Frits Corell-Nielsen, 1912

Name
Frits /Corell-Nielsen/
Birth November 18, 1912 26 20
Alias
Fritz Corell-Nielsen

Christening April 13, 1913 27 21 (aged 4 months)
Occupation
Sekretær. Turistchef

Death of a sisterIda Corell-Nielsen
January 3, 1937 (aged 24 years)
Burial of a sisterIda Corell-Nielsen
January 6, 1937 (aged 24 years)
Death of a maternal grandmotherAgnes Alma Christine Larsen
December 31, 1945 (aged 33 years)
Burial of a maternal grandmotherAgnes Alma Christine Larsen
May 5, 1946 (aged 33 years)
Death of a fatherAage Otto Louis Martinus Nielsen

Death of a motherEdel Ingeborg Rosa Corell

Death

Family with parents
father
mother
1892
Birth: January 9, 1892 25 23Fredensgade 10, Kbh.
Death:
Marriage MarriageApril 23, 1910Københavns Rådhus
10 months
elder sister
19111937
Birth: February 7, 1911 25 19Aarhusgade 31, Kbh.
Death: January 3, 1937Vildandegade 12, Kbh.
22 months
himself
1912
Birth: November 18, 1912 26 20Aarhusgade 31, Kbh.
Death:
Family with Grethe Lili Harriet Tobiassen
himself
1912
Birth: November 18, 1912 26 20Aarhusgade 31, Kbh.
Death:
wife
1911
Birth: January 23, 1911Løngangsstræde 21, Kbh.
Death:
daughter
Lisa Corell-Nielsen
daughter
Lene Corell-Nielsen
daughter
Lisbeth Corell
Shared note

ID 28-5a1b: Frits Corell-Nielsen

Oprindelig døbt Frits Nielsen *)

alias Fritz Corell-Nielsen

Født: 18-11-1912 på Aarhusgade 31, 4. sal, Kbh. og døbt 13-04-1913 i Hornbæk kirke - søn af maskinist i Marinen, Aage Otto Louis Martinus Nielsen og (ID 28-5a1) hustru Edel Ingeborg Rosa f. Corell på 20 år. Faddere: Søminearbejder O. Nielsen, Ny Lægeforeningens Boliger. Barber P.W. Nielsen, Sø Passagen 19. Frøken ? Nielsen, Ny Lægeforeningens Boliger. *) Med henvisning til kgl. bevilling af 20-08-1935 gives tilladelse til at føre familienavnet Corell-Nielsen. Anmærkning: Fritz Corell-Nielsen udtrådt af Folkekirken den 25-06-1960 meddelt ved Hurup pastorat, Thy, Thisted amt den 27-06-1960. Forældrene borgerligt viet 23-04-1910 på Kbh.s Rådhus. Kbhvns. Magistrat 23-04-1910. Kilde: KB-opslag 8, nr. 80. Holmen sogn. K.M. År 1912-1925. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=151667#151667,25217914

Erhverv: Sekretær. Turistchef

Gift 16-10-1937: Ungkarl, sekretær Frits Corell-Nielsen, Vildandegade 12, Kbh. (f. 18-11-1912 i Holmens sogn, Kbh., søn af maskinist i Marinen, Aage Otto Louis Martinus Nielsen og hustru Edel Ingeborg Rosa f. Corell) gifter sig 16-10-1937 i Ågerup kirke, Merløse herred med ugift malerinde, Grethe Lili Harriet Tobiassen, Dalgas Boulevard 1, Frbg. (f. 23-01-1911 på Løngangsstræde 21, Kbh., datter af afdøde læge i Kirke Hyllinge, Axel Christian Tobiassen og hustru Frederikke Marie f. Jacobsen). Tillysning fandt sted 26-09-1937 i Lindevangskirken, Frederiksberg. Vielsesvidner: Brudgommens fader og brudens moder. Kilde: KB-opslag 131, side 140. Ågerup sogn. Merløse h. Holbæk a. K.M. År 1926-1942. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=159125#159125,26751369

Folketælling:

FT-1925: Familien Corell-Nielsen bor på Vildandegade 12, 1. sal, Kbh. (Nyboder). Aage Otto Louis Martinus Nielsen, f. 02-12-1885 i Kbh., Husfader, Maskinmester ID 28-5a1: Edel Ingeborg Rosa Nielsen f. Corell, f. 09-01-1892 i Kbh., husmoder ID 28-5a1a: Ida Corell-Nielsen, f. 07-02-1911 i Kbh., datter >> ID 28-5a1b: Fritz Corell-Nielsen, f. 18-11-1912 i Kbh., søn

FT-1940 - 5. nov.: Hobrovej 46, Ålborg: Corell-Nielsen, Grethe Lily Harriet, f. 23-01-1911 i Kbh., gift, husmor, Handelsskole >> ID 28-5a1b: Corell-Nielsen, Frits, f. 18-11-1912 i Kbh., gift, husfar, Turistchef ID 28-5a1b1: Corell-Nielsen, Lisa, f. 30-07-1939 i Aalborg, barn Kilde: FT-opslag 130 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=249990#249990,47074519