Caroline Louise Wiinqvist, 18021844 (aged 42 years)

Name
Caroline Louise /Wiinqvist/
Birth about 1802

Alias
Caroline Louise Holm f. Wiinqvist

MarriagePeter Erdmann HolmView this family
May 7, 1826 (aged 24 years)
Death August 12, 1844 (aged 42 years)
Burial August 16, 1844 (4 days after death)
Family with Peter Erdmann Holm
husband
17951852
Birth: 1795Vor Frue sogn, Kbh.
Death: March 25, 1852Frederiks hospital, Kbh.
herself
18021844
Birth: about 1802
Death: August 12, 1844Garnisons sogn, Kbh.
Marriage MarriageMay 7, 1826Garnisonskirken, Kbh.
Peter Erdmann Holm + Ane Jensen
husband
17951852
Birth: 1795Vor Frue sogn, Kbh.
Death: March 25, 1852Frederiks hospital, Kbh.
partner’s partner
18021879
Birth: 1802Enderup, Hviding sogn og herred, Tønder amt
Death: August 11, 1879Vestergade 3, Kbh.
Marriage Marriagebetween 1845 and 1850
Shared note

Caroline Lovise Wiinqvist

alias Caroline Louise Holm f. Wiinqvist

Født: ca. 1802

Gift 07-05-1826: Peter Erdmann Holm, underofficer ved Garden til Fods sergent, gifter sig 07-05-1826 i Garnisonskirken, Kbh. med Caroline Lovise Wiinqvist. Kilde: KB-opslag 77, nr. 65. Garnisons sogn. K.M. År 1825-1831. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=150104#150104,24864298

Parret bor i 1840 i København (Staden), Livgarden til Fods, Kasernen på Østervold nr 293, Mellemste gang, 24, København. Kilde: ddd.dda.dk FT-1840 Indt.nr: D2987. L-nr.: 180.

Død 12-08-1844: Trådhandler Holms kone, Caroline Louise Holm dør 12-08-1844 i Garnisons sogn, Kbh., 42 år gl. og bliver begravet 16-08-1844 fra Garnisonskirken, Kbh. Kilde: KB-opslag 187, nr. 7. Garnisons. År 1834-1847. KB_019_2_016_K07-13-A.

Folketælling:

FT-1840: København (Staden), Livgarden til Fods, Kasernen på Østervold nr 293, Mellemste gang, 24, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, D2987: Peter Erdmann Holm, 45, Gift, Munderingsskriver og sergeant, f. 1795 i København Caroline Lovse Wiinqvist, 38, Gift, Hans kone, f. ca. 1802 Henriette Juliane Werner, 32, Ugift, Tjenestepige