Christiane Ambech, 18371913 (aged 75 years)

Birth July 18, 1837
Alias
Christiane Corell f. Ambech og Christiane Corell f. Ambæk

Occupation
Husbestyrerinde

Hjemmedøbt July 29, 1837 (aged 11 days)
Christening September 28, 1837 (aged 2 months)
MarriageChristian Petersen CorellView this family
April 27, 1857 (aged 19 years)
Birth of a sonFritz Vilhelm Heinrich Corell
July 18, 1866 (aged 29 years)
Death of a husbandChristian Petersen Corell
January 24, 1868 (aged 30 years)
Burial of a husbandChristian Petersen Corell
January 30, 1868 (aged 30 years)
Christening of a sonFritz Vilhelm Heinrich Corell
June 30, 1873 (aged 35 years)
EngagementLars Peter NielsenView this family
1876 (aged 38 years)
DivorceLars Peter NielsenView this family
1877 (aged 39 years)
Birth of a sonAlbert Edvard Axel Nielsen Ambeck
April 7, 1877 (aged 39 years)
Marriage of a childFritz Vilhelm Heinrich CorellAgnes Alma Christine LarsenView this family
December 26, 1890 (aged 53 years)
Death of a sonFritz Vilhelm Heinrich Corell
October 12, 1908 (aged 71 years)
Burial of a sonFritz Vilhelm Heinrich Corell
October 18, 1908 (aged 71 years)
Death March 15, 1913 (aged 75 years)
Burial March 21, 1913 (6 days after death)
Family with Christian Petersen Corell
husband
18241868
Birth: July 15, 1824 34 42Skælskør sogn
Death: January 24, 1868Skælskør sogn
herself
18371913
Birth: July 18, 1837Rådmandshuset, Skælskør
Death: March 15, 1913Skælskør Sygehus
Marriage MarriageApril 27, 1857Skælskør kirke
9 years
son
18661908
Birth: July 18, 1866 42 29Vesterbrogade 23, Frbg.
Death: October 12, 1908Øresundshospitalet, Kbh. i Sions sogn
Family with Lars Peter Nielsen
ex-husband
herself
18371913
Birth: July 18, 1837Rådmandshuset, Skælskør
Death: March 15, 1913Skælskør Sygehus
Divorce Divorce1877forholdet opløst
3 months
son
18771913
Birth: April 7, 1877 39Ørstedsvei 61, Frederiksberg
Death: after May 5, 1913
Shared note

Christiane Ambech

alias Christiane Corell f. Ambech og Christiane Corell f. Ambæk

Født: 18-07-1837 i Rådmandshuset, Skælskør og hjemmedøbt 29-07-1837 i Skælskør, hendes dåb bekendtgjort i Skælskør kirke den 28-09-1837 - datter af Christian Ambech og Margrethe Kirstine Pedersdatter, Skælskør, V. Flakkebjerg. (Christiane Ambechs far: Christian Ambech dør den 01-04-1837 i Skælskør). Kilde: KB-opslag 77 nr. 6. Skælskør sogn. V. Flakkebjerg h. Sorø a. H.M. År 1836-1854 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205589#205589,39008571

Erhverv: Husbestyrerinde i 1906

Gift 27-04-1857: Christian Petersen Corell, sadelmagermester på 33 år - f. 15-07-1824 - viet i Skælskør kirke 27-04-1857 til Christiane Ambech på 20 år. Kilde: KB-opslag 174, nr. 4. Skælskør sogn. V. Flakkebjerg herred. Sorø amt. H.M. År 1854-1866. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205590#205590,39009041

1876: Tjenestekarl Lars Peter Nielsen af København er i 1876 kæreste med Christiane Ambech (enke efter sadelmagermester Christian Corell).

Frugten af deres forhold er sønnen:

Albert Eduard Axel Nielsen Ambech, f. 07-04-1877

Død 15-03-1913: Christiane Corell f. Ambæk dør 15-03-1913 på Skælskør Sygehus, 75 år gl., og bliver begravet 21-03-1913 på Skælskør kirkegård. Alderdomsunderstøttet enke efter sadelmager Christian Corell. Opholdende sig på Skælskør Sygehus. F. 18-07-1837 i Rådmandshuset, Skælskør, datter af fæster i Rådmandshuset, Skælskør, Christian Ambæk og hustru Margrethe Kirstine Pedersdatter. Kilde: KB-opslag 110, nr. 7. Skælskør sogn. V. Flakkebjerg h. Sorø a. K.M. År 1909-1926. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=155604#155604,26003915

Folketællinger:

FT-1860: Adelgade, Skælskør Købstad: Christian Corell, 36, gift, f. i Skælskør, sadelmager >> Christiane Ambech, 23, gift, f. i Skælskør landsogn, hans kone Kilde: FT-opslag 26-27, højre spalte, Skælskør købstad. FT1860_00014_01262

1866 - 1876: Vesterbrogade 23, Frederiksberg sogn.

FT-1870: Vesterbrogade 23, sidehus, kælderen, Kbh., matr. No. 7bB1, skema side 31: Fritz Vilhelm Hendriksen, 60 år, f. i Kbh. enkemand, husfar, sadelmager Jens Peter Michaelsen, 22 år, f. i Kbh., ugift, logerende, sadelmager >> Christiane Korell (Corell), 32 år, f. i Skælskør, enke, tyende ID 28-5a: Fritz Wilhelm Heinrich (Corell), 3 år, f. i Kbh., ugift, søn

April 1877: Ørstedsvei 61, Frederiksberg.

Nov. 1877: Hellebæk sogn. Frederiksborg amt.

FT-1880: København (Staden), Laksegade, Øster Kvarter, 213, 21, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D3995: Christiane Hoffgaard, 77, Enke, Husmoder, København >> Christiane Corell, 43, Enke, Lever af håndarbejde, Slagelse ID 28-5a: Fritz Wilhelm Heinrich Corell, 13, Ugift, Hendes barn, København

FT-1885: Østerbrogade 29, Matr. 649, Forhus, Stuen tv, fam.nr. 1. Kilde: FT-1885, C8585: >> Christiane Correl, 47 år, Enke, Husmoder, erhverv: Haandarbeide, f. i Skjelskjør, Sorø Amt ID 28-5a: Fritz Heinrich Wilhelm Correl, 18 år, Ugift, Søn, erhverv: Guldsmedlærling, f. i Kjøbenhavn

FT-1890: Ryesgade 100, 4. sal tv. i København: >> Christiane Corell, enke på 53 år og sønnen ID 28-5a: Fritz Vilhelm Heinrich Corell på 23 år tillige med et plejebarn: Anna Sophie på 13 år. Kilde: FT-opslag 239. FT_1890_00019_01348

FT-1901: Spegerborgvej, Skælskør, matr. 248 b: Peter Olsen, enkemand, husfader, f. 30-08-1834, arbejdsmand ved forskelligt >> Kristiane Korell, enke, husbestyrerinde, f. 18-07-1837 i Skælskør Kilde: FT-opslag 39. FT1901_0113_01621

FT-1906: Spegerborgvej, Skælskør, matr. 248 b: Peder Olsen, enkemand, husfader, f. 30-08-1834, arbejdsmand ved forskelligt >> Kristiane Corell, enke, husbestyrerinde, f. 18-07-1837 i Skælskør Kilde: FT-opslag 53-54. FT1906_0112_01182.