this family
January 24, 1851 (aged 29 years)
DivorceLorentz Boie CorellView this family
September 15, 1856 (aged 34 years)
MarriageFrederik Georg WagnerView this family
September 5, 1858 (aged 36 years)
Occupation
Syerske

Death of a husbandLorentz Boie Corell
May 21, 1882 (aged 60 years)
Burial of a husbandLorentz Boie Corell
May 26, 1882 (aged 60 years)
Death

Family with Lorentz Boie Corell
ex-husband
18211882
Birth: October 9, 1821 32 39Skælskør sogn
Death: May 21, 1882Skt. Johannes sogn, Kbh.
herself
1821
Birth: December 8, 1821Hjertensfrydsgade 4, Kbh.
Death:
Marriage MarriageJanuary 24, 1851i huset, Springgade 22, Kbh.
Divorce DivorceSeptember 15, 1856Skilt ved bevilling
Family with Frederik Georg Wagner
husband
herself
1821
Birth: December 8, 1821Hjertensfrydsgade 4, Kbh.
Death:
Marriage MarriageSeptember 5, 1858Frederiksberg kirke
Lorentz Boie Corell + Ane Jensen
ex-husband
18211882
Birth: October 9, 1821 32 39Skælskør sogn
Death: May 21, 1882Skt. Johannes sogn, Kbh.
partner’s partner
18021879
Birth: 1802Enderup, Hviding sogn og herred, Tønder amt
Death: August 11, 1879Vestergade 3, Kbh.
Marriage MarriageNovember 1, 1856Frederiksberg kirke
-7 years
step-daughter
1849
Birth: July 19, 1849 27 47Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death:
Shared note

Emilie Marie Theilgaard

alias Emilie Marie Corell f. Theilgaard og Emilie Marie Wagner f. Theilgaard

Født: 08-12-1821 på Hjertensfrydsgade 4, Kbh. og døbt 20-01-1822 i Holmens kirke, Kbh. - datter af Emilius Theilgaard og hustru Karen Rose, boende Hjertensfrydsgade 4, Kbh. Kilde: KB-opslag 5, nr. 9. Holmens sogn. H.M. År 1821-1834. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=204274#204274,38754966

Erhverv: Syerske

Gift 1.g. 24-01-1851: Lorentz Boie Corell, ungkarl, på 29 år, soldat, skomagersvend af Skælskør (f. 09-10-1821 i Skælskør) gifter sig 24-01-1851 i huset, Springgade 22, Kbh. i Trinitatis sogn med Marie Emilie Teglgaard (Teilgaard/Theilgaard), 29 år, samme sted: "Corell Lorentz Boie Ungkarl, 30 Aar Soldat Skomagersvend Springgade 22 af Skjælskjør og Pige Marie Emilie Teilgaard, 29 Aar sammesteds. Forlovere: Handskemagermester Joh. F. A. Møller, Springgade 22, samt hoboist Joh. F.N. Møller, samme steds. Anmærkninger: Vielsesbrev af 22-01-1851: Viet 24/1 i huset Kongebrev. Kilder: KB-opslag 166, nr. 37. Trinitatis sogn, Kbh. H.M. År 1842-1857. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=206271#206271,39157999 Se også: KB-opslag 200, nr. 8, side 395. Trinitatis sogn. K.M. År 1840-1854. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=157776#157776,26483608

Skilt fra Lorentz Boie Corell ved bevilling med ret til at indgår andet lovligt ægteskab af 15-09-1856.

Gift 2.g. 05-09-1858: Emilie Marie Corell f. Theilgaard på 36 år af Frederiksberggade 12, Frbg. - skomagermester Lorentz Boie Corell's fraskilte ægtefælle - gifter sig 05-09-1858 i Frederiksberg kirke med Frederik Georg Wagner på 35 år. Kilde: KB-opslag 42, nr. 157. Frederiksberg sogn. H.M. År 1857-1864. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=203623#203623,38620422

Folketællinger:

FT-1834: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, Hjortelængen 157, 2. Sahl, 9. Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C5734: Emilius Teilgaard, 40, Gift, Arbeidsmand, Karen Rose, 40, Gift, hans Kone, Emilie Marie Teilgaard, 13, Ugift, deres Barn, Carl Emilius Teilgaard, 10, Ugift, deres Barn

FT-1845: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, Kokkegade 448, 1. Sal, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C4015: Jens Peter Jensen, 26, Gift, Muursvend, Kjøbenhavn Johane Elisbet Halengren, 30, Gift, hans Kone, Landskrona i Sverig Hans Peter Ludvig Jensen, 4, deres Søn, Kjøbenhavn Emilie Marie Teilgaard, 24, Haandarbeide, logerende, Kjøbenhavn

FT-1850: København (Staden), Frimands Kvarter, Klosterstræde 74, kjælderen, 432, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C1436: Søren Petersen Kattrup, 52, Gift, wærtshuusholder, ?? Anna Clausen, 52, Gift, hans kone, Nakskov Johan Peter Kattrup, 22, Ugift, deres børn, Kjøbenhavn Caroline Kattrup, 20, Ugift, deres børn, Deres børn Thorvald Kattrup, 8, Ugift, deres børn, Deres børn Lorends ?? Madsen, 49, Ugift, arbeidsmand, logerende, Odder sogn, Holbæk amt Johan Olsen, 60, Fraskilt, kommissionair, do, Færøerne Emilie Theilgaard, 29, Ugift, Ernærer sig med syning, do., Kjøbenhavn