Edel Ingeborg Rosa Corell, 1892

Name
Edel Ingeborg Rosa /Corell/
Birth January 9, 1892 25 23
Alias
Edel Ingeborg Rosa Corell-Nielsen

Christening April 10, 1892 25 23 (aged 3 months)
Birth of a sisterFrida Inger Margrethe Correll
August 21, 1893 (aged 1 year)
Christening of a sisterFrida Inger Margrethe Correll
October 22, 1893 (aged 1 year)
Birth of a sisterAnny Caroline Henriette Corell
September 4, 1895 (aged 3 years)
Christening of a sisterAnny Caroline Henriette Corell
December 26, 1895 (aged 3 years)
Death of a fatherFritz Vilhelm Heinrich Corell
October 12, 1908 (aged 16 years)
Burial of a fatherFritz Vilhelm Heinrich Corell
October 18, 1908 (aged 16 years)
MarriageAage Otto Louis Martinus NielsenView this family
April 23, 1910 (aged 18 years)
Birth of a daughterIda Corell-Nielsen
February 7, 1911 (aged 19 years)
Christening of a daughterIda Corell-Nielsen
March 26, 1911 (aged 19 years)
Birth of a sonFrits Corell-Nielsen
November 18, 1912 (aged 20 years)
Death of a paternal grandmotherChristiane Ambech
March 15, 1913 (aged 21 years)
Burial of a paternal grandmotherChristiane Ambech
March 21, 1913 (aged 21 years)
Christening of a sonFrits Corell-Nielsen
April 13, 1913 (aged 21 years)
Death of a daughterIda Corell-Nielsen
January 3, 1937 (aged 44 years)
Burial of a daughterIda Corell-Nielsen
January 6, 1937 (aged 44 years)
Death of a motherAgnes Alma Christine Larsen
December 31, 1945 (aged 53 years)
Burial of a motherAgnes Alma Christine Larsen
May 5, 1946 (aged 54 years)
Death

Family with parents
father
18661908
Birth: July 18, 1866 42 29Vesterbrogade 23, Frbg.
Death: October 12, 1908Øresundshospitalet, Kbh. i Sions sogn
mother
18691945
Birth: January 9, 1869Sankt Johannes sogn, Kbh.
Death: December 31, 1945Østerbrogade 57, g. 15, Kbh.
Marriage MarriageDecember 26, 1890Skt. Jakobs kirke, Kbh.
13 months
herself
1892
Birth: January 9, 1892 25 23Fredensgade 10, Kbh.
Death:
20 months
younger sister
1893
Birth: August 21, 1893 27 24Fredensgade 10, Kbh.
Death:
2 years
younger sister
1895
Birth: September 4, 1895 29 26Nordre Frihavnsvej 34, Kbh.
Death:
Family with Aage Otto Louis Martinus Nielsen
husband
herself
1892
Birth: January 9, 1892 25 23Fredensgade 10, Kbh.
Death:
Marriage MarriageApril 23, 1910Københavns Rådhus
10 months
daughter
19111937
Birth: February 7, 1911 25 19Aarhusgade 31, Kbh.
Death: January 3, 1937Vildandegade 12, Kbh.
22 months
son
1912
Birth: November 18, 1912 26 20Aarhusgade 31, Kbh.
Death:
Shared note

ID 28-5a1: Edel Ingeborg Rosa Corell

alias Edel Ingeborg Rosa Corell-Nielsen

Født: 09-01-1892 på Fredensgade 10, 5. sal, Kbh. og døbt 10-04-1892 i Skt. Johannes kirke, Kbh. - datter af (ID 28-5a) Fritz Vilhelm Heinrich Corell og hustru Agnes Alma Christine Larsen, der er viet 26-12-1890 i Skt. Jakobs kirke. KB-opslag 3, nr. 7. Skt. Johannes sogn, Kbh. År 1892-1893. KB_1892_010_3_037_0002a-FK.

Gift 23-04-1910: Maskinist Aage Otto Louis Martinus Nielsen og (ID 28-5a1) Edel Ingeborg Rosa f. Corell indgår ægteskab: Kbhvns. Magistrat 23-04-1910. Se sønnen Fritz Corell-Nielsens fødsel: "Med henvisning til kgl. bevilling af 20-08-1935 gives tilladelse til at føre familienavnet Corell-Nielsen. Kilde: KB-opslag 8, nr. 80 Holmens sogn, Kbh. Sokkelund herred.

Folketællinger og bosteder:

Bopæl meldt i Kbh. - Udfyldelsesdato: 1-5-1892 Hovedperson: Fritz Vilhelm Henrik Correll, f. 18-07-1866 i København; død 12-10-1908 - Stillinger: Kusk Ægtefælle: Agnes Alma Christine Correll, 09-01-1869 i København Børn: Frida Inger magritte Correll , XX-XX-1893 (alias Frida Inger Margrethe Correll, f. 21-08-1893 i Kbh.) Annhy Caroline Harriet Correll , XX-XX-1895 (alias Anny Caroline Henriette Corell, f. 04-09-1895 i Kbh. >> Edel Ingeborg Correll, f. 09-01-1892 (alias Edel Ingeborg Rosa Corell, f. i Kbh.) Adresser: 01-05-1892: Fredensgade 10, 5. 01-05-1893: Fredensgade 10 , 5. 01-11-1894: Nordre Frihavnsvej 34 , 5. 01-11-1896: Ryesgade 56 D, stuen 01-05-1897: Lægeforeningens Boliger, A.1 , 1. 01-11-1898: Frameldt 01-05-1899: Lægeforeningens Boliger, V.10 Kilde: politietsregisterblade.dk, Station Dødeblade (indeholder afdøde i perioden) - færdigt. Filmrulle 0003. Registerblad 5370 (unikt id: 3316791) http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=3316791&searchname=polit_adv

1908: Ved faderens død 12-10-1908 bor familien i Lægeforeningens Boliger (Aa.1-1897) på Østerbro, Østerbrogade 57, Kbh. Hustruen Agnes Alma Christine Correll - f. 09-01-1869 i København - og 3 hjemmeboende børn. Kilde: Lb.nr. C 5310. Landsarkivet Sjælland samt Lb.nr. 4522 årg.: 1908-1909, Kbh.s Stadsarkiv, Rådhuset.

FT-1925: Familien Corell-Nielsen bor på Vildandegade 12, 1. sal, Kbh. (Nyboder). Aage Otto Louis Martinus Nielsen, f. 02-12-1885 i Kbh., Husfader, Maskinmester >> ID 28-5a1: Edel Ingeborg Rosa Nielsen f. Corell, f. 09-01-1892 i Kbh., husmoder ID 28-5a1a: Ida Corell-Nielsen, f. 07-02-1911 i Kbh., datter ID 28-5a1b: Fritz Corell-Nielsen, f. 18-11-1912 i Kbh., søn